Domácí dezinfekce

Chcete mít doma dokonale čisto? Ať už se obáváte koronaviru nebo milujete prevenci, pak vás určitě aktuální nedostatek dezinfekčních prostředků v obchodech dokonale zaskočil. Máme pro vás několik návodů, díky nimž si s těmito potížemi snadno poradíte i doma.

Stačit vám budou běžně dostupné ingredience, pro které stačí jen sáhnout do spíže nebo do kumbálu. Vybírejte však ty správné, ne všechny běžně nabízené prostředky jsou totiž vůči koronaviru opravdu účinné.

Domácí dezinfekce by měla obsahovat alkohol

Koronavirus, způsobující onemocnění COVID-19 je citlivý na alkohol a jedině taková dezinfekce je skutečně účinná.

Nezáleží na tom, zda použijete vodku nebo třeba ethanol. Okolím se vždy bude linout poměrně nepříjemný zápach. Právě proto jsou dnes moderní antibakteriální a antivirové prostředky, založené na jiné bázi. Ovšem málokdo ví, že obal nového typu koronaviru nesoucího název SARS-CoV-2 a způsobujícího onemocnění COVID-19, je citlivý právě na alkohol. Tvoří ho totiž mimo jiných stavebních prvků i glykoproteiny, kterým alkohol opravdu nesvědčí.

Proto chcete-li mít jistotu, použijte vždy dezinfekci s alkoholem. A vcelku nezáleží na tom, zda půjde o tu z domu nebo z obchodu.

Dezinfekce podle WHO? V lékárnách možná narazíte

Nedostatek dezinfekčních prostředků není jen fenoménem ČR. A právě proto vydala WHO návod, jak v podobném případě postupovat. Ukazuje se však, že to není tak jednoduché. Mezi základní suroviny, potřebné pro výrobu domácí dezinfekce, patří:

 • 3% peroxid vodíku – 42 mililitrů
 • 95% alkohol – 1 litr
 • glycerol alias glycerín – 15 mililitrů
Stačí vzít dostatečně velkou nádobu, do které nalijete alkohol. Poté nejlépe injekční stříkačkou aplikujete 42 mililitrů peroxidu vodíku – a to po troškách a za neustálého míchání. Nakonec dodáte i glycerol a vše doplníte převařenou vodou do objemu jednoho litru.

V ruce budete držet okamžitě použitelnou a opravdu účinnou dezinfekci. Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

3% peroxid vodíku seženete bez potíží v každé lékárně. Ovšem na 95% alkohol už narazíte jen stěží – není totiž volně prodejný. A glycerol alias glycerín je v poslední době spíše na objednávku. Takže co dělat, když si chcete ušetřit neustále obíhání lékáren?

Sáhněte po jiném alkoholu, který má obsah alespoň 40 nebo ještě lépe 50 procent alkoholu. Ideální je třeba poctivá domácí slivovice. Ovšem velmi dobře vám poslouží i tzv. technický líh z drogerie. A pak už budete potřebovat jen peroxid vodíku. Smíchejte ho s alkoholem ve stejném poměru (tedy jeden díl alkoholu na jeden díl peroxidu) a máte hotovo.

Věděli jste, že:
V době chřipkové nebo jiné epidemie je rovněž doporučeno kromě rukou omývat i obličej? A to nejlépe vícekrát denně. Stačit by mělo obyčejné mýdlo.

I alkoholová dezinfekce může příjemně vonět, stačí sáhnout po éterických olejích

Éterický olej můžete zakoupit také pod názvem esenciální. Vyhněte se naopak umělým produktům, prodávaným jako vonné nebo aromatické oleje.

Chcete o něco šetrnější recept? Pak si připravte.

 • 250 ml ethanolu
 • 110 gramů gelu aloe vera
 • 12 kapek libovolného éterického oleje
Vše smíchejte a přelijte do vhodné nádobky. O domácí dezinfekci by se samozřejmě postaral i samotný alkohol, ten však příliš nevyniká šetrností k pokožce, a navíc z rukou velmi rychleji steče. To směs s aloe vera je na tom o něco lépe. A do požadované konzistence ji vždy můžete lehce naředit nebo naopak zahustit.

Esenciální oleje s dezinfekčními účinky

Éterický olej pak slouží pro přebití pachu alkoholu. Použít můžete kterýkoli, případně vsadit na oblíbenou vonnou směs. V době epidemie koronaviru či chřipky se pak však vyplatí vsadit na ty, které se mohou chlubit dezinfekčními účinky. Patří sem například:

 • jalovec
 • tea tree
 • rozmarýn
 • tymián
 • levandule
 • ořešák
Náš tip:
Místo ethanolu můžete použít i již zmiňovaný technický líh nebo jiný kvalitní alkohol.

 

 

Jen samotná dezinfekce nestačí, důležité je také správné mytí rukou

Důsledná hygiena je jako prevence lepší než tolik propagované roušky! Nestačí si však ruce omýt jen tak letmo. Měli byste jim věnovat 20-30 vteřin svého času. Můžete samozřejmě převzít postup z operačních sálů, kdy se ruce myjí přes minutu, ovšem pro začátek by vám mělo stačit tohle. Je totiž opravdu nutné, aby se dezinfekce dostala všude – i mezi prsty nebo na hřbety rukou. A jak tedy postupovat?

 

Počítejte s tím, že každý pohyb, který vám doporučíme, je třeba opakovat nejméně pětkrát – od roztírání dezinfekce mezi prsty až po tření palce.
 • Naneste na ruce dostatečné množství dezinfekčního prostředku a rozetřete ho po všech plochách.
 • Nejdříve sepněte ruce a očistěte dlaně.
 • Poté semkněte prsty k sobě a pohybujte prsty.
 • Prsty semkněte a promněte dlaně.
 • Projeďte místa mezi prsty i jejich konečky. Nezapomeňte na prostor za nehty.
 • Uchopte levý palec do pravé ruky a několik ho dlaní obkružte, totéž proveďte i naopak.
 • Ruce důkladně opláchněte

Nyní máte ruce perfektně čisté. Aby tak zůstaly delší dobu, hlídejte si zejména sekundární kontaminaci. Ničeho se nedotýkejte dlaněmi – a to zejména dveří od WC. Použijte loket nebo nohu, ne všichni spoluobčané jsou totiž tak uvědomělí a chytit tak můžete i mnoho jiných nemocí, nejenom koronavirus.

 

TIP:
Využijte sáčky do vysavače a přidáním gumy máte do 10 minut  kvalitní roušku. Sáčky do vysavače mají u největší speciálky na sáčky do vysavače zde

Kdy správné mytí rukou používat

Samozřejmostí je použití WC, příchod z veřejných míst nebo okamžiky před konzumací jídla. Ovšem stejná pravidla by měla platit i při použití kapesníků. Používejte pokud možno jen ty papírové a po vysmrkání je ihned vyhoďte. A poté zamiřte na toaletu a umyjte si ruce. Pokud to jinak nejde, použijte dezinfekci třeba i venku. Nemusíte ji omývat, vadit by nemělo ani její zaschnutí. Případně s sebou pro jistotu noste láhev s vodou.

Podobné příspěvky

Jeden komentář

 1. DEZINFEKCE PODLE WHO? V LÉKÁRNÁCH MOŽNÁ NARAZÍTE
  Nedostatek dezinfekčních prostředků není jen fenoménem ČR. A právě proto vydala WHO návod, jak v podobném případě postupovat. Ukazuje se však, že to není tak jednoduché. Mezi základní suroviny, potřebné pro výrobu domácí dezinfekce, patří:
  3% peroxid vodíku – 42 mililitrů
  95% alkohol – 1 litr
  glycerol alias glycerín – 15 mililitrů
  Stačí vzít dostatečně velkou nádobu, do které nalijete alkohol (dle popisu 1 litr). Poté nejlépe injekční stříkačkou aplikujete 42 mililitrů peroxidu vodíku – a to po troškách a za neustálého míchání. Nakonec dodáte i glycerol a vše doplníte převařenou vodou do objemu jednoho litru (a tady je chyba).
  Jestli jsem vzala litr alkoholu a přidala tam 42 ml peroxidu a 15 ml glycerínu, tak už tam mám 1 litr a 57 ml… ?
  Otázka zní, kolik se tam má toho alkoholu tedy dát?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *