Antikoncepce a prsa

Antikoncepce a velikosti prsou

O antikoncepci a velikosti prsou existuje mnoho dezinformací. Někteří lidé se domnívají, že užívání antikoncepčních pilulek může způsobit zmenšení prsou, zatímco jiní si myslí, že užívání nitroděložního tělíska může prsa zvětšit. Jaká je tedy pravda? Může antikoncepce skutečně ovlivnit velikost vašich prsou?

Co je to antikoncepce?

Antikoncepce je jakákoli metoda používaná k zabránění těhotenství. Existuje mnoho různých typů antikoncepce, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Nejběžnějšími typy antikoncepce jsou antikoncepční pilulky, kondomy, diafragmy a nitroděložní tělíska (IUD). Pozor nezaměňovat s tabletkou po styku postinor!

Woman Wearing Blue Beautyrobic Gym Top

Výhody antikoncepce

Mezi tyto výhody patří:

  • Zabránění nechtěnému těhotenství
  • Možnost plánovat, kdy budete chtít mít děti
  • Snížení rizika vzniku některých druhů rakoviny
  • Ochrana před sexuálně přenosnými infekcemi – kondom 

Antikoncepce vám umožňuje rozvrhnout si děti tak, abyste se o ně mohli lépe postarat po finanční, emocionální i fyzické stránce.

Nevýhody antikoncepce:

Mezi nevýhody používání antikoncepce patří: 

Nežádoucí účinky hormonálních metod, jako je například pilulka

  • Nevolnost
  • Přibývání na váze
  • Změny nálad 
  • Bolesti hlavy

Tyto nežádoucí účinky obvykle po několika měsících odezní. Pokud se tak však nestane, měla byste se poradit se svým lékařem o změně metody. 

Kondomy mohou způsobovat podráždění a někdy prasknout; v současné době je však k dispozici mnoho různých typů kondomů, které tato rizika minimalizují. 

Diafragmy neboli pesary mohou také způsobovat podráždění a musí se používat se spermicidem; po sexu se také musí odstranit a někdy se mohou během sexu vytlačit z místa. 

Nitroděložní tělíska mohou způsobovat křeče a špinění mezi menstruacemi; u některých žen mohou také způsobit silnější menstruaci. Pokud máte jakékoli obavy ohledně nežádoucích účinků vaší antikoncepční metody, poraďte se se svým gynekologem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Pokud máte jakékoli otázky nebo obavy týkající se vašeho sexuálního zdraví, neváhejte se obrátit na svého poskytovatele zdravotní péče. Pamatujte, že ve znalostech je síla! 

Velikost prsou a antikoncepční tělísko

Antikoncepce a zvětšení nebo zmenšení prsou?

Jak se ukazuje, na obou těchto názorech je něco pravdy. Antikoncepční pilulky mohou někdy způsobit zmenšení prsou, i když je to obvykle jen dočasné a vyřeší se to samo, jakmile přestanete pilulky užívat. Používání nitroděložního tělíska však může ve skutečnosti zvětšit prsa, protože hormony obsažené v tělísku mohou stimulovat růst prsní tkáně.

Každé tělo je samozřejmě jiné, takže nelze s jistotou říci, jak antikoncepce ovlivní velikost vašich prsou. Pokud se obáváte, jak může antikoncepce ovlivnit zvětšit nebo zmenšit vaše prsa, poraďte se se svým lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče. Ti vám budou schopni poskytnout více informací a pomohou vám najít vhodnou metodu antikoncepce.


Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *