Jarischův roztok

Jarischův roztok

Majitelé farmaceutických koncernů se nás snaží přesvědčit, že bez drahé kosmetiky se naše pleť zkrátka neobejde. Díky tomu často zapomínáme na osvědčené recepty a tipy svých maminek a babiček. A Jarischův roztok mezi ně rozhodně patří. I dnes zaujme svou nízkou cenou a velmi pozitivními účinky.Jarischův roztok

 

Jarischův roztok mají v oblibě hlavně dermatologové. Předepisují ho pro zklidnění dermatitid a jiného podráždění kůže spojeného s mokváním a svěděním. Na typu ani citlivosti pacientovy pokožky přitom nezáleží – Jarischův roztok se hodí pro všechny typy pleti.

Jarischův roztok – levný zázrak z lékárny

Pro předpis na roztok ale není třeba chodit k lékaři. Lékárny ho prodají i bez předpisu. Hlavními účinnými látkami jsou totiž kyselina boritá a glycerin, rozpuštěné v demineralizované vodě. PH je mírně kyselé.

Nejčastěji si pro Jarischův roztok chodí teenageři a ženy ve zralém věku, které trápí úporné akné. Jeho cena je velmi lidová – pohybuje se mezi 69-89 Kč za 250 ml a při pravidelném používání vydrží asi měsíc, což je lepší bilance než u většiny značkové kosmetiky.

Jarischův roztok slouží k zevnímu použití! Nepoužívat po peelingu nebo na podrážděnou kůži! Ukládejte mimo dosah dětí! Nepoužívat pro děti do 3 let!

 

Hlavní výhody Jarischova roztoku

Především pleť zklidní, lehce vysuší (díky glycerinu ale nepřesuší) a mírně vydesinfikuje. Dá se použít jako odličovací přípravek i jako prostředek k osvěžení pleti. Nanáší se na čistou gázu nebo vatový tampón a nesmývá se. Lze ho také přelít do postřikovače a osvěžit s ním pleť v horkých letních měsících a to i několikrát denně. Jarischův roztok nemá sice žádnou vůni, ale ani nečpí, jako některé farmaceutické přípravky.

 

Jarischův roztok použití

Ranní i večerní čištění pleť osvěží, vyčistí, a zklidní všechny projevy podráždění a nedokonalostí pleti. Pleť nevysuší jako jiné odličovací prostředky. Lze ho proto použít jako perfektní micelární vody. Pro dokonalé odlíčení ho však musíte zkombinovat i s jinými přípravky – sám o sobě totiž na odstranění odolného make-upu nestačí.

Jarischova voda se hodí pro všechny typy pleti

Ať už se potýkáte s citlivou pletí nebo nežádoucím a nevzhledným akné, určitě vyzkoušejte tuhle malou šikovnou vodičku z lékárny. Uplatní se třeba i při zákeřné perorální dermatitidě, často nahradí i kortikoidy, které mají množství nežádoucích vedlejších účinků.

Díky absenci parfemace se hodí i pro citlivou pokožku nejmenších dětí. Jeho dlouhodobé používání je bezpečné, i když se doporučuje kombinovat ho s hydratačními krémy nebo tělovými mléky. Pro děti je dokonce ještě lepší než pediatry doporučovaná borová voda. Nesmí se ale dostat do očí, což ale platí o většině používané kosmetiky. Můžete ho také použít na potničky.

Jarischův roztok na oči

I když v jednu ze součástí Jarischova roztoku tvoří i borová voda, přímou aplikaci do očí doporučit nelze. A to ani ve chvíli, kdy vezmeme v potaz jeh delší trvanlivost oproti minulým rokům. Dříve totiž míchali Jarischův roztok přímo lékárníci v zázemí lékárny, dnes se však již dodává ve sterilních lahvičkách. Od prvního otevření lze tekutinu uvnitř používat bez potíží i dva měsíce.

Náš tip: Někteří výrobci či lékárny přimíchávají pro větší trvanlivost do Jarischova roztoku parabeny. Ale pokud máte citlivou pleť nebo vás v minulosti překvapila nepříjemná alergická reakce na tento přípravek, pořádejte lékárníka o namíchání roztoku bez nich. Počítejte však se zkrácenou trvanlivostí – cca měsíc.

Jarischův roztok

Jak roztok uchovávat v domácích podmínkách?

Na trhu jsou standardně dostupné dvě velikosti balení: 200 ml a 500 ml. Chcete-li Jarischův roztok používat pouze na malé plochy pleti nebo žádáte verzi bez parabenů, zakupte raději menší variantu. Naopak použití roztoku jako micelární vody či na ošetření velkých ploch postižené kůže je vhodné investovat do balení většího.

Doma vždy dodržujte zásady skladování. Menší množství roztoku přelijte do čisté plastové nádobky nebo přímo rozprašovače, zbytek uchovejte v lednici. Jakmile vám začne roztok nádobě docházet, nikdy k němu nedolévejte čerstvý! Naopak, spotřebujete ho do maxima, nádobu důkladně vyčistěte a vysušte, a teprve poté dávku doplňte.

Jarischův roztok použití tipy

Vybíráme ještě několik zajímavých tipů pro použití Jarischova roztoku v běžné domácí lékárně:

  • Zklidňuje podrážděnou kůži pod nosem při alergické i obyčejné rýmě.
  • Působí chladivě a osvěží. Rozhodně nepálí, takže ho ocení i děti.
  • Požívají ho i maminky kojenců k ošetření problematické kůže.
Věděli jste, že:
Přípravek byl pojmenován po rakouském dermatologovi Adolfovi Jarischovi?

Jarischův roztok složení

V roztoku najdeme pouze tři látky: borovou vodu, glycerin a demineralizovanou vodu. Destilovanou vodu je třeba zahřát a posléze v ní rozpustit kyselinu boritou, glycerin a konzervační látky. Výsledný roztokem se přefiltruje a je hotovo. Přípravek stačí už jen přelít do tmavé lahvičky a opatřit etiketou.

Jarischův roztok složení:
acidum boricum, glycerin a methylparaben

Jarischův roztok cena

Jak už jsme naznačili výše, Jarischův roztok je velmi levnou a účinnou alternativou při pravidelné péči o pleť na celém těle. Aktuálně nejnižší cenu jme nalezli na portálu Heureka.cz, a to 66 Kč za 250 g lahvičku. V kamenných lékárnách počítejte podle našich zkušeností s cenou o cca 10-20 korun vyšší.

Pokud nevíte, co si počít se svou pletí nebo hledáte levné ošetření pro celou rodinu, určitě se na Jarischův roztok v lékárně poptejte. Je vlně dostupný bez předpisu a leckde vám ho na požádání namíchají i bez parabenů. Tak to vyzkoušejte! Věříme, že určitě nebudete zklamaní. Ne nadarmo totiž mnohé recenze na internetu označují Jarischův roztok jako malý zázrak pro pleť!

 

Podobné příspěvky