příznaky lymská borelióza
Příznaky

Lymská borelióza příznaky

Lymská borelióza patří mezi zoonózy, tj. nemoci pocházející od zvířat. Jejím původcem je spirochéta, nejčastěji Borrelia burgdorferi, která je přenášena klíštětem.

Příznaky boreliózy jsou velmi variabilní, záleží hlavně na pokročilosti nemoci. Nemusí se vyskytovat všechny boreliové příznaky u jednoho pacienta.

1. Časnými příznaky boreliózy jsou v první fázi onemocnění:

Kožní známka v podobě erythema migrans, tj. červená skvrna, která uprostřed vybledne. Vytváří se v místě přisátí klíštěte asi po pár dnech až týdnech. Tento příznak boreliózy chybí až u 1/3 pacientů.

Borelióza má také příznaky podobné chřipce, tj. únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, kloubů, svalů, ale chybí rýma či kašel.

Borelie se v této fázi šíří do krve, lymfy i podél nervových vláken.

Boreliová infekce může probíhat i skrytě. V této fázi je léčba antibiotiky nejúčinnější, pokud se objeví borelióza s příznaky.

2. Druhé stádium onemocnění s sebou nese tyto boreliové příznaky:

Do tohoto stádia se dostává až 30 % nemocných.

* Postižení nervového systému, objevují se bolesti hlavy, zatuhlost šíje, poruchy citlivosti (mravenčení, pálení pokožky), obrny

* Infekce proniká do kloubů a kloubní výstelky, dochází k zánětům a bolestem s otoky kloubů

* Objevují se i obtíže se srdcem, bolesti na hrudi, nepravidelný tep, bušení srdce

3. Příznaky boreliózy ve třetí fázi:

* Kůže je postižená zánětem, atrofuje

* Klouby jsou poškozeny zánětem, může dojít k poškození chrupavky i kosti po ní

* Nervová soustava je napadena včetně mozku a míchy

* Dochází též k zánětům srdce či oka

Mohou se též objevit borelióza s příznaky méně typickými, např. chronický únavový syndrom, poruchy paměti, pískání v uších, dráždivé střevo či problémy s močovými cestami.

Přítomnost infekce se zjišťuje buď přítomností protilátek v krvi, či přítomností borelií v punktátech mozkomíšního moku či z postiženého kloubu.

Léčbě boreliózy a jejích příznaků spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik. Nejlépe pak již v první fázi, v dalších fázích již může být léčba neúspěšná.

Borelióza sice nezabíjí, ale může život člověka velmi omezit a invalidizovat ho.

Similar Posts