Úzkost z koronaviru

V posledních týdnech dostává naše psychika opravdu zabrat. Pandemie. Virus. Karanténa. Tato slova se na nás valí ze všech stran. Každodenní dávka negativních zpráv v nás vyvolává mnoho emocí. Celou republikou se šíří panika, strach a v neposlední řadě také úzkost. Z koronaviru se stal strašák nejen pro naše tělo, ale i pro mysl.

 

Seznamte se s úzkostí

Úzkost se nejčastěji projevuje zvláštním svíravým pocitem, který je podobný strachu. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že když pociťujeme strach, jsme si zároveň vědomi, čeho přesně se bojíme. U úzkosti sice cítíme, že se našemu organismu něco nelíbí, ale přesnou příčinu nedokážeme hned odhadnout.

Úzkost z koronaviru

S čím přesně tedy úzkost v těchto dnech souvisí? Pociťujeme úzkost z koronaviru jako takového? Ne tak docela. Naši psychiku spíše zatěžují okolnosti, které s pandemií souvisejí. Pojďme se teď na ně postupně podívat.



Koronavirus a sociální izolace

Pravidlem číslo jedna je v těchto dnech omezení kontaktu s druhými lidmi. Všechny kulturní a sportovní akce byly zrušeny, společenský život úplně vymizel. Právě to, že nemůžeme vídat své přátele a rodinu, může prohlubovat pocit úzkosti. Z koronavirové karantény lidé unikají za svými blízkými, alespoň prostřednictvím digitálních technologií. Pohlazení, objetí nebo bláznivé společné zážitky to ale nenahradí.

Život mezi čtyřmi zdmi

Lidé teď mají čas trávit především doma. Na tom by nemělo být nic hrozného, vždyť doma je právě to místo, na které se vždycky těšíme, když se vracíme z cest. Mnozí ale už po několika dnech pociťují, že jejich už tak malý byt, jako by se každým dnem ještě více zmenšoval. Vztahy s ostatními členy domácnosti se kvůli nucené koronavirové karanténě často vyostřují, úzkost sílí a před problémy není kam se schovat.



Koronavirus a nejistota

Celé situaci nepřispívá ani to, že nikdo neví, kdy se zase všechno vrátí do normálu. Právě tato nejistota je dalším zdrojem úzkosti. Z dosavadního dění okolo koronaviru je zatím jasné akorát to, že situace se mění každým dnem a lidé jsou nuceni se neustále přizpůsobovat novému režimu.

Jak se dostat z koronavirové úzkosti?

Malé rituály

Úzkost z koronavirové nejistoty můžeme zmírnit tím, že si vytvoříme své vlastní malé jistoty. Udělejte si svůj každodenní rituál. Může jít úplně o cokoli. Zkuste každé ráno začít protažením celého těla, tancem nebo úsměvem do zrcadla. Před spaním si můžete uvařit čaj nebo si třeba zazpívat.

Jde o to, že si vytvoříte něco, na co se můžete každý den těšit a získáte tím zase pocit kontroly. Pocity úzkosti z koronaviru a sním spojené nejistoty se vám tak alespoň částečně povede snížit.

Nebuďte sami

Ano, jak už jsme psali, digitální komunikace sice opravdu nenahradí objetí nebo pohlazení, přesto je to určitě lepší než úplná sociální izolace. Nezapomínejte na své blízké a snažte se s nimi udržovat kontakt – ať už telefonicky, mailem nebo třeba přes webkameru. Bojujte s úzkostí z koronaviru společně!

Vyhledejte pomoc

Pocity úzkosti zažije během svého života téměř každý z nás a je přirozené, že se objevují v souvislosti se situací okolo koronaviru. Z úzkosti by se ale rozhodně neměl stát váš denní chléb a neměla by vás pohltit ani paralyzovat. Pokud máte pocit, že jste úzkostní vlastně pořád, vaše pocity se nijak nelepší a vám se nad nimi nedaří držet kontrolu, zvažte konzultaci s psychologem.



Psychologická poradna Mojra.cz nabízí psychologickou konzultaci online. To znamená, že za psychologem nemusíte nikam dojíždět, konzultace může proběhnout hned několika způsoby: telefonicky, emailem nebo například přes Skype.



Dlouhodobá úzkost z koronaviru a současné situace narušuje naši duševní pohodu. Ta je ale v těchto dnech velmi důležitá, proto na ni nezapomínejte.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *