Kortikoidy
Mezi lidmi mají kortikoidy velmi negativní pověst, zároveň však představují často jedinou možnost, jak nemocným pacientům ulevit a nastartovat zlepšení jejich zdravotního stavu. Co všechno byste o kortikoidech měli znát, abyste nepodlehl často opakovaným mýtům a polopravdám?
Kortikoidy nejsou v zásadě nic jiného než uměle vyrobené (syntetické) hormony, v mnoha ohledech se podobající kortizolu. Ten produkuje naše tělo zcela přirozeně v kůře nadledvin. A naše tělo ho využívá (stejně jako jeho rozličné deriváty) k potlačení imunitního systému. Pomáhá nám tedy udržet „dravost“ bílých krvinek na uzdě a u žen např. pomáhá s udržováním těhotenství.
A právě pro tyto své vlastnosti je kortizol oblíbený i mezi lékaři zabývajícími se léčbou některé z poruch autoimunitního systému. Určitě je velmi dobře znáte, nebo alespoň některé z nich jde o případy, kdy lidské tělo samo útočí na nějakou svou součást (orgány pro transplantaci, ale také lupenka apod.).
Obsah článku
Léčba kortikoidy
Proto v zásadě dělíme užití kortikoidů do dvou skupin.
- léčba lokalizovaného onemocnění, kdy imunitní reakce míří na vlastní tkáň či orgán
- léčba systémového onemocnění, kdy je nežádoucí zvýšená aktivita imunity rozptýlena napříč celým organismem
Jaký je rozdíl mezi lokálně a systémově aplikovanými kortikoidy?
Pojďme se nyní na jednotlivé typy léčebných terapií podívat blíže, a to se všemi jejich výhodami a nevýhodami.
Kortikoidy ve formě inhalace
V této souvislosti se o kortikoidech mluví pravděpodobně nejvíce. Obsahují je totiž tolik oblíbená „foukátka“ předepisovaná i dětem už od nejútlejšího věku. Naštěstí jde v tomto případě o kortikoidy aplikované lokálně, jež jsou k organismus šetrnější. Rodiče se někdy obávají, zda nemohou léky proti astmatu negativně ovlivnit vývoj jejich dětí, ale tato obava je lichá. Žádná studie nepotvrdila, že by děti léčené těmito přípravky dosahovaly v dospělosti menší výšky nebo byly oproti svým zdravým vrstevníkům v celkovém vývoji jakkoliv znevýhodněny.
Přesto však může mít jejich dlouhodobá aplikace několik nežádoucích účinků:
- šedý a zelený zákal
- osteoporóza
- kvasinkové infekce nebo afty v ústech
Kortikoidová mast
Poskytují úlevu od svědění a pálení a dokáží nastartovat v kůži prospěšné hojivé procesy – přesně takové užití mají kortikoidy při léčbě kožních onemocnění. Byť jde rovněž o užití lokání, bývá v tomto případě zaznamenáváno vedlejších účinků zdaleka nejvíce. Jde zejména o:
- změnu pigmentace
- nadměrné ochlupení
- zvýšené riziko infekcí
- zhoršení probíhající kožní infekce
- abnormální reakce kůže na sluneční záření
- strie
- vředy
- ztenčení kůže
- kontaktní dermatitida
- zpomalené hojení
- snadná tvorba modřin
- rozšířené žilky
Kortikoidy injekce a tablety
Zpravidla se používají při akutní fázi některých onemocnění, kdy mohou často doslova zachránit život. Krátkodobé užívání kortikoidů ve formě injekcí nebo tablet přináší jen menší obtíže. Jmenovat můžeme zejména:
- nespavost
- zvýšenou chuť k jídlu
- zčervenání v obličeji
- přírůstek hmotnosti v důsledku zadržování vody v těle
- změny nálady a chování
Kortikoidy nežádoucí účinky
Riziko obtíží se samozřejmě zvyšuje s dobou užívání kortikoidů. A co na vás může čekat, pokud se bude nelokální aplikování kortikoidů opakovat v delším časovém horizontu?
- zvýšený nitrooční tlak
- šedý zákal
- srdeční poruchy
- cukrovka
- vysoký krevní tlak
- obezita
- kyselý reflux
- poškození svalů
- zvýšená náchylnost k infekcím
- osteoporóza
- Cushingův syndrom.
V této souvislosti nutně musíme zmínit i vývoj, kterým si kortikoidy od svého objevení prošly. Dnešní formy jsou totiž mnohem méně agresivnější než jejich předchůdci, takže poučky, jež pro jejich užívání platily před desítkami let jsou dnes již dávno pasé. Proto si vždy ověřte, z jak starých dat a zdrojů literatura zabývající se kortikoidy čerpá. Nenechte se zbytečně strašit a připravovat o léčbu, která vám může prospět.
Přírodní kortikoidy
Mimochodem existují i kortikoidy přírodní. Resp. jde o látky, jež se jako tyto hormony chovají. Velmi známým přírodním kortikoidem je například lékořice, přesněji řečeno extrakt z jejího kořene. Lze ho užívat zevnitř i zvenčí a jeho výroba není těžká ani v domácích podmínkách. Stačí nechat kořen důkladně vylouhovat v kvalitních olej alespoň po dobu 14 dní.
Tento olej může nahradit kortikoidové masti, ale i některé léky. Užívá se po kapkách třeba při svědění pokožky nebo nevysvětlitelných suchých místech na jejím povrchu.
Kortikoidy a alkohol
Užíváte-li kortikoidy, a lhostejno zda umělé anebo přírodní, vyhněte se zároveň konzumaci alkoholu. Narušili byte tím pozitivní léčebný proces nebo mohli dokonce zhoršit svůj zdravotní stav.
Kortikoidy v těhotenství
Ani ženy v těhotenství se nemusejí léčebného působení kortikoidů zcela vzdát. Musí však být vždy aplikovány pouze lokálně, na krátký čas a pod přísným dohledem odbojníka. Typicky se takto léči nejrůznější těhotenské vyrážky a svědivé vyrážky. Všeobecně se dává přednost kortikoidům slabým (např. Locoid) nebo středně silným (například Advantan a Diprosone). Krátkodobá aplikace nepředstavuje pro dítě žádné riziko, nastávající mamince však může výrazně ulevit.
Děkuji,pomohl my vás článek na náhled.Nasli my roztroušenou sklerózu a mám strach že už to nebude nikdy lepší i kdys se řídím rady lékařky.Byl jsem sportovec a nikdy jsem nebyl hospodský typ teď už se můžu dívat jen na telku se sportem.Nikdy jsem si nemyslel že mne to může potkat ale stalo se v 48 letech je to děs,nikomu to nepřejí ale člověk to bohužel neovlivní.Preji hezké svátky s touto nemoci a zdravím všechny.