Kolagen, alfa i omega těla

Kolagen je základní stavební jednotka pojivových tkání, takže vlastně látka, která tělo drží pohromadě. Je to vláknitá bílkovina, která je nerozpustná ve vodě. Kolagen například tvoří až 70% kůže, proto ovlivňuje vzhled a kvalitu pokožky, vlasů, ale také nehtů a zubů.

Co je kolagen

Kolem 35 roku života tělo přestává kolagen vytvářet a začíná stárnout. Zhorší se pružnost kůže, kvalita vlasů, může dojít k lámání nehtů a nejen to, nedostatek kolagenu se projeví i na kloubech. Vazivo prostě začne ztrácet svou elasticitu.

Typy kolagenu

  1. typ I – zastupuje až 90% kolagenu a nachází se ve šlachách, pokožce, kostech a zubech
  2. typ II – obsahují chrupavky
  3. typ V – tvoří stěny krevních cév

Další již není nutné zmiňovat. Celkem existuje nejméně 27 typů kolagenu.

Využití kolagenu

  • ve zdravotnictví a farmacii – kolagen je zcela netoxický, proto je skvělým materiálem pro výrobu šicích nití, hemostatik nebo cévních protéz
  • v potravinářském průmyslu – výrobky obsahující kolagen (bonbony, aspiky…)
  • v kosmetickém průmyslu – přidává se do výrobků pro péči o tělo

Účinky kolagenu

Kůže – vypíná pokožku, což je znakem mládí. Působí proti vráskám. Dostatek kolagenu dokáže oddálit projevy stárnutí, jako jsou již zmiňované vrásky, nekvalitní pleť, zhoršení elasticity kůže.

Nehty – napravuje křehké a třepivé nehty

Vlasy – dostatek kolagenu je charakteristický pevnými, hustými a lesklými vlasy. Takové vlasy jsou považované za symbol nejen krásy, ale i zdraví. Dostatek kolagenu dokáže ovlivnit kvalitu vlasů, ale i kvalitu a hustotu řas.

Šlachy a klouby – nedostatek kolagenu se často projeví zde, protože se snižuje ochrana chrupavek, vazů, šlach a kloubních pouzder. Ochablost pak vede k opotřebování kloubů, což se projeví bolestí

Kolagen je pro funkci těla naprosto nezbytný a pokud začínáte pozorovat příznaky stárnutí, je vám na 35 let, nezoufejte. Před faceliftingem vás může ochránit pravidelné dodávání kolagenu například ve formě potravinových doplňků.

Honza

Honza

Ahoj jmenuju se Honza a píšu pro vás tyhle články a recenze. Jsem aktivní sportovec a po studiu gymnázia, jsem kde jsem pracoval jako redaktor studentského magazínu. Mám rád zdravý životní styl, přírodu a pohyb. Psaní mě baví a tak vedu magazín muj-lekar.cz Kdo jsem