Kolagen, alfa i omega těla

Kolagen je základní stavební jednotka pojivových tkání, takže vlastně látka, která tělo drží pohromadě. Je to vláknitá bílkovina, která je nerozpustná ve vodě. Kolagen například tvoří až 70% kůže, proto ovlivňuje vzhled a kvalitu pokožky, vlasů, ale také nehtů a zubů.

Co je kolagen

Kolem 35 roku života tělo přestává kolagen vytvářet a začíná stárnout. Zhorší se pružnost kůže, kvalita vlasů, může dojít k lámání nehtů a nejen to, nedostatek kolagenu se projeví i na kloubech. Vazivo prostě začne ztrácet svou elasticitu.

Typy kolagenu

  1. typ I – zastupuje až 90% kolagenu a nachází se ve šlachách, pokožce, kostech a zubech
  2. typ II – obsahují chrupavky
  3. typ V – tvoří stěny krevních cév

Další již není nutné zmiňovat. Celkem existuje nejméně 27 typů kolagenu.

Využití kolagenu

  • ve zdravotnictví a farmacii – kolagen je zcela netoxický, proto je skvělým materiálem pro výrobu šicích nití, hemostatik nebo cévních protéz
  • v potravinářském průmyslu – výrobky obsahující kolagen (bonbony, aspiky…)
  • v kosmetickém průmyslu – přidává se do výrobků pro péči o tělo

Účinky kolagenu

Kůže – vypíná pokožku, což je znakem mládí. Působí proti vráskám. Dostatek kolagenu dokáže oddálit projevy stárnutí, jako jsou již zmiňované vrásky, nekvalitní pleť, zhoršení elasticity kůže.

Nehty – napravuje křehké a třepivé nehty

Vlasy – dostatek kolagenu je charakteristický pevnými, hustými a lesklými vlasy. Takové vlasy jsou považované za symbol nejen krásy, ale i zdraví. Dostatek kolagenu dokáže ovlivnit kvalitu vlasů, ale i kvalitu a hustotu řas.

Šlachy a klouby – nedostatek kolagenu se často projeví zde, protože se snižuje ochrana chrupavek, vazů, šlach a kloubních pouzder. Ochablost pak vede k opotřebování kloubů, což se projeví bolestí

Kolagen je pro funkci těla naprosto nezbytný a pokud začínáte pozorovat příznaky stárnutí, je vám na 35 let, nezoufejte. Před faceliftingem vás může ochránit pravidelné dodávání kolagenu například ve formě potravinových doplňků.

Aktualizováno

Honza

Honza

Ahoj jmenuju se Honza a píšu pro vás tyhle články a recenze. Jsem aktivní sportovec a po studiu gymnázia, jsem kde jsem pracoval jako redaktor studentského magazínu. Mám rád zdravý životní styl, přírodu a pohyb. Psaní mě baví a tak vedu magazín muj-lekar.cz Kdo je Honza