Poruchy spánku
Jde o velmi častý problém, který však mnohdy řešíme až ve chvíli, kdy je skoro pozdě a vzniklé obtíže nám výrazně zasahují do života. Poruchy spánku k modernímu způsobu života zkrátka patří, ovšem jejich řešení je mnohdy jednodušší, než jste si nejspíš doposud mysleli.
Pokud se probouzíte brzy ráno, je dost možné, že patříte ke skřivanům a všechno je vlastně v pořádku. Ovšem potíž nastává ve chvíli, kdy se i přesto cítíte nevyspaní a unavení. A stejný problém mohou mít i sovy – pokud vám to nedělá potíže, klidně ponocujete. Ale pokud jste vzhůru jen proto, že se vám nedaří usnout, trpíte velmi pravděpodobně některou ze spánkových poruch.
Obsah článku
Jak je to se spánkem v našem životě
Malé děti mohou prospat i 20 hodin, v pubertě se pak potřeba spánku radikálně snižuje, aby se ve stáří opět přihlásila o slovo. Více spánku potřebujeme i v případech, pokud jsme nemocní nebo ve stresu.
Jde o jednu z nejpřirozenějších činností, kterou můžeme dělat. A když zprůměrujeme všechna období lidského života, pak v posteli strávíme jeho rovnou třetinu. A to je příliš velké množství na to, abychom tuto oblast jakkoliv zanedbávali.
Jak vypadají nejčastější příznaky nespavosti
- dlouho vám trvá, než usnete – nemůžete usnout
- větší část noci probdíte (nespavost v noci)
- spíte jen krátce
- budíte se brzy ráno
- jste unaveni a máte pocit, že jste se vůbec nevyspali
Příčin nespavosti může být celá řada
Jestliže máte přes den jen málo pohybu (což je typické pro tzv. sedavá zaměstnání), může u vás stát za nespavostí právě nedostatek fyzické aktivity, který tělu nedovolí „spotřebovat“ dostatečné množství energie, jež vám pak ku večeru jednoduše přebývá.
Ale ani výrazná fyzická námaha nemusí ke spokojenému spánku přispět – ba právě naopak. Určitě znáte pojem „přetažení.“ Nejdříve tělo přesvědčíte, že spát vlastně nepotřebuje a když je to naopak třeba, nechce se vám podřídit. Stává se to zejména v případech, že si zařazujete těžké tréninkové programy navečer apod.
Další častou skupinou lidí trpících insomnií jsou ti, kteří se zároveň potýkají s nějakým fyzickým a chronickým onemocněním. Pokud vám toto onemocnění způsobuje bolesti, případně jiný diskomfort (časté močení, křeče, spasmy apod.), pak není divu, že jsou poruchy spánku vaším pravidelným hostem.
Jak dělíme poruchy spánku
Zajímá vás, jak vážný váš problém je a zda ho již musíte začít řešit? Několik dní nehraje ve vašem zdravém životním stylu prakticky žádnou roli, měsíc už však může být problém. Koneckonců – podívejte se na odborné rozdělení závažnosti nespavosti a určete sami, jak závažné vaše potíže jsou.
Poruchy spánku podle délky
- přechodná porucha (trvá méně než jeden týden)
- krátkodobá porucha (trvá jeden týden až jeden měsíc)
- perzistující porucha (delší než jeden měsíc, bez výrazných přestávek) – v tomto případě určitě doporučujeme neodkládat návštěvu lékaře!
Ale to stále ještě není z oblasti lékařské diagnostiky vše. Poruchy spánku se dělí do několika skupin i podle převládajících příznaků.
- Dyssomnie je netypičtější. Patří do ní například nespavost,, narkolepsie, pseudoinsomnie apod.
- Parasomnie – při ní dochází ke snížení kvality vašeho spánku v dlouhodobém horizontu.
- Poruchy spánkového rytmu – obvykle je spojujeme s duševními nemocemi.
Jak na nespavost
Jakmile se vám podaří určit, kde je právě ve vašem případě problém, může přijít na řadu léčba nespavosti jak taková. Bohužel platí, že ordinace lékařů bývají přeplněné a termín pro návštěvu dostanete mnohdy až za dlouhé měsíce. Rozhodně se tedy vyplatí vsadit pro začátek na pomoc z přírody.
Skvělá jsou například fytofarmaka. Jde o bylinné preparáty s jednou nebo více účinnými složkami. Patří do kategorie nenávykových pomocníků a pro jejich nákup není potřeba předpis lékaře. Mnozí odborníci sem zařazují také homeopatii.
Druhou kategorií jsou léky na předpis. I pod odborným dozorem musí být jejich užívání pouze krátkodobé. Řadí se totiž mezi návykové preparáty a aby bylo možné zachovat jejich účinnost, musí se postupně užívané dávky stále zvyšovat. Patří sem zejména:
- nebenzodiazepinová hypnotika
- benzodiazepiny
- neuroleptika
- antidepresiva
- antihistaminika
Přírodní doplňky stravy pro poruchy spánku
Na závěr pro vás máme několik šikovných tipů, které bychom vám pro řešení problémů se spánkem určitě rádi doporučili.
Tím prvním je přírodní doplněk stravy Dreamly. Kombinuje v sobě hned sedm účinných látek, které dohromady dokáží působit jako skvělý mix pro lepší spánek. Konkrétně jde o:
- L-tryptofan
- Mučenka pleťová
- Meduňka lékařská
- Kotvičník zemní
- Šafrán setý
- Vitamín B6
- Vitamín B3
Vitamín B6 pomáhá ostatním látkám se synergickým působením a Vitamín B3 celkově zlepšuje naše duševní rozpoložení a řeší i některé problémy, související se spánkem
Vyzkoušet však můžete i další osvědčené produkty – například BrainMax Natural Melatonin se šťávou z višně. Toto ovoce má pozitivní účinky na produkci našeho vlastního hormonu melatoninu, která má kvalitu i délku spánku velmi pozitivní vliv. Pokud vás trápí noční křeče, můžete vyzkoušet hořčík ve velmi dobře využitelné a rychle vstřebatelné formě. Skvělý zdroj tohoto minerálu najdete třeba v přírodním produktu stravy NOW Magtein Magnesium.
Další tipy na nespavost
Pro začátek se snažte upravit prostředí, ve kterém spíte. Pomoci by mohla eliminace světla zvenčí – např. zatažením závěsů nebo žaluzií. Důležitá je i teplota. Pokud je to jen trochu možné, snažte se ložnici nevytápět na více než 18 °C (a v létě ji na toto rozhraní zchladit).
Eliminovat okolní ruchy vám mohou pomoci o obyčejné špunty do uší nebo třeba textilní maska na oči. A pozor i na modré světlo. Vypněte si podsvícení monitoru či telefonu (mnoho z nich nabízí tzv. noční režim) a vůbec se snažte nejméně hodinu před uložením se ke spánku podobné aktivity maximálně omezit. Už pět minut čtení dokáže vaše oči i mozek přepnout do žádoucí polohy, která vám pomůže lépe usnout. Musí jít ovšem o čtení knihy či časopisu, nikoli např. článků v internetových médiích.
Poruchy spánku – závěrečné doporučení
Určitě řešení svého problému neodkládejte až na chvíli, kdy vám začne výrazněji zasahovat do života. Vždyť na přírodní doplňky stravy a další doporučení můžete vsadit prakticky okamžitě. Snadno je objednáte přes internet, nejsou návykové ani nemohou nijak negativně ovlivnit vaše zdraví. Od dobrého spánku se odvíjí i kvalita následujícího dne a byla by škoda připravovat se o všechny krásy života jen proto, že večer nemůžete usnout.