Jak ošetřit vosí bodnutí

Začaly se ve vašem okolí rojit vosy, ohrožují vaše děti v parku nebo jste jejich hnízdo objevili dokonce na vlastní zahradě? Mezi nejčastější zranění, na která si lidé během letních měsíců stěžují, patří právě bodnutí od tohoto nebezpečného černo-žlutého hmyzu. Přečtěte si, jak nepříjemné štípance správně ošetřit a jak vosy rychle, účinně a bezpečně zlikvidovat.

Vosy a jejich způsob života

Někteří lidé si vosy často pletou se včelami a nedokáží od sebe tyto drobné živočichy odlišit. Oba druhy samozřejmě patří mezi zástupce blanokřídlého hmyzu, mají typické černo-žluté zbarvení, tři páry nohou, dvě výrazná tykadla a žihadlo na zadečku. Vosí tělo je však tenké, lesklé a na rozdíl od včel není pokryté velkým množstvím drobných chloupků.

Vosy dosahují maximální délky zhruba kolem 1,5 centimetru a jejich tělesná teplota je nižší než u včel. Jedná se o významné predátory ostatního hmyzu i dalších bezobratlých živočichů, kteří jsou nebezpeční tím, že mohou své ostré žihadlo použít opakovaně. Živí se nektarem, ale nepohrnou ani zbytky lidského jídla včetně sladkého ovoce, zmrzliny či limonád.

Na kterých místech si vosy staví svá hnízda?

Vosy si své příbytky obvykle staví v zemi. Královna se vždy probouzí na počátku jara, vylétne z hnízda ven a vybere si vhodné místo pro založení nové kolonie, která může čítat dokonce i 2 000 jedinců. Nejprve postaví buňky, do kterých naklade vajíčka, a po vylíhnutí dělnic již nechává veškerou práci na nich a věnuje se pouze dalšímu kladení vajíček, ze kterých se koncem léta vylíhnou trubci a budoucí královny.

Kde všude se vosí hnízda vyskytují?

  • Podél břehů vod
  • V dutinách lesních stromů
  • Pod střechou domů
  • Na půdách a v různých štěrbinách
  • V zahradách (na zemi či ve stromech)

Jak se vosám účinně bránit?

Pravděpodobně každý z nás už zažil nepříjemný vosí štípanec. Žihadlo můžete dostat vlivem vlastní neopatrnosti, když vosu vyrušíte v běžné činnosti. Někdy se ale takovému zranění prostě nevyhnete, na vosu můžete šlápnout ve vysoké trávě nebo ji nedopatřením spolknete s kusem ovoce či sladkým nápojem. V každém případě je však dobré věnovat ochraně proti vosím štípancům během letních měsíců zvýšenou pozornost.

Co dělat, abyste vosímu bodnutí předešli?

  • Neprovokujte vosy divokým mácháním rukama
  • Nenoste do přírody výrazně barevné oblečení
  • Nepoužívejte silné parfémy, deodoranty či vody po holení
  • Při procházkách v trávě vždy noste boty
  • Pokud jíte venku, každé sousto pro jistotu dobře zkontrolujte
  • Potraviny i nápoje vždy dobře zakrývejte

Jak vypadá vosí bodnutí a jak ho správně ošetřit?

Zaručené rady, jak vosám odolávat, vás mohou v létě ochránit před nechtěnou návštěvou lékaře. Co ovšem dělat, když jste se vosímu žihadlu přeci jen nedokázali vyhnout? Důležité je takovou situaci nepodceňovat. Pro některé pacienty totiž vosí štípanec nepředstavuje žádné velké zranění, jiným však může jejich jed způsobit těžkou alergickou reakci.

Jestliže vás bodne vosa, její žihadlo obvykle v místě vpichu nenajdete. Vosa však do rány vypustí speciální jed, který se vyznačuje aromatickou vůní a který je také zodpovědný za nepříjemnou reakci. Hlavní příznaky vosího bodnutí zahrnují silnou bolest v místě vpichu, zarudnutí, nepříjemné svědění a menší či větší otoky.

Pokud vaše tělo reaguje normálně, potíže by měly samy od sebe během několika hodin odeznít. Ránu je ovšem dobré omýt vodou s mýdlem, a jestliže se v ní stále nachází žihadlo, opatrně ho vytáhnout. Můžete také vyzkoušet volně prodejná antihistaminika ve formě tablet, gelu, roztoku či různých kapek. Kromě toho pomáhají i ledové obklady na postižené místo či mast s kortikoidy.

Co dělat při těžké alergické reakci?

U některých jedinců může i malé množství vosího jedu vyvolat silnou alergickou reakci a v nejhorším případě může být jedno zdánlivě neškodné bodnutí dokonce smrtelné. Jaké příznaky by vás měly okamžitě varovat? Projevy anafylaktického šoku, což je rychle nastupující silná alergická reakce, zahrnují zrychlený puls, rychle se šířící svědivou vyrážku, velké otoky, prudký pokles krevního tlaku a poruchy vědomí. Typické jsou také polykací obtíže, ztížené dýchání nebo přímo dušení.

Nepřiměřená opověď lidského organismu na vosí jed se objevuje zhruba v horizontu 5-30 minut po bodnutí. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu, jelikož taková reakce může pacientovi způsobit šok, infarkt myokardu nebo dokonce srdeční zástavu. Alergici by u sebe měli mít speciální léky či injekční pero (Epipen), kterým jim můžete do těla aplikovat dávku adrenalinu.

Hubení vos svépomocí vás může přijít draho

Nechcete být svědkem toho, že vosy jednoho dne napadnou někoho ve vašem okolí? Jestliže jste v blízkosti svého domu objevili vosí hnízdo, měli byste se ho co nejrychleji zbavit. Lidé se proto často pokoušejí vyhubit vosy svépomocí a využívají k tomu volně dostupné přípravky, jako jsou různé odpuzovače, postřiky a prášky.

Likvidace vosího hnízda však není jednoduchá a jakýkoliv neodborný zásah do jejich obydlí, kde žijí stovky drobných jedinců, je velice nebezpečný. Můžete vosy podráždit nebo dokonce vyprovokovat k útoku, a pokud jste navíc na vosí jed alergičtí, likvidace vos by pro vás mohla být i smrtelná. Proto je lepší nepouštět se do hubení vos svépomocí, ale raději si na pomoc přizvat odborníky na dezinsekci.

Profesionální likvidace vosího hnízda je rychlá a bezpečná

Jestliže si na hubení vos objednáte odbornou firmu, určitě nebudete litovat. Zkušení pracovníci dorazí k vám domů, zhodnotí zamoření objektu a navrhnou nejlepší řešení situace. Abyste jim před zásahem co nejvíce pomohli, pokuste se zjistit, kde přesně je vosí hnízdo umístěné a kudy vosy k vám domů přilétají. Také je dobré odborníky informovat, pokud se hnízdo nachází na nějakém nedostupném místě.

Jak vypadá samotné hubení vos?

  • Likvidace vosího hnízda trvá zhruba 30-60 minut
  • Hubení vos se většinou provádí večer nebo brzy ráno
  • Zkušení pracovníci používají speciální ochranný oděv
  • Odborníci likvidují vosy pomocí profesionálních přípravků
  • K hubení vos slouží speciální návnady, lapače a insekticidní postřiky

Hubení vos za pomoci odborné firmy bývá obvykle jednorázovou záležitostí, takže se nemusíte bát, že by na vás nebezpečný hmyz v mezičase mohl znovu zaútočit. Po zásahu je však dobré dávat si pozor na uhynulé vosy, dobře uklidit a na místě jejich předchozího výskytu raději nechodit naboso.

Podobné příspěvky