Jarischův roztok

Jarischův roztok

Majitelé farmaceutických koncernů se nás snaží přesvědčit, že bez drahé kosmetiky se naše pleť zkrátka neobejde. Díky tomu často zapomínáme na osvědčené recepty a tipy svých maminek a babiček. A Jarischův roztok mezi ně rozhodně patří. I dnes zaujme svou nízkou cenou a velmi pozitivními účinky.

 

Jarischův roztok mají v oblibě hlavně dermatologové. Předepisují ho pro zklidnění dermatitid a jiného podráždění kůže spojeného s mokváním a svěděním. Na typu ani citlivosti pacientovy pokožky přitom nezáleží – Jarischův roztok se hodí pro všechny typy pleti.

Je to roztok několika látek, včetně kyseliny salicylové, resorcinu a vody. Hlavními indikacemi pro jeho použití jsou:

  1. Léčba Syfilisu: Tradičně byl Jarischův roztok používán jako léčba pro syfilis, zejména v raných stadiích onemocnění. Pomáhal při odstranění příznaků, jako jsou vyrážky.
  2. Dermatologické Aplikace: Díky obsahu kyseliny salicylové a resorcinu může být Jarischův roztok používán k léčbě některých kožních onemocnění, jako jsou akné, psoriáza nebo ekzémy. Tyto látky mají keratolytické vlastnosti, což znamená, že pomáhají odstraňovat odumřelé buňky z povrchu kůže.

Jarischův roztok – levný zázrak z lékárny

Pro předpis na roztok ale není třeba chodit k lékaři. Lékárny ho prodají i bez předpisu. Hlavními účinnými látkami jsou totiž kyselina boritá a glycerin, rozpuštěné v demineralizované vodě. PH je mírně kyselé.

Nejčastěji si pro Jarischův roztok chodí teenageři a ženy ve zralém věku, které trápí úporné akné. Jeho cena je velmi lidová – pohybuje se mezi 69-89 Kč za 250 ml a při pravidelném používání vydrží asi měsíc, což je lepší bilance než u většiny značkové kosmetiky.

Jarischův roztok slouží k zevnímu použití! Nepoužívat po peelingu nebo na podrážděnou kůži! Ukládejte mimo dosah dětí! Nepoužívat pro děti do 3 let!

Hlavní výhody Jarischova roztoku

Především pleť zklidní, lehce vysuší (díky glycerinu ale nepřesuší) a mírně vydesinfikuje. Dá se použít jako odličovací přípravek i jako prostředek k osvěžení pleti. Nanáší se na čistou gázu nebo vatový tampón a nesmývá se. Lze ho také přelít do postřikovače a osvěžit s ním pleť v horkých letních měsících a to i několikrát denně. Jarischův roztok nemá sice žádnou vůni, ale ani nečpí, jako některé farmaceutické přípravky.

Jarischův roztok použití

Ranní i večerní čištění pleť osvěží, vyčistí, a zklidní všechny projevy podráždění a nedokonalostí pleti. Pleť nevysuší jako jiné odličovací prostředky. Lze ho proto použít jako perfektní micelární vody. Pro dokonalé odlíčení ho však musíte zkombinovat i s jinými přípravky – sám o sobě totiž na odstranění odolného make-upu nestačí.

Jarischova voda se hodí pro všechny typy pleti

Ať už se potýkáte s citlivou pletí nebo nežádoucím a nevzhledným akné, určitě vyzkoušejte tuhle malou šikovnou vodičku z lékárny. Uplatní se třeba i při zákeřné perorální dermatitidě, často nahradí i kortikoidy, které mají množství nežádoucích vedlejších účinků.

Díky absenci parfemace se hodí i pro citlivou pokožku nejmenších dětí. Jeho dlouhodobé používání je bezpečné, i když se doporučuje kombinovat ho s hydratačními krémy nebo tělovými mléky. Pro děti je dokonce ještě lepší než pediatry doporučovaná borová voda. Nesmí se ale dostat do očí, což ale platí o většině používané kosmetiky. Můžete ho také použít na potničky.

Jarischův roztok na oči

I když v jednu ze součástí Jarischova roztoku tvoří i borová voda, přímou aplikaci do očí doporučit nelze. A to ani ve chvíli, kdy vezmeme v potaz jeh delší trvanlivost oproti minulým rokům. Dříve totiž míchali Jarischův roztok přímo lékárníci v zázemí lékárny, dnes se však již dodává ve sterilních lahvičkách. Od prvního otevření lze tekutinu uvnitř používat bez potíží i dva měsíce.

Náš tip: Někteří výrobci či lékárny přimíchávají pro větší trvanlivost do Jarischova roztoku parabeny. Ale pokud máte citlivou pleť nebo vás v minulosti překvapila nepříjemná alergická reakce na tento přípravek, pořádejte lékárníka o namíchání roztoku bez nich. Počítejte však se zkrácenou trvanlivostí – cca měsíc.

Jarischův roztok

Jak roztok uchovávat v domácích podmínkách?

Na trhu jsou standardně dostupné dvě velikosti balení: 200 ml a 500 ml. Chcete-li Jarischův roztok používat pouze na malé plochy pleti nebo žádáte verzi bez parabenů, zakupte raději menší variantu. Naopak použití roztoku jako micelární vody či na ošetření velkých ploch postižené kůže je vhodné investovat do balení většího.

Doma vždy dodržujte zásady skladování. Menší množství roztoku přelijte do čisté plastové nádobky nebo přímo rozprašovače, zbytek uchovejte v lednici. Jakmile vám začne roztok nádobě docházet, nikdy k němu nedolévejte čerstvý! Naopak, spotřebujete ho do maxima, nádobu důkladně vyčistěte a vysušte, a teprve poté dávku doplňte.

Jarischův roztok použití tipy

Vybíráme ještě několik zajímavých tipů pro použití Jarischova roztoku v běžné domácí lékárně: Mnoho lidí se ptá, jak používat Jarischův roztok. Je ideální pro zevní použití, ať už pro čištění pleti, jako odličovací přípravek nebo prostředek k osvěžení pleti. Díky svému složení je vhodný pro všechny typy pleti, od citlivé až po problematickou s akné. Kromě toho je Jarischův roztok cenově dostupný, což ho činí atraktivní alternativou k dražším kosmetickým produktům.

  • Zklidňuje podrážděnou kůži pod nosem při alergické i obyčejné rýmě.
  • Působí chladivě a osvěží. Rozhodně nepálí, takže ho ocení i děti.
  • Požívají ho i maminky kojenců k ošetření problematické kůže.

Věděli jste, že přípravek byl pojmenován po rakouském dermatologovi Adolfovi Jarischovi.Rakouský dermatolog z 19. století. Po studiu medicíny ve Vídni pracoval v různých dermatologických klinikách a specializoval se na léčbu pohlavních nemocí. Kromě svého roztoku je také známý Jarischovou-Herxheimerovou reakcí, což je zánětlivá reakce po léčbě syfilisu. Jarisch byl také otcem význačného farmakologa Adolfa Jarischa Jr.

Jarischova voda versus Jarischův roztok

Někteří lidé mohou být zmateni mezi pojmy "Jarischova voda" a "Jarischův roztok". Zatímco oba produkty mají podobné složení a účinky, mohou se lišit v koncentraci složek nebo v dalších přidaných látkách. Je důležité pečlivě si přečíst etiketu a informovat se o konkrétním produktu před jeho použitím.

Jarischův roztok složení

V roztoku najdeme pouze tři látky: borovou vodu, glycerin a demineralizovanou vodu. Destilovanou vodu je třeba zahřát a posléze v ní rozpustit kyselinu boritou, glycerin a konzervační látky. Výsledný roztokem se přefiltruje a je hotovo. Přípravek stačí už jen přelít do tmavé lahvičky a opatřit etiketou.

Jarischův roztok složení:
acidum boricum, glycerin a methylparaben

Bezpečnost a vedlejší účinky

Přestože je Jarischův roztok obecně považován za bezpečný, je důležité dodržovat několik zásad. Například by neměl být používán na podrážděnou kůži nebo po peelingu. Také by měl být uchováván mimo dosah dětí a neměl by se dostat do očí. Některé verze roztoku mohou obsahovat parabeny, což může být problematické pro lidi s citlivou pletí.

Kde koupit Jarischův roztok a jeho cena

Jarischův roztok je dostupný v mnoha lékárnách, včetně populárních řetězců jako Dr. Max. Cena se obvykle pohybuje mezi 69-89 Kč za 250 ml, ale může se lišit v závislosti na prodejci a regionu. Pro ty, kteří hledají produkt bez parabenů, některé lékárny mohou nabídnout speciální verze roztoku na požádání.

Recenze a zkušenosti uživatelů

Mnoho lidí sdílí své pozitivní zkušenosti s Jarischovým roztokem online. Recenze často zdůrazňují jeho účinnost proti akné, jeho schopnost zklidnit podrážděnou pleť a jeho výhodnou cenu. Někteří uživatelé také ocení jeho přirozené složení a absenci silných chemikálií.

Pokud nevíte, co si počít se svou pletí nebo hledáte levné ošetření pro celou rodinu, určitě se na Jarischův roztok v lékárně poptejte. Je vlně dostupný bez předpisu a leckde vám ho na požádání namíchají i bez parabenů. Tak to vyzkoušejte! Věříme, že určitě nebudete zklamaní. Ne nadarmo totiž mnohé recenze na internetu označují Jarischův roztok jako malý zázrak pro pleť!

 

Podobné příspěvky