Domácí dezinfekce
Chcete mít doma dokonale čisto? Ať už se obáváte koronaviru nebo milujete prevenci, pak vás určitě aktuální nedostatek dezinfekčních prostředků v obchodech dokonale zaskočil. Máme pro vás několik návodů, díky nimž si s těmito potížemi snadno poradíte i doma.
Stačit vám budou běžně dostupné ingredience, pro které stačí jen sáhnout do spíže nebo do kumbálu. Vybírejte však ty správné, ne všechny běžně nabízené prostředky jsou totiž vůči koronaviru opravdu účinné.
Obsah článku
Domácí dezinfekce by měla obsahovat alkohol
Nezáleží na tom, zda použijete vodku nebo třeba ethanol. Okolím se vždy bude linout poměrně nepříjemný zápach. Právě proto jsou dnes moderní antibakteriální a antivirové prostředky, založené na jiné bázi. Ovšem málokdo ví, že obal nového typu koronaviru nesoucího název SARS-CoV-2 a způsobujícího onemocnění COVID-19, je citlivý právě na alkohol. Tvoří ho totiž mimo jiných stavebních prvků i glykoproteiny, kterým alkohol opravdu nesvědčí.
Proto chcete-li mít jistotu, použijte vždy dezinfekci s alkoholem. A vcelku nezáleží na tom, zda půjde o tu z domu nebo z obchodu.
Dezinfekce podle WHO? V lékárnách možná narazíte
Nedostatek dezinfekčních prostředků není jen fenoménem ČR. A právě proto vydala WHO návod, jak v podobném případě postupovat. Ukazuje se však, že to není tak jednoduché. Mezi základní suroviny, potřebné pro výrobu domácí dezinfekce, patří:
- 3% peroxid vodíku – 42 mililitrů
- 95% alkohol – 1 litr
- glycerol alias glycerín – 15 mililitrů
V ruce budete držet okamžitě použitelnou a opravdu účinnou dezinfekci. Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
3% peroxid vodíku seženete bez potíží v každé lékárně. Ovšem na 95% alkohol už narazíte jen stěží – není totiž volně prodejný. A glycerol alias glycerín je v poslední době spíše na objednávku. Takže co dělat, když si chcete ušetřit neustále obíhání lékáren?
Sáhněte po jiném alkoholu, který má obsah alespoň 40 nebo ještě lépe 50 procent alkoholu. Ideální je třeba poctivá domácí slivovice. Ovšem velmi dobře vám poslouží i tzv. technický líh z drogerie. A pak už budete potřebovat jen peroxid vodíku. Smíchejte ho s alkoholem ve stejném poměru (tedy jeden díl alkoholu na jeden díl peroxidu) a máte hotovo.
I alkoholová dezinfekce může příjemně vonět, stačí sáhnout po éterických olejích
Chcete o něco šetrnější recept? Pak si připravte.
- 250 ml ethanolu
- 110 gramů gelu aloe vera
- 12 kapek libovolného éterického oleje
Esenciální oleje s dezinfekčními účinky
Éterický olej pak slouží pro přebití pachu alkoholu. Použít můžete kterýkoli, případně vsadit na oblíbenou vonnou směs. V době epidemie koronaviru či chřipky se pak však vyplatí vsadit na ty, které se mohou chlubit dezinfekčními účinky. Patří sem například:
- jalovec
- tea tree
- rozmarýn
- tymián
- levandule
- ořešák
Jen samotná dezinfekce nestačí, důležité je také správné mytí rukou
Důsledná hygiena je jako prevence lepší než tolik propagované roušky! Nestačí si však ruce omýt jen tak letmo. Měli byste jim věnovat 20-30 vteřin svého času. Můžete samozřejmě převzít postup z operačních sálů, kdy se ruce myjí přes minutu, ovšem pro začátek by vám mělo stačit tohle. Je totiž opravdu nutné, aby se dezinfekce dostala všude – i mezi prsty nebo na hřbety rukou. A jak tedy postupovat?
- Naneste na ruce dostatečné množství dezinfekčního prostředku a rozetřete ho po všech plochách.
- Nejdříve sepněte ruce a očistěte dlaně.
- Poté semkněte prsty k sobě a pohybujte prsty.
- Prsty semkněte a promněte dlaně.
- Projeďte místa mezi prsty i jejich konečky. Nezapomeňte na prostor za nehty.
- Uchopte levý palec do pravé ruky a několik ho dlaní obkružte, totéž proveďte i naopak.
- Ruce důkladně opláchněte
Nyní máte ruce perfektně čisté. Aby tak zůstaly delší dobu, hlídejte si zejména sekundární kontaminaci. Ničeho se nedotýkejte dlaněmi – a to zejména dveří od WC. Použijte loket nebo nohu, ne všichni spoluobčané jsou totiž tak uvědomělí a chytit tak můžete i mnoho jiných nemocí, nejenom koronavirus.
Kdy správné mytí rukou používat
Samozřejmostí je použití WC, příchod z veřejných míst nebo okamžiky před konzumací jídla. Ovšem stejná pravidla by měla platit i při použití kapesníků. Používejte pokud možno jen ty papírové a po vysmrkání je ihned vyhoďte. A poté zamiřte na toaletu a umyjte si ruce. Pokud to jinak nejde, použijte dezinfekci třeba i venku. Nemusíte ji omývat, vadit by nemělo ani její zaschnutí. Případně s sebou pro jistotu noste láhev s vodou.
DEZINFEKCE PODLE WHO? V LÉKÁRNÁCH MOŽNÁ NARAZÍTE
Nedostatek dezinfekčních prostředků není jen fenoménem ČR. A právě proto vydala WHO návod, jak v podobném případě postupovat. Ukazuje se však, že to není tak jednoduché. Mezi základní suroviny, potřebné pro výrobu domácí dezinfekce, patří:
3% peroxid vodíku – 42 mililitrů
95% alkohol – 1 litr
glycerol alias glycerín – 15 mililitrů
Stačí vzít dostatečně velkou nádobu, do které nalijete alkohol (dle popisu 1 litr). Poté nejlépe injekční stříkačkou aplikujete 42 mililitrů peroxidu vodíku – a to po troškách a za neustálého míchání. Nakonec dodáte i glycerol a vše doplníte převařenou vodou do objemu jednoho litru (a tady je chyba).
Jestli jsem vzala litr alkoholu a přidala tam 42 ml peroxidu a 15 ml glycerínu, tak už tam mám 1 litr a 57 ml… ?
Otázka zní, kolik se tam má toho alkoholu tedy dát?