Amoksiklav a alkohol

Amoksiklav a alkohol

Antibiotika a destiláty si všeobecně příliš nerozumějí a spojení amoksiklav a alkohol si rozhodně zaslouží speciální kapitolu, ve které vás seznámíme se všemi zákoutími tohoto stále častěji skloňovaného problému. Nebudou chybět ani důležité tipy pro užívání antibiotik a další užitečné vychytávky.

Antibiotika byla stvořena náhodou a to v roce 1928. Tehdy skotský mikrobiolog Alexander Fleming zapomněl zavřít nádobky s bakteriemi. Spóry plísní využily příležitosti a bakteriální kulturu kontaminovaly. Velmi brzy však Fleming zpozoroval, že v blízkosti plísně přestaly bakterie růst a dospěl k závěru, že plíseň produkuje látky, které je zabíjejí. A antibiotika byla na světě.

Ale nebudeme se problému věnovat jen povrchně, jak tomu bývá v jiných případech. Zaměříme se třeba i na dobu po léčbě antibiotiky. Doporučíme, kdy je vhodné vydat se na večírek nebo poradíme, zda existuje důvod pro ukončení užívání. A pokud ano, kde hledat pomoc, když ordinační hodiny vašeho lékaře už dávno skončily.

Antibiotika a alkohol obecně

„Můžeme pít alkohol při užívání antibiotik?“ Tak tato otázka patří v ordinacích specialistů k nejčastějším a odpověď na ni nejspíš mnoho z nás nepotěší, protože to rozhodně není dobrý nápad. Což o to, v době nejhoršího ataku nemoci si na podobné kratochvíle nejspíš ani nevzpomeneme, ale co když už se léčba blíží ke konci a naše babička slaví kulaté narozeniny mám si dát kvalitní investiční alkohol?

Bohužel, antibiotika a alkohol se nesnášejí hned z několika důvodů. Za prvé samozřejmě alkohol účinnost těchto léků snižuje, což určitě není během terapie žádoucí. A to ani tehdy, když s léčbou končíte. Antibiotika se musí vždy dobrat až do konce, abyste měli jistotu, že vaše onemocnění je již zcela potlačeno.

Amoksiklav a alkohol

A za druhé může tato kombinace způsobit opravdu závažné vedlejší nežádoucí účinky. Jmenovat je třeba především:

 • nevolnost,
 • těžké zvracení,
 • bolesti hlavy,
 • křeče.

Někdy kombinace těchto dvou látek přenáší opravdu velmi nepříjemné a dokonce i život ohrožující stavy! Takže se nesnažte svou léčbu narušovat ani malým přípitkem. Opravdu to nestojí za to. A v neposlední řadě alkohol zpomaluje a práci celého těla (velký vliv má zejména na ledviny a játra), což ztěžuje vaše rychlé zotavení zotavení.

Penicilinová antibiotika a alkohol

Například kombinace alkoholu a metronidazolu způsobuje tzv. disulfiranovou reakci (akumulace acetaldehydu v těle a částečná oxidace ethanolu), která se projevuje nejčastěji zarudnutím obličeje, palpitacemi, poruchami regulace krevního tlaku, ale také bolestí hlavy, malátností a nepříjemnou celkovou slabostí. Metronidazol můžeme najít například v přípravcích Entizol, Rosalox, Metronidazol B. Braun, Efloran nebo Rozex.

Měli byste vědět:
Účinné látky v přípravku Amoxiklav jsou kalium-klavulanát (kalii clavulanas) a trihydrát amoxicilinu (amoxicillinum trihydricum). Počítáme ho do lékových skupin amoxicilin a inhibitor beta-laktamasy.

Amoksiklav kdy by se neměl pít alkohol

Alkoholu je nutné se zdržet po celou dobu léčby. Ale jak je to po ní? Všeobecně doporučená hranice je 12-24 hodin po dobrání poslední dávky. Teprve poté je možné „dát si skleničku.“ Všeobecně platí, že čím silnější antibiotika jsou, tím delší rozestup je mezi nimi a alkoholem potřeba. A nezáleží na tom, zda máte chuť jen na pivo k obědu nebo plánujete navštívit večerní párty s míchanými drinky.

Měli byste vědět:
Antibiotika můžete naopak bez obav kombinovat s nealkoholickým pivem. I když velmi malé procento obsahuje, takové kefírové mléko má v sobě alkoholu víc (což málokdo ví). Nealkoholické pivo, stejně jako jiné nealko varianty oblíbených nápojů, je tedy v rozumné míře povoleno.

Je možné vysadit antibiotika?

V souvislosti s vysazením antibiotik si nejčastěji klademe tuto otázku: Jsou antibiotika bezpečná pro těhotné ženy? A co mám dělat, když jsem své těhotenství zjistila až poté, co jsem s užíváním začala? Užívání antibiotik během těhotenství a kojení vždy vyžaduje velmi pečlivé zvážení celé situace. Vždy existuje potenciální riziko ohrožení plodu, ovšem v mnoha případech možná negativa zastiňují získané přínosy.

Věděli jste, že:
Antibiotika jsou jedněmi z nejbezpečnějších léků? Cílí totiž na bakterie a nikoli na živou tělesnou tkáň. I tak se však s nimi musí nakládat s nejvyšší opatrností.

Nejčastějším důvodem pro užívání antibiotik při léčbě během těhotenství jsou bakteriální infekce, které nelze jinak léčit, a které zároveň nepříznivě ovlivňují vývoj nenarozeného plodu. Na první příčky se řadí:

 • infekce horních a dolních dýchacích cest,
 • infekce močových cest,
 • pyelonefritida,
 • vaginóza,
 • infekce chlamydia trachomatis,
 • kapavka a další pohlavně přenosné nemoci
 • předčasné ruptury fetálního močového měchýře,
 • endokarditida,
 • meningitida,
 • meningitida,
 • pneumonie.
V prvním trimestru těhotenství je užívání některých antibiotických skupin přímo kontraindikováno kvůli ohrožení plodu. Pokud se tedy pokoušíte o miminko, vždy svého lékaře informuje předem Vybere pro vás ta nevhodnější. V jiných případech je přerušení léčby možné pouze při závažných nežádoucích účincích. Vždy by však o tom měl rozhodnout váš lékař!

Měli byste vědět:
Jestliže se jakákoliv nenadálá okolnost projeví mimo jeho ordinační hodiny, neváhejte se obrátit s dotazem na nejbližší lékařskou pohotovost. Rádi vám poradí i po telefonu a pokud bude situace příliš nejednoznačná, vyzvou vás k osobní návštěvě. Za tu jistotu to však rozhodně stojí.

Amoksiklav cena – kolik doplatíte a jaké procento se vám přičte jako tzv. započitatelný doplatek?

Nenechte se v lékárně nepříjemně překvapit a zásobte se užitečnými informace předem.

Jádrová úhrada ze zdravotního pojištění činí v případě léku Amoksiklav 149,34 Kč, ta maximální se pak může vyšplhat až na 225,06 Kč.

 • Orientační prodejní cena – 417,21 Kč

 • Orientační doplatek – 192,15 Kč

 • Započitatelný doplatek – 6,74 Kč

Měli byste vědět:
Započitatelný doplatek je identický i u zvláště chráněných osob starších 65 let. Stéle činí tedy jen 6,74 Kč.

Závěrečné shrnutí amoksiklav a alkohol

Amoksiklav a alkohol se rozhodně nesnášejí dobře. Nehrozí „jen“ potlačení účinnosti přípravku, ale také nepříjemné vedlejší účinky od bolestí hlavy až po nevolnost a zvracení. Po ukončení léčby antibiotiky je pak nutné dodržet minimálně dvanáctihodinový rozestup. Teprve poté je možné alkohol v menší míře užít.

Zdroj:

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0203097&tab=prices

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky