Tabletky a alkohol

Léky a alkohol

Většina lidí si uvědomuje, že užívání léků a pití alkoholu může být nebezpečná kombinace. Mnoho lidí si však neuvědomuje plný rozsah nebezpečí. Míchání alkoholu s léky může zvýšit riziko závažných nežádoucích účinků, včetně poškození jater, krvácení do žaludku a zvýšeného rizika nehod a úrazů.

Nebezpečí užívání léků s alkoholem

Existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste se vyhnuli nebezpečím spojeným s mícháním alkoholu a léků. Zaprvé si vždy pečlivě přečtěte etikety na svých lécích. Pokud je na štítku uvedeno, že se při užívání léků nemá pít alkohol, pak se těmito pokyny řiďte. Zadruhé, než začnete léky míchat, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o všech možných rizicích a vedlejší účinky. A konečně, pokud se rozhodnete během užívání léků pít alkohol, dbejte na to, abyste tak činili zodpovědně a s mírou.

Léky a lkohol

Lidé co berou léky a pijí alkohol tak můžou činit z různých důvodů. Mohou například chtít využívat výhod mírné konzumace alkoholu a zároveň se vyhnout nebezpečím spojeným s kombinací alkoholu s léky. Nebo si jednoduše nemusí být vědomi rizik spojených s tímto chováním. Ať už je důvod jakýkoli, je důležité, abyste si předtím, než se do tohoto chování zapojíte, uvědomili nebezpečí spojená s užíváním léků s alkoholem.

Mezi nebezpečí spojená s užíváním léků s alkoholem patří poškození jater, krvácení do žaludku a zvýšené riziko nehod a úrazů. Toto může navíc ztížit zpracování a metabolismus obou látek ve vašem těle, což může vést k nebezpečným nežádoucím účinkům.

Na jaké léky se nesmí pít alkohol?

Mezi běžné léky, které by se neměly míchat s alkoholem, patří:

– Antidepresiva

– Léky proti bolesti

– Léky na spaní

– Léky na úzkost

Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták a poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o všech možných rizicích a nežádoucích účincích. Pokud se rozhodnete během užívání léků pít alkohol, dbejte na to, abyste tak činili zodpovědně a s mírou.

Léky na vysoký tlak a alkohol

Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, měli byste se vyhnout pití alkoholu. Alkohol totiž může zvýšit krevní tlak a snížit účinnost léků. Pokud pravidelně pijete alkohol, poraďte se se svým lékařem, zda byste měl/a v užívání léků pokračovat. Může vám doporučit jinou možnost léčby, která s alkoholem neinteraguje.

Míchání alkoholu s jinými léky

Je také důležité si uvědomit nebezpečí, které hrozí při míchání alkoholu s jinými léky, a to jak s léky na předpis, tak s léky bez předpisu. Míchání alkoholu s nelegálními drogami může být obzvláště nebezpečné, protože účinky obou látek se mohou zesílit. Pokud se rozhodnete pít alkohol, vyhněte se současnému užívání jiných drog.

Alkohol a antibiotika

Antibiotika jsou typem léku, který se používá k léčbě infekcí. Některá antibiotika mohou interagovat s alkoholem, což může vést k nebezpečným nežádoucím účinkům. Například pití alkoholu při užívání antibiotika amoksiklav může způsobit nevolnost, zvracení, bolesti břicha a bolesti hlavy. Pokud užíváte antibiotika, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, zda je pití alkoholu bezpečné.

Léky na cholesterol a alkohol

Některé léky snižující hladinu cholesterolu mohou s alkoholem interagovat. To znamená, že pití alkoholu během užívání těchto léků může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Pokud užíváte léky na snížení cholesterolu, poraďte se se svým lékařem, zda byste měli pít alkohol. Může vám doporučit jiné léky na chorestol.

Užívání léků s alkoholem může být nebezpečnou kombinací. Je důležité pečlivě číst etikety na lécích a před smícháním alkoholu s jakýmikoliv léky se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o všech možných rizicích a nežádoucích účincích. Pokud se rozhodnete během užívání léků pít alkohol, dbejte na to, abyste tak činili zodpovědně a s mírou.

 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *