Jak se zbavit vší

Vši bývají často spojovány se špatnou hygienou nebo špinavou domácností. Faktem však zůstává, že se tento hmyz může objevit i v té nejčistotnější rodině. Pokud se to stalo i vám, poradíme jak se zbavit vší rychle a bez ztráty vlasů.
Zatímco někdo nedá dopustit na petrolej, jiní přísahají na méně drastické metody octovým zábalem počínaje a obyčejným vyčesáváním konče. Postupně si jednotlivé metody probereme, s ohledem na jejich časovou náročnost a účinnost. Hned na úvod je ale třeba říci, že nic není 100%. Co jednomu dítěti zabere, může u jiného zůstat zcela bez efektu. A stejné pravidlo platí i pro dospělé.

Jak na vši a hnidy

Jestliže chcete proti vším účinně zasáhnout, musíte se je nejdřív naučit ve vlasech spolehlivě rozeznat. A to není vždy jednoduché, zvláště je-li infekce teprve na začátku.

Jak se zbavit vší

Co je veš 

Vši jsou zástupci cizopasného hmyzu, sajícího krev savců. My se zde zaměříme na veš dětskou (Pediculus capitis), která žije výhradně ve vlasech a na pokožce hlavy. Dospělá veš je 2,5-3 milimetry dlouhý hmyz hnědé barvy s končetinami v přední části těla. Krátké silné nohy opatřené drápky slouží k efektivnímu uchycení vši ve vlasech.

Dospělá veš žije asi tři týdny a za tuto dobu přilepí k vlasům až 150 vajíček alias hnid. Pozor, je prokázáno, že vši dokáží změnit barvu. Blonďatí lidé tedy budou mít vši světlejší než tmavovlasí.

Měli byste vědět: Nákaza vší dětskou se odborně nazývá pedikulóza a tuto diagnózu vám může dětský lékař napsat i tzv. „na paragraf.“ Důkladné odvšivení totiž není záležitostí jednoho odpoledne.

Co je hnida, hnidy 

Hnidy vypadají jako malé kapky vody nebo lepidla. Z vlasů je nelze setřást ani sebrat. Odstranit se dají pouze stáhnutím z vlasu. Nejvíce hnid je možno nalézt na zátylku, na čele a za ušima, tedy v místech, kde je pokožka nejjemnější a čerstvě vylíhlé nymfy se zde nesnáze přisají.

Inkubace hnid se pohybuje v rozmezí 5-10 dní v závislosti na okolní teplotě. Po této době se z vajíček vylíhnou průhledné nymfy, které okamžitě začínají sát krev a to 4-5x denně.

Aby měly hnidy ke svému vývoji zajištěny optimální teplotní podmínky, nesmí se nacházet dál než 1-1,5 centimetru od hlavy. Jestliže najdete hnidu dále na vlasovém vlákně, je s největší pravděpodobností již mrtvá nebo vylíhlá. Další dobrým kritériem při zjišťování „živosti“ hnid je charakteristické lupnutí, které vydávají hnidy při rozmáčknutí v prstech nebo mezi slity papíru. Mrtvé hnidy nelupnou.

 

Jak se zbavit vší – Přípravky na vši

Odstranit vši z vlasů není nic jednoduchého. Neublíží jim běžné šampóny, mytí hlavy ani chlorovaná voda. Ještě při 40°C jsou čilé a vesele se množí (důležité při praní ložního povlečení apod.). Ublížit jim může jen teplota nad 60°C, ale tu na svých vlasech po delší dobu snese málokdo.

Nezbude tedy nic jiného, než sáhnout po osvědčených přípravcích z lékárny. V zásadě existují dva druhy:

  • Přírodní insekticidy toxické pro vši (na ty chemické vzniká rezistence a v současné době jsou spíše z trhu stahovány).
  • Rostlinné nebo silikonové oleje, které vším zalepí dýchací cesty, a tím je prakticky zadusí.

Často jsou obě cesty kombinované, tzn. na vlasy jsou nanášený přírodní oleje, obohacené pro jistotu ještě o rostlinné výtažky s insekticidním účinkem (především tea tree oil).Tyto přípravky však zabírají pouze na živé vši. U hnid už tak účinné nejsou, i když některé reklamy tvrdí opak.

Zkušenosti rodičů dětí však hovoří za vše. Odvšivovací kúru přípravky z lékárny je proto vždy nutné opakovat v 7-10 denním intervalu, a to nejlépe dvakrát. Tato doba se odvíjí od doby předpokládaného líhnutí hnid, které mohly ve vlasech přežít.

Difusil na vši

Mezi nejčastěji doporučované přípravky na vši patří Difusil (správně Difussil). Kombinuje v sobě tea tree olej a andirobový olej spolu s s vitamínem E nutným pro regeneraci pokožky. Díky praktickému aplikátoru se snadno nanáší a podle délky vlasů vystačí až na 4 použití. Na vlasech lehce pění, což je nevýhoda v případě, že chcete vyčesat z vlasů hnidy ještě za mokra. Z vlasů se hůře oplachuje. Při důsledném vyhýbání se očním partiím proto některé maminky nedají dopustit na Jar nebo jiné přípravky na mytí nádobí, které si s olejovou mastnotou rychle poradí a navíc jsou bezpečné.

Náš tip: I když oficiální příbalová informace hovoří o délce působení 30 minut, ne vždy tato doba stačí. Není problém prodloužit působení přípravku až na 12 hodin, a poté důkladně opláchnout. Problém mohou pociťovat pouze lidé s citlivou kůží, u níž někdy dochází k přesušení a tvorbě lupů.

Orthosan na vši 

Někteří rodiče se při marném boji se vším nadělením nezdráhají sáhnout ani do kategorie přípravků určených pro zvířata. Psí šampon Orthosan na vši navíc ještě donedávna zabíral skvěle. Obsahoval totiž účinnou látku Carbaryl (insekticid), na který si však už vši v současnosti stihly vyvinout rezistenci. V současné době je proto na trhu pouze Orthosan s přírodními oleji, srovnatelnými s prostředky proti vším určeným pro lidi. Jediným lákadlem snad může být jeho nízká cena. Přesto však používání veterinárních přípravků pro lidi nelze doporučit.

Problémem není ani tak citlivá pokožka (tu mají psi naopak ještě citlivější), ale spíše ukládání reziduí z těchto přípravků v játrech nebo jiných orgánech. U psů se při jejich předpokládaném věku dožití 15 let nestihnou žádné negativní účinky projevit, u lidí by ale mohl být situace zcela opačná.

Jak se zbavit vší

Jak se zbavit vší -Hřeben na vši 

Odvšivení je vhodné podpořit důkladným vybráním živých i mrtvých hnid z vlasů. To se neobejde bez vhodného hřebene nejlépe všiváčku (k dostání v lékárnách) s hustými úzkými hroty. Hřeben vlasy dobře rozdělí a hnidy jsou pak dobře vidět. Vhodné je již vyčesané prameny „odkládat“ stranou a fixovat například sponkou, abychom skutečně prohlédli všechny vlasy.

Jakmile hnidu objevíme, můžeme ji zlikvidovat třemi způsoby:

  • rozmáčknutí a stáhnutí z vlasu
  • rozmáčknutí pinzetou a ponechání na vlasu (z estetického hlediska nedostačující)
  • vystřižení vlasu i s hnidou (podle rozsahu nákazy)

 

V nabídce najdeme také elektrický hřeben na vši, který by měl účinně zabíjet vši všech velikostí i hnidy za pomoci elektrických výbojů ty však mohou být menším dětem velmi nepříjemné, zvláště v oblasti zátylku. Při zasažení živé hnidy nebo vši hřebe „pípne,“ takže může jít o dobrou prevenci v raném stádiu nákazy pedikulózy.

Na trhu také existují přípravky určené speciálně pro detekci hnid. Velmi dobře tak pomohou odhalit nákazu v počátečním stádiu. Tyto přípravky hnidy obarví, aniž by měly jakýkoli vliv na vlasy nebo pokožku hlavy.

 

Jak na vši po domácku, babské rady

Cena přípravků proti vším v lékárnách není zrovna malá, proto se mnoho lidí uchyluje k osvědčeným babským radám. Seznámíme vás s těmi nejčastějšími a jejich účinností.

Octový zábal

Velmi populární postup velí přelít vlasy octem, zabalit do igelitu a ručníku a nechat působit 1-2 hodiny. Kyselé prostředí vším skutečně vadí a dokáže je zabít. Na hnidy však nepůsobí. Ty se ale budou po použití octa krásně lesknout takže je snadněji odhalíte.

Nevýhody: čpavý zápach, možnost kontaktu s očima, podráždění citlivé pokožky halvy.

Alpa a olej

Jiný osvědčený recept kombinuje olivový nebo kokosový olej, alpu a pár kapek tea tree oleje. Tato směs nanášená na vlasy nejlépe za pomoci hřebínku, by měla působit alespoň tři hodiny (lze i přes noc). Zabíjí živé vši.

Nevýhody: Tea tree olej může vadit alergikům, zábal se z vlasů hůře vymývá.

Ať už se rozhodnete vsadit na domácí prostředky nebo raději zamíříte do lékárny, vždy pamatujte i na důkladnou hygienu domácnosti. Vši přežijí v ložním prádle nebo oblečení až 24 hodin a mohou vás tedy znovu nakazit. Vše tedy vyperte na 60°C, uložte přes noc do mrazáku nebo uzavřete do igelitového pytle a nechte tři dny zcela stranou. Pohovku, matrace a další místa rovněž důkladně vyluxujte. Tím účinně zabráníte šíření pedikulózy mezi členy rodiny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *