Mydocalm
Mydocalm je léčivý přípravek dostupný pouze na lékařský předpis. Účinně uvolňuje nežádoucí tonus kosterních svalů, mírně rozšiřuje zúžené cévy a celkově tak zlepšuje krevní oběh. Nejčastěji se používá na bolesti zad, ale své uplatnění najde třeba i při léčbě následků mrtvice.
Účinnou látkou přípravku Mydocalm forte je tolperison. Právě ten rychle a dlouhodobě snižuje tonus kosterního svalstva. Nejčastěji se předepisuje pacientům k léčbě roztroušené sklerózy, bolestí zad, posttraumatických onemocnění, onemocnění míchy apod.
Obsah článku
Mydocalm příbalový leták
Mydocalm je dostupný ve formě potahovaných tablet. Obvykle jsou doporučovány 1-3 tablety denně, ovšem osoby, trpící onemocněním ledvin nebo jater, mohou mít toto dávkování upravené (snížené).
Před užitím tohoto léku byste měli věnovat největší pozornost možným kontraindikacím.
Mezi ně patří:
- přecitlivělost na kteroukoli složku přípravku
- myasthenia gravis
- kojení
- těhotenství
- hypotenze
- svalová únava
Mydocalm a bolesti zad
Přípravek Mydocalm je při léčbě bolestí zad možno užívat dlouhodobě. Váš lékař by však vždy měl průběžně kontrolovat hodnoty vašich jaterních a ledvinových testů. Vyskytnou-li se u vás závažné obtíže (zejména s ledvinami), je nutné jeho užíván vysadit a nahradit ho jinou vhodnou léčbou.
Věnujte rovněž pozornost následujícím příznakům. Jde o nejčastější vedlejší účinky přípravku Mydocalm podle příbalového letáku.
- vyrážka,
- kopřivka,
- zarudnutí kůže,
- svědění kůže,
- dušnost,
- hypotenze,
- tachykardie.
Mydocalm a alkohol
A jak je to s rodinnými oslavami a dalšími akcemi, na nichž se pije alkohol? Všeobecně platí, že alkohol není vhodným doplňkem k žádnému typu léků. Jde o vyšší zátěž pro játra a ledviny. Ovšem Mydocalm jako takový nezesiluje ani nemění účinky alkoholu na organismus, takže z tohoto úhlu pohledu se možné kombinace bát nemusíte. Ještě jednou však opakujeme, že tuto kombinaci rozhodně nelze doporučit.
A jak reaguje Mydocalm s jinými léky?
Pozor si dejte zejména na užívání jiných svalových relaxantů, působících na centrální nervový systém. Měly by být omezeny nebo zcela vysazeny v závislosti na lékařském doporučení.
Mydocalm také zesiluje působení kyseliny niflumové a jiných nesteroidních protizánětlivých léků. I tady pravděpodobně váš lékař doporučí snížení jejich dávky.
Nedostupný Mydocalm – čím ho nahradit?
V nedávné době měl lék Mydocalm v našich lékárnách výpadek a i dnes se může stát, že ho ve zvolené prodejně jednoduše neseženete. Pokud se vám to stane a nechcete nebo nemůžete čekat na jeho objednání, požádejte o jeho nahrazení jinými vhodnými myorelaxancii. Vhodný je například baklofen nebo tizanidin. Toto rozhodnutí by měl ovšem vždy vydat pouze ošetřující lékař a to vzhledem k přihlédnutí ke zdravotním stavu pacienta
Mydocalm cena
Mydocalm patří v lékárnách mezi léky s doplatkem. 30 tablet 150MG Mydocalmu stojí v lékárnách průměrně 130 Kč, přičemž doplatek na recept se pohybuje mezi 50-70 Kč.
Zdroj:
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0057525&tab=info
Aktualizováno 17. 8. 2019