Zpátky do školy bez zbytečného stresu
Duševní zdraví

Zpátky do školy bez zbytečného stresu

Začátek nového školního roku s sebou přináší mnoho změn. Prázdninovou pohodu a sluníčko střídá pracovní režim, sychravé počasí a nové povinnosti. Změnu pocítí nejen děti, ale také rodiče. Jak můžete sobě i vašim ratolestem nástup do školy co nejvíce usnadnit? A jak zvládnout první měsíce nového školního roku bez zbytečného stresu?

Příprava

Kdo je připraven, není překvapen!

Nový režim

Děti si během prázdnin zvykly chodit spát později a ráno se jim z vyhřáté postele moc nechce. Doporučujeme děti na nový školní režim začít postupně připravovat. Každý den večerku posuňte na dřívější hodinu a pomalu zapojujte budík.

Během prvních měsíců školy se s dětmi domluvte na večerce, kterou budou dodržovat. Ponocování se totiž příliš nevyplácí. Děti pak bývají rozmrzelé, ve škole se příliš nesoustředí a vás čeká ráno spousta přemlouvání a opakování, že už je opravdu nejvyšší čas vstávat.

Zpátky do školy bez zbytečného stresu

Jasný plán

Ve volné chvíli se vrhněte na plánování. V klidu si sedněte, vydechněte. Co je potřeba zařídit před začátkem školního roku? Co vás čeká v prvních měsících? Kdo bude ráno děti vozit ze školy a kdo je vyzvedne? Dopředu si zodpovězte co nejvíce organizačních otázek. Nic vás později nezaskočí a nebudete ve stresu.

Po práci legraci

Když se děti odpoledne vrátí ze školy, jejich chuť sednout k domácím úkolům a učit se je minimální.

Domácí úkoly. Značka: Bez stresu!

 Zejména mladší děti potřebují při učení pomoc rodičů. Vám se ale po příchodu z práce také hned nechce v hlavě lovit seznam vyjmenovaných slov ani fyzikální vzorečky. Dopřejte sobě i dětem chvíli volna, psychicky se připravte a pak se na to vrhněte.

Stanovte si, kdy bude čas na úkoly. Ideálně tak, abyste to příliš neodkládali na večer, kdy se nebude chtít ani vám ani dětem a zároveň abyste měli dostatek času na načerpání sil po příchodu z práce.

TIP:
To je opravdu důležité, protože kombinace podrážděného rodiče a neodpočatého dítěte většinou vede ke zbytečným hádkám a stresu na obou stranách.

Hledání rovnováhy

V průběhu prvním měsíců školního roku budete zásobeni nabídkami mimoškolních aktivit a zájmových kroužků. Podívejte se na to společně s vaším dítětem. Kolik kroužků je tak akorát? To je velmi individuální. Snažte se ale o rovnováhu mezi časem pro učení, mimoškolním rozvojem a vlastním volným časem.

TIP:
Příliš zahlcené dítě může pociťovat silný tlak a stres.

Zpátky do školy bez zbytečného stresu

Spolupráce

Jeden tým

Rána mohou být pořádně hektická. Připravit snídani, nachystat svačinky, dostat děti z postele a sebe připravit do práce. Do toho vás čeká hledání ponožek s beruškami, protože vaše dítě je zrovna dnes opravdu nutně musí mít a pak rychle natrhat luční kvítí, které starší syn potřebuje do hodiny výtvarné výchovy.

Uf, to je chaos! Na jednoho toho může být ažaž. Nebojte se proto více zapojit děti. Společně večer vyberte oblečení na další den, přípravu svačinek si mohou vzít na starost starší děti. Večer spolu ještě jednou projděte úkolníček a ujistěte se, že všechno potřebné je splněno.

Povídej, poslouchám

Udělejte si také čas na to, abyste si dítětem popovídali. Nezajímejte se pouze o známky, ale mluvte spolu taky o tom, co je ve škole nového, co dítě pobavilo a čeho se třeba naopak bojí. Jeho trápení nezlehčujte, jste totiž oporou, na kterou spoléhá.

Kdy pomůže psycholog?

Někdy se dokáže všechno pořádně vymknout z rukou a to i přes pečlivou přípravu. Ať už jde o to, že vás stres spojený s novým školním rokem úplně převálcoval nebo má ve spojitosti se školou vaše dítě jakékoli problémy nebo strachy, můžete se obrátit na psychologa.

TIP:
V dnešní době navíc není nutné za psychologem nikam dojíždět, konzultovat můžete přes telefon, Skype nebo email.

Online poradenství nabízí psychologická poradna Mojra.cz. Konzultovat můžete osobní, vztahové, pracovní problémy a také právě problémy týkající se školy.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *