Psychologie hubnutí: Zdravý vztah k jídlu
Internet je v současné době plný všelijakých diet a zaručených návodů, jak zhubnout snadno a rychle. Některé stravovací plány jsou opravdu šílené a nedovolují jíst během dne v podstatě nic. Jindy je povolený jen jediný druh nápoje nebo jedna potravina, kterou je nutné konzumovat třeba celý měsíc.
Velmi přísné a striktní diety většinou nemají příliš šanci na úspěch. Proč? Protože při cestě za vysněnou postavou je ve hře ještě něco, s čím lidé nepočítají. Naše psychika. Naše prožívání může proces hubnutí velmi ovlivnit.
Obsah článku
Psychologie hubnutí
Motivace a vytváření zdravých návyků jsou v tomto případě základem psychologie hubnutí. Co se stane, když to lidé vezmou za špatný konec? Pod pojmem zdravé stravování si každý představí něco jiného. Bohužel, často se lidé chybně domnívají, že jíst zdravě znamená jíst málo a počítat si každou, každičkou kalorii. V takovém případě se ale z jídla stává pán a vy jste náhle otrokem kalorických tabulek. Ani v nejmenším se nejedná o zdravý vztah k jídlu.
Snaha a zklamání
Některé diety jsou vskutku extrémní a mnozí je proto nezvládají dodržovat. Takové nedodržení stravovacího plánu pak přechází v pocit zklamání a selhání. Zvyšuje se míra stresu, který hubnutí rozhodně neprospívá.
Poruchy příjmu potravy: Na toto pozor!
Co začalo jako cesta ke zdravému životnímu stylu a lepší postavě, se snadno může změnit v něco opravdu závažného.
Ortorexie je poměrně nová porucha příjmu potravy, která spočívá v patologické posedlosti zdravým stravováním a zdravými potravinami. Není to jen běžná touha kvalitně se stravovat. Dotyčný je otrokem vlastních nutkavých myšlenek na jídlo, zájem o zdravé stravování přerůstá v posedlost.
Lidé trpící drunkorexií vědí, že v každém jídle i nápoji přijímají určitý počet kalorií. Ten se snaží co nejvíce snížit, nechtějí se ale vzdát pití alkoholu, proto raději skoro vůbec nejedí, aby si večer mohli dát pár skleniček, a nepřekročili přitom jimi stanovenou denní dávku kalorií.
Anorexie a bulimie jsou poruchy příjmu potravy, které jsou poměrně známé. Pro anorexii je typický extrémní úbytek hmotnosti a hladovění, bulimie se zase vyznačuje impulsivním přejídáním a následným zvracením a silnými pocity viny.
Zdravý vztah k jídlu
Přemýšlet ano, ale …
Jídlo by pro vás nemělo být stresem ani ve vás vyvolávat strach. Ano, měli byste přemýšlet nad tím, co konzumujete, ale myšlenky na jídlo by vás v žádném případě neměly úplně převálcovat. Vnímejte, jaké potraviny nakupujete a zaměřte se na jejich kvalitu a čerstvost. Snažte se o pestrý a vyvážený jídelníček.
Láska prochází žaludkem
Netrapte se konzumací něčeho, co vám vůbec ale vůbec nechutná, ať už je daná potravina sebezdravější. Zkuste raději najít podobně zdravou alternativu. Jídlo by vám mělo chutnat, měli byste si ho náležitě užít a vychutnat.
Zdravějšímu vztahu k jídlu také prospěje, když budete jíst vědomě. Co to znamená? Při jídle se opravdu soustřeďte na jídlo: na jeho chuť, texturu, teplotu. Nepracujte, nebuďte online, jen jezte.
Prostor pro chyby
Přijměte fakt, že jsme jen lidé a nejsme bezchybní. Že jste si po čtrnácti dnech zdravého stravování dopřáli pizzu? Nevadí, svět nekončí a není potřeba propadat pocitům viny.
Jak může při hubnutí pomoci psycholog?
Psychologie a hubnutí? Neměl by s hubnutím pomáhat třeba kondiční trenér nebo nutriční poradce? Jak už jsme v úvodu zmínili, na cestě za vysněnou postavou hraje svou roli nejen strava a pohyb, ale také naše psychika. Právě s ní vám může pomoci psycholog.
Psychologická poradna Mojra.cz nabízí psychologické konzultace online, to znamená, že za psychologem nemusíte nikam dojíždět, vše může proběhnout telefonicky, emailem nebo jako video hovor. Na psychologa se můžete obracet nejen v otázkách motivace, ale třeba také právě při cestě za zdravějším vztahem k jídlu.