Amoksiklav a alkohol

Amoksiklav a alkohol

Upozornění: Tento článek je určen pouze pro informační účely a nenahrazuje odbornou lékařskou péči. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo dotazy ohledně užívání léků, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

Amoksiklav patří mezi antibiotika penicilinového typu a používá se k léčbě různých infekčních onemocnění. Pokud však konzumujete alkohol, může to mít negativní vliv na účinnost léku a také na vaše zdraví. V této části vám poskytneme informace o tom, jak Amoksiklav působí v těle, jak se může ovlivnit alkoholem a jaký je správný postup při užívání tohoto léku.

 

Antibiotika byla stvořena náhodou a to v roce 1928. Tehdy skotský mikrobiolog Alexander Fleming zapomněl zavřít nádobky s bakteriemi. Spóry plísní využily příležitosti a bakteriální kulturu kontaminovaly. Velmi brzy však Fleming zpozoroval, že v blízkosti plísně přestaly bakterie růst a dospěl k závěru, že plíseň produkuje látky, které je zabíjejí. A antibiotika byla na světě.

Ale nebudeme se problému věnovat jen povrchně, jak tomu bývá v jiných případech. Zaměříme se třeba i na dobu po léčbě antibiotiky. Doporučíme, kdy je vhodné vydat se na večírek nebo poradíme, zda existuje důvod pro ukončení užívání. A pokud ano, kde hledat pomoc, když ordinační hodiny vašeho lékaře už dávno skončily.

Antibiotika a alkohol obecně

„Můžeme pít alkohol při užívání antibiotik?“ Tak tato otázka patří v ordinacích specialistů k nejčastějším a odpověď na ni nejspíš mnoho z nás nepotěší, protože to rozhodně není dobrý nápad. Což o to, v době nejhoršího ataku nemoci si na podobné kratochvíle nejspíš ani nevzpomeneme, ale co když už se léčba blíží ke konci a naše babička slaví kulaté narozeniny mám si dát kvalitní investiční alkohol?

Bohužel, antibiotika a alkohol se nesnášejí hned z několika důvodů. Za prvé samozřejmě alkohol účinnost těchto léků snižuje, což určitě není během terapie žádoucí. A to ani tehdy, když s léčbou končíte. Antibiotika se musí vždy dobrat až do konce, abyste měli jistotu, že vaše onemocnění je již zcela potlačeno.

Amoksiklav a alkohol

A za druhé může tato kombinace způsobit opravdu závažné vedlejší nežádoucí účinky. Jmenovat je třeba především:

 • nevolnost,
 • těžké zvracení,
 • bolesti hlavy,
 • křeče.

Někdy kombinace těchto dvou látek přenáší opravdu velmi nepříjemné a dokonce i život ohrožující stavy! Takže se nesnažte svou léčbu narušovat ani malým přípitkem. Opravdu to nestojí za to. A v neposlední řadě alkohol zpomaluje a práci celého těla (velký vliv má zejména na ledviny a játra), což ztěžuje vaše rychlé zotavení zotavení.

Jak působí Amoksiklav v těle?

Amoksiklav obsahuje dvě účinné látky – amoxicilin a kyselinu klavulanovou. Amoxicilin patří do skupiny penicilinů a funguje tak, že ničí bakterie, které způsobují infekci. Kyselina klavulanová slouží k ochraně amoxicilinu před degradací bakteriemi, které by na něj jinak mohly být rezistentní.

Amoksiklav se vstřebává do krevního řečiště a distribuuje se po celém těle, kde ničí bakterie. Jeho účinky jsou závislé na dávce a délce léčby. Obvykle se užívá dvakrát až třikrát denně po dobu 5 až 14 dnů.

Jak správně užívat Amoksiklav?

Pro správné užití Amoksiklavu je důležité dodržovat pokyny lékaře a informace uvedené na příbalovém letáku. Obvykle se Amoksiklav užívá dvakrát až třikrát denně, při jídle a s dostatečným množstvím tekutin. Pokud máte potíže s polykáním, můžete lék rozpustit v malém množství vody.

Při užívání Amoksiklavu se vyvarujte konzumace alkoholu a také některých potravin, které mohou ovlivnit účinnost léku, jako jsou citrusové plody a mléčné výrobky. Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce, kožní vyrážky, průjem nebo bolesti břicha, obraťte se na svého lékaře.

Jak může alkohol ovlivnit Amoksiklav?

Alkohol může ovlivnit účinnost Amoksiklavu tím, že snižuje jeho vstřebávání do těla a zpomaluje jeho metabolismus. To znamená, že může trvat déle, než se lék dostane do krevního řečiště a začne působit. To může vést k tomu, že infekce nebude dostatečně rychle vyléčena a může se zhoršit.

Navíc kombinace Amoksiklavu a alkoholu může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a závratě. Proto je důležité se vyvarovat konzumace alkoholu během užívání Amoksiklavu a po dobu několika dnů po jeho užití.

Amoksiklav kdy by se neměl pít alkohol

Alkoholu je nutné se zdržet po celou dobu léčby. Ale jak je to po ní? Všeobecně doporučená hranice je 12-24 hodin po dobrání poslední dávky. Teprve poté je možné „dát si skleničku.“ Všeobecně platí, že čím silnější antibiotika jsou, tím delší rozestup je mezi nimi a alkoholem potřeba. A nezáleží na tom, zda máte chuť jen na pivo k obědu nebo plánujete navštívit večerní párty s míchanými drinky.

Měli byste vědět:
Antibiotika můžete naopak bez obav kombinovat s nealkoholickým pivem. I když velmi malé procento obsahuje, takové kefírové mléko má v sobě alkoholu víc (což málokdo ví). Nealkoholické pivo, stejně jako jiné nealko varianty oblíbených nápojů, je tedy v rozumné míře povoleno.

Penicilinová antibiotika a alkohol

Například kombinace alkoholu a metronidazolu způsobuje tzv. disulfiranovou reakci (akumulace acetaldehydu v těle a částečná oxidace ethanolu), která se projevuje nejčastěji zarudnutím obličeje, palpitacemi, poruchami regulace krevního tlaku, ale také bolestí hlavy, malátností a nepříjemnou celkovou slabostí. Metronidazol můžeme najít například v přípravcích Entizol, Rosalox, Metronidazol B. Braun, Efloran nebo Rozex.

Měli byste vědět:
Účinné látky v přípravku Amoxiklav jsou kalium-klavulanát (kalii clavulanas) a trihydrát amoxicilinu (amoxicillinum trihydricum). Počítáme ho do lékových skupin amoxicilin a inhibitor beta-laktamasy.

Je možné vysadit antibiotika?

V souvislosti s vysazením antibiotik si nejčastěji klademe tuto otázku: Jsou antibiotika bezpečná pro těhotné ženy? A co mám dělat, když jsem své těhotenství zjistila až poté, co jsem s užíváním začala? Užívání antibiotik během těhotenství a kojení vždy vyžaduje velmi pečlivé zvážení celé situace. Vždy existuje potenciální riziko ohrožení plodu, ovšem v mnoha případech možná negativa zastiňují získané přínosy.

Věděli jste, že:
Antibiotika jsou jedněmi z nejbezpečnějších léků? Cílí totiž na bakterie a nikoli na živou tělesnou tkáň. I tak se však s nimi musí nakládat s nejvyšší opatrností.

Nejčastějším důvodem pro užívání antibiotik při léčbě během těhotenství jsou bakteriální infekce, které nelze jinak léčit, a které zároveň nepříznivě ovlivňují vývoj nenarozeného plodu. Na první příčky se řadí:

 • infekce horních a dolních dýchacích cest,
 • infekce močových cest,
 • pyelonefritida,
 • vaginóza,
 • infekce chlamydia trachomatis,
 • kapavka a další pohlavně přenosné nemoci
 • předčasné ruptury fetálního močového měchýře,
 • endokarditida,
 • meningitida,
 • meningitida,
 • pneumonie.
V prvním trimestru těhotenství je užívání některých antibiotických skupin přímo kontraindikováno kvůli ohrožení plodu. Pokud se tedy pokoušíte o miminko, vždy svého lékaře informuje předem Vybere pro vás ta nevhodnější. V jiných případech je přerušení léčby možné pouze při závažných nežádoucích účincích. Vždy by však o tom měl rozhodnout váš lékař!

Měli byste vědět:
Jestliže se jakákoliv nenadálá okolnost projeví mimo jeho ordinační hodiny, neváhejte se obrátit s dotazem na nejbližší lékařskou pohotovost. Rádi vám poradí i po telefonu a pokud bude situace příliš nejednoznačná, vyzvou vás k osobní návštěvě. Za tu jistotu to však rozhodně stojí.

Amoksiklav cena – kolik doplatíte a jaké procento se vám přičte jako tzv. započitatelný doplatek?

Nenechte se v lékárně nepříjemně překvapit a zásobte se užitečnými informace předem.

Jádrová úhrada ze zdravotního pojištění činí v případě léku Amoksiklav 149,34 Kč, ta maximální se pak může vyšplhat až na 225,06 Kč.

 • Orientační prodejní cena – 417,21 Kč

 • Orientační doplatek – 192,15 Kč

 • Započitatelný doplatek – 6,74 Kč

Měli byste vědět:
Započitatelný doplatek je identický i u zvláště chráněných osob starších 65 let. Stéle činí tedy jen 6,74 Kč.

 

Závěrečné shrnutí amoksiklav a alkohol

Amoksiklav je účinným antibiotikem, které se používá k léčbě různých infekčních onemocnění. Při jeho užívání je důležité dodržovat pokyny lékaře a vyvarovat se konzumace alkoholu. Pokud máte jakékoli otázky nebo nejasnosti ohledně užívání Amoksiklavu, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

Z našeho pohledu je důležité si uvědomit, že užívání antibiotik, jako je Amoksiklav, je vážná záležitost a mělo by se řídit pokyny lékaře a příbalovým letákem. Konzumace alkoholu může mít negativní vliv na účinnost léku a také na vaše zdraví. Proto doporučujeme se vyvarovat konzumace alkoholu během léčby Amoksiklavem.

Amoksiklav a alkohol se rozhodně nesnášejí dobře. Nehrozí „jen“ potlačení účinnosti přípravku, ale také nepříjemné vedlejší účinky od bolestí hlavy až po nevolnost a zvracení. Po ukončení léčby antibiotiky je pak nutné dodržet minimálně dvanáctihodinový rozestup. Teprve poté je možné alkohol v menší míře užít.

Zdroj:

https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0203097&tab=prices

https://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0005951&tab=texts

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky