Jak si vyrobit roušku
Prevence

Jak si vyrobit roušku

Ať už se snažíte brát vážně doporučení ministerstva zdravotnictví nebo hledáte náhradu za roušky, které jste ze svých domácích zásob spotřebovali už v minulých dnech, určitě víte, že dostat se k rouškám z oficiálních zdrojů je prakticky nemožné.

Pojďte se teď spolu s námi podívat na některé návody a zjistěte, jak si tuto efektivní ochrannou pomůcku vyrobit z domácích zdrojů. Možná budete překvapeni, ale není to vůbec těžké.

Jak si vyrobit roušku

Zatímco ještě nedávno panovala ohledně roušek řada dezinformací, dnes už je jasné, že opravdu mohou šíření koronaviru (a nejenom jeho) značně zpomalit. Virus se totiž šíří v kapénkách (můžete si je představit jako takové shluky) a právě ty dokáže i obyčejná rouška částečně zadržet. A to tím spíše, pokud jste nakažení vy. Uvádí se, že až třetina nemocných se může stát tzv. bezpříznakovými nosiči viru. Jinými slovy – onemocnění okolo sebe šíříte a možná o tom ani nevíte.

Návod na ušití roušky

Nebude potřebovat nic složitého, vystačíte si s domácími zásobami. V nouzi poslouží i staré tričko nebo třeba šátek.

  • obdélník z bavlny, nejlépe s rozměry 20×20 cm
  • šňůrky (lze sešít i z látky)
  • šicí stroj (šít lze i ručně, ale bude to pracnější)
  • nit
Na obou protilehlých stranách přehneme bavlněný čtverec vždy 2x o 0,5 cm. Doporučujeme předtím sešpendlit nebo alespoň zažehlit. Práce vám pak půjde rychleji od ruky a bude také přesnější. Podél střihu je rovněž vhodné udělat několik zástřihů, jež nám velmi výrazným způsobem ulehčí práci se sklady. Látku na žehlicím prkně tedy překládejte a rovnou zažehlujte.

Další při šití jsou na řadě proužky na uvázání roušky. Pokud je už nemáte, ušijte si je. Vezměte okraje po celé délce budoucí roušky a zahněte je asi o půl centimetru. Zažehlete, ale pokud možno nepřikládejte úplně k sobě. Menší mezírka je pro funkčnost roušky lepší. Pak ještě jednou přeložte napůl a znovu zažehlete.

jak si vyrobit roušku

Proužky od sebe rozložte na šířku roušky a tu do nich vložte. Ideálně tak schováte její nezačištěný okraj, což vám opět usnadní práci. Dobře připevněte špendlíky a to na obou stranách. Proužky prošijte po celé délce. A máte hotovo.

Skládanou roušku zvládnete i bez šicího stroje

Ano, opravdu jsme na ono sloveso dali uvozovky. Vystačíte si totiž s mnohem jednodušším postupem – skládáním.

Ale existuje i další návod, díky němuž si roušku „spíchnete“ doma snadno a rychle. Inspirovali jsme se tradičním japonským origami, ale nebojte se, nepůjde o nic složitého.

Najděte doma bavlněnou látku o přibližných rozměrech 50x30cm. Postačí cokoli, třeba i šátek, který běžně uvazujete okolo hlavy. Dále budete potřebovat i gumičky a případně i textilní provázek a samozřejmě nůžky.

Obdélník látky složte napůl a poté ještě jednou. Vznikne vám dlouhý úzký pruh bavlny. Látku rozdělte na pomyslné třetiny. Připravte si gumičku o délce cca 25-35 cm a na látku ji vždy v pomyslné třetině uvažte. Tento postup není nepodobný vyrábění papírových mašlí na ocas létajícího draka.

Nyní obdélník přeložte po obou stranách tak, aby gumičky zůstaly ve vzniklém ohybu. A už máte téměř hotovo. Stačí už jen jednu stranu látky vložit do druhé, aby se rouška při nošení nerozevírala, a máte hotovo.

Pokud použijte klasické gumičky třeba do tepláků, můžete sice takto vyrobenou roušku sterilizovat, nicméně příliš toho nevydrží. Stačí pár setkání s horkou vodou a gumičky se zničí. Proto místo nich můžete i použít zhruba metr dlouhý textilní provázek, který si s vyvařováním a případně i žehlením rozumí mnohem více.

TIP:
Tato rouška má výhodu, že si ji na obličeji můžete roztáhnout přesně podle potřeby. Jeden střih tedy použijete jak na děti, tak i na dospělé.

Rouška z papírových kuchyňských utěrek

Potřebujete opravdu nouzovou ochranu obličeje a doma vám přitom chybí jakýkoliv vhodný materiál? Nevadí, i tak se můžete ochránit, a to díky tomuto návodu jak si vyrobit roušku z utěrky. Stačí si vzít k ruce dvě obyčejné kuchyňské papírové utěrky.

Přiložte je na sebe tak, aby se zhruba o centimetr nepřekrývaly. Poté je poskládejte do několika varhánků. Mělo by jich být 4-6 podle šířky i vaší šikovnosti. Poté si vezměte k ruce lepicí pásku. Ideálně nějakou pevnější – třeba izolační a konce utěrek k sobě slepte. Dbejte, aby sklady zůstaly na sobě. Nyní roušku otočte a okraje lepicí pásky zahněte dovnitř a dobře přitiskněte. Připravte si tkaničku, provázek nebo jakoukoliv jinou šňůrku v dostatečné délce. Doporučujeme alespoň jeden metr. To proto, aby vám maska dobře seděla na uších.

Jak si vyrobit roušku

TIP:
Využijte sáčky do vysavače – stačí přidat gumu a už za 10 minut si z nich můžete udělat kvalitní roušku. Sáčky do vysavače mají u největší speciálky na sáčky do vysavače zde

 

Provázek položte na pásku na straně roušky a dobře oblepte. Na obou stranách by měl být přibližně stejné dlouhý – kvůli pohodlnému zavazování. A jednorázovou roušku máte hotovou. A jak dlouho vydrží?

Bohužel, náš dech obsahuje vysoké procento vlhkosti, takže počítejte max s 15-20 minutami. Poté se papír začne trhat. V takovém případě roušku vyhoďte a sáhněte po dalších. Ale jako nouzové řešení do doby, než se dostanete k jinému materiálu, to opravdu bohatě stačí.

jak si vyrobit roušku

Zásady při nošení a sterilizování roušek

Možná to vypadá, že výroba roušek je na celém procesu jak si vyrobit roušku to nejsložitější, ovšem není tomu tak. Mnohem důležitější a pracnější i jejich pravidelná údržba. Tu jednorázovou můžete bez výčitek hodit do odpadu, ovšem bavlněné roušky opravdu nestačí po příchodu domů sundat a položit na polici.

V nouzi se doporučuje roušku alespoň přežehlit na maximální teplotu, než se s ní opět vydáte ven. Žehlete po obou stranách.

Koronavirus i další kapénkové nákazy ničí vysoká teplota. Zpravidla je tedy doporučeno vyvařování roušek v hrnci po dobu 10-20 minut. Pro běžné použití však tento postup není nutný. Obvykle stačí vložit roušku do vody, vodu přivést k varu a poté nechat vychladnout. Nechte uschnout a rouška je opět připravena k nošení. I v tomto případě j samozřejmě můžete přežehlit. Už jenom proto, že na obličeji poté lépe sedí.

Ovšem mnoho chyb lidé dělají i při samotném nošení roušek. Je nutné brát přední část obličeje jako potenciálně infekční oblast, do níž holou rukou v žádném případě nesaháme. Tedy neustálé popotahování a upravování roušky rozhodně není žádoucí. Zbytečně tím přenášíte infekci na prsty, odkud se pak snáze přenese na sliznice.

A stejné je to i se sundáváním roušek. Nikdy nesahejte na jejich přední stranu, vždy manipulujte výhradně s gumičkami nebo provázky na uších. Roušku po příchodu domů ideálně ihned vložte do vody, i kdyby mělo k vyvařování dojít až o něco později. A i když některé návody doporučují i její mrazení, nenechte se svést. Účinnost toho postupu na koronavirus ještě nebyla prokázána. Jedinou jistotou je prozatím horká voda.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *