Divertikulární choroba a divertikulitida

Torecan

I když se lék na lékařský předpis s názvem Torecan může pochlubit řadou pozitivních účinků, nejčastěji bývá předepisován ženám trpícím těhotenskou nevolností. Dokáže velmi účinně eliminovat příznaky a rychle zlepšit celkový stav organismu.

Torecan

Tento lék, u nás dostupný pouze na lékařský předpis, slouží k potlačení příznaků nevolnosti a zvracení, a to včetně těch, doprovázejících nejrůznější onemocnění nebo závratě. Působí skvěle na širokou řadu původců nausey: od užívání jiných léků, přes fyziologické diagnózy (těhotenství), onemocnění trávícího traktu, při léčbě rakoviny až po závratě při otřesu mozku, doprovázené porušeným ústrojím rovnováhy.

Torecan příbalový leták

Mnohem větší spektrum diagnóz je možné najít v příbalovém letáku. Dozvíte se v něm tak seznam kontraindikací, při nichž není možné Torecan podávat. Patří sem např.:

  • nízký tlak
  • preeklampsie v těhotenství
  • jaterní nedostatečnost
  • alergii na některou z uvedených složek přípravku
  • při nesnášenlivosti některého cukru či mléčných výrobků (výrobek obsahuje laktózu).
Složení léčivého přípravku Torecan
Forma čípků – Thiethylperazin, tužený tuk, monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, mastek, kyselina stearová, želatina, sacharosa, arabská klovatina, oxid titaničitý (E171), voskové leštidlo. Obalované tablety pak navíc obsahují látku thiethylperazin dimaleas.

Torecan čípky

Na našem trhu je Torecan k dostání ve dvou podobách – ve formě tablet a ve formě čípků. Čípky jsou mnohem oblíbenější, už jen z toho důvodu, že je nelze v dalším okamžiku vyzvracet. Zavádějí se análně, a i když jde o proces trochu nepříjemný, nástup účinků je znatelně rychlejší než při podání perorální cestou.

Torecan v těhotenství

Jestliže žena od počátku těhotenství neustále zvrací, není v sobě schopna udržet vodu ani jídlo a navíc začíná ubírat na váze, snaží se jí lékaři pomoci všemi dostupnými prostředky. V takovém případě totiž poučka o maximálním vyhýbání se chemii neplatí – časté zvracení a nedostatek živin totiž škodí plodu mnohem více než správně naordinované léky!

Torecan přináší úlevu často už po prvním použití. Běžné balení o šesti čípcích vystačí na dva, a poté je možné často léčbu ukončit nebo v ní pokračovat pod přísným dohledem lékaře.

Věděli jste, že:
Nadměrné zvracení v těhotenství má i svoji vlastní diagnózu. Jmenuje se hyperemesis gravidarium, a trpí jím například i britská vévodkyně Kate. Ta může ohrozit matku i plod, pokud není léčena včas. Nikdy se tedy nespokojte s tím, že je zvracení v prvním trimestru zcela normální!

Užívání Torecanu se obvykle nevylučuje s jinými léky nebo doplňky stravy (např. oblíbenou kyselinou listovou v tabletách) přesto je však důležité informovat vašeho lékaře o všem, co užíváte. Některé bylinky i další účinné elementy totiž mohou působení léčivých přípravků potlačit. Známá je v tomto oboru třeba třezalka lékařská, ale takových výjimek bychom našli v lidové medicině mnohem více!

Je dobré si zapamatovat, že účinné látky v přípravku Torecan posilují účinek látek s tlumivým účinkem (opiáty, anestetika apod.), a také mohou přivodit nízký tlak a útlum dýchání v kombinaci s Mao inhibitory či prokarbazinem.

Torecan pro děti

Podle oficiálního letáku je přípravek registrován pouze pro starší děti od 15 let věku. U nás ho však pediatři někdy předepisují kvůli zvracení a pocitu nevolnosti i i mnohem menším pacientům, a to obvykle v podobě čípku, který je účinnější a šetrnější než perorálně podávaná tabletka.

Neexistují ani výzkumy, mapující pronikání účinných látek do mateřského mléka. Užívání Torecanu v období kojení se proto obvykle nedoporučuje.

Torecan dávkování

Děti od patnácti let a dospělí užívají jeden čípek nebo tabletu 1-3x denně. Dávkování je odvislé na závažnosti diagnózy. Obvykle postačí několik dní cílené medikace a všechny obtíže se zmírní. Pokud však obtíže neustupují a lék by bylo nutné užívat i po 20 dnech od předepsání, je celý postup vhodné zkonzultovat s lékařem a zapátrat po jiném zdroji úlevy při (nejenom) těhotenských nevolnostech a zvracení.

Vůbec nemusíte mít strach, že byste si tím nějak ublížili. Jestliže vaše dehydratace dojde až do bodu, kdy bude vyžadována hospitalizace, dostanete pravděpodobně nitrožilně přesně tento lék. Jde totiž o osvědčenou stálici ideální na uvedené potíže.

Měli byste vědět:
Účinek se obvykle dostavuje do půl hodiny po užití přípravku a přetrvává až 4 hodiny.

torecan

Torecan vedlejší účinky

Stejně jako většina léčivých přípravků má i Torecan řadu možných vedlejších účinků. Kompletní info najdete v příbalovém letáku, my zde vypíchneme pouze ty nejčastější:

  • spavost
  • závratě
  • křeče břicha
  • sucho v ústech
  • nechutenství
  • otoky
  • pokles krevního tlaku
Jestliže se u vás některý z nežádoucích příznaků vyskytne nebo na sobě pozorujete jiné závažné změny, oznamte to okamžitě svému ošetřujícímu lékaři. Upraví vám dávkování nebo doporučí lék zcela vysadit a nahradit jiným.

Torecan zkušenosti

Protože je přípravek Torecan na našem trhu již velmi dlouhou, je možné o něm dohledat na internetu množství informací, a to především recenze skutečných uživatelů. Posbírali jsme některé zkušenosti z maminkovských fór a portálů a předkládáme vám je, abyste se mohli lépe rozhodnout, zda Torecan začít užívat nebo ne.

„Bez Torecanu nedokážu ráno ani vstát z postele bez toho abych si držela nos nebo pusu. Když si ho vezmu je to šílená úleva a můžu skoro normálně pracovat.“
„Mně Torecan hezky zabral a můžu aspoň z poloviny normálně fungovat, předtím to byl takový děs, že jsem myslela, že umřu. Pít jsem zvládala jedině v noci v polospánku a to max. půl litru/24 hodin, do toho x-krát přes den zvracení…“
„Já jsem měla také předepsaný Torecan (čípky) a vůbec nezabíral. Zvracela jsem horem dolem s ním i bez. Doktorka na pohotovosti mi říkala, že ne každému zabere a případně každý jinak snáší i způsob podání.“
„Já ho brala u obou těhu, zvracela jsem od rána do večera, skončila na kapačkách…u prvního těhu mi pomáhal hodně, u druhého až tak nezabral, ale zvraceni trochu omezil.“

Jak je patrné z příspěvků výše, Torecan nemá na všechny uživatele stejný účinek. Zatímco někteří si ho nemohou vynachválit, jiní nezaznamenali během užívání žádný rozdíl. V každém případě by měl být až poslední možností k nápravě nepříjemného stavu. Proti nevolnosti a zvracení v těhotenství doporučujeme nejdřív vyzkoušet např. zázvorová lízátka, homeopatika nebo zvýšení dávky vitamínu B. Torecan totiž neovlivňuje nevolnost jako takovou, ale přímo centrum zvracení v mozku. Na druhou stranu de však o osvědčený a dlouhodobě používaný lék, takže se o zdraví své nebo svého miminka nemusíte obávat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *