Amoksiklav a alkohol
Antibiotika a destiláty si všeobecně příliš nerozumějí a spojení amoksiklav a alkohol si rozhodně zaslouží speciální kapitolu, ve které vás seznámíme se všemi zákoutími tohoto stále častěji skloňovaného problému. Nebudou chybět ani důležité tipy pro užívání antibiotik a další užitečné vychytávky.
Ale nebudeme se problému věnovat jen povrchně, jak tomu bývá v jiných případech. Zaměříme se třeba i na dobu po léčbě antibiotiky. Doporučíme, kdy je vhodné vydat se na večírek nebo poradíme, zda existuje důvod pro ukončení užívání. A pokud ano, kde hledat pomoc, když ordinační hodiny vašeho lékaře už dávno skončily.
Antibiotika a alkohol obecně
Bohužel, antibiotika a alkohol se nesnášejí hned z několika důvodů. Za prvé samozřejmě alkohol účinnost těchto léků snižuje, což určitě není během terapie žádoucí. A to ani tehdy, když s léčbou končíte. Antibiotika se musí vždy dobrat až do konce, abyste měli jistotu, že vaše onemocnění je již zcela potlačeno.
A za druhé může tato kombinace způsobit opravdu závažné vedlejší nežádoucí účinky. Jmenovat je třeba především:
- nevolnost,
- těžké zvracení,
- bolesti hlavy,
- křeče.
Někdy kombinace těchto dvou látek přenáší opravdu velmi nepříjemné a dokonce i život ohrožující stavy! Takže se nesnažte svou léčbu narušovat ani malým přípitkem. Opravdu to nestojí za to. A v neposlední řadě alkohol zpomaluje a práci celého těla (velký vliv má zejména na ledviny a játra), což ztěžuje vaše rychlé zotavení zotavení.
Penicilinová antibiotika a alkohol
Například kombinace alkoholu a metronidazolu způsobuje tzv. disulfiranovou reakci (akumulace acetaldehydu v těle a částečná oxidace ethanolu), která se projevuje nejčastěji zarudnutím obličeje, palpitacemi, poruchami regulace krevního tlaku, ale také bolestí hlavy, malátností a nepříjemnou celkovou slabostí. Metronidazol můžeme najít například v přípravcích Entizol, Rosalox, Metronidazol B. Braun, Efloran nebo Rozex.
Amoksiklav kdy by se neměl pít alkohol
Alkoholu je nutné se zdržet po celou dobu léčby. Ale jak je to po ní? Všeobecně doporučená hranice je 12-24 hodin po dobrání poslední dávky. Teprve poté je možné „dát si skleničku.“ Všeobecně platí, že čím silnější antibiotika jsou, tím delší rozestup je mezi nimi a alkoholem potřeba. A nezáleží na tom, zda máte chuť jen na pivo k obědu nebo plánujete navštívit večerní párty s míchanými drinky.
Je možné vysadit antibiotika?
V souvislosti s vysazením antibiotik si nejčastěji klademe tuto otázku: Jsou antibiotika bezpečná pro těhotné ženy? A co mám dělat, když jsem své těhotenství zjistila až poté, co jsem s užíváním začala? Užívání antibiotik během těhotenství a kojení vždy vyžaduje velmi pečlivé zvážení celé situace. Vždy existuje potenciální riziko ohrožení plodu, ovšem v mnoha případech možná negativa zastiňují získané přínosy.
Nejčastějším důvodem pro užívání antibiotik při léčbě během těhotenství jsou bakteriální infekce, které nelze jinak léčit, a které zároveň nepříznivě ovlivňují vývoj nenarozeného plodu. Na první příčky se řadí:
- infekce horních a dolních dýchacích cest,
- infekce močových cest,
- pyelonefritida,
- vaginóza,
- infekce chlamydia trachomatis,
- kapavka a další pohlavně přenosné nemoci
- předčasné ruptury fetálního močového měchýře,
- endokarditida,
- meningitida,
- meningitida,
- pneumonie.
Amoksiklav cena – kolik doplatíte a jaké procento se vám přičte jako tzv. započitatelný doplatek?
Nenechte se v lékárně nepříjemně překvapit a zásobte se užitečnými informace předem.
Jádrová úhrada ze zdravotního pojištění činí v případě léku Amoksiklav 149,34 Kč, ta maximální se pak může vyšplhat až na 225,06 Kč.
-
Orientační prodejní cena – 417,21 Kč
-
Orientační doplatek – 192,15 Kč
-
Započitatelný doplatek – 6,74 Kč
Závěrečné shrnutí amoksiklav a alkohol
Amoksiklav a alkohol se rozhodně nesnášejí dobře. Nehrozí „jen“ potlačení účinnosti přípravku, ale také nepříjemné vedlejší účinky od bolestí hlavy až po nevolnost a zvracení. Po ukončení léčby antibiotiky je pak nutné dodržet minimálně dvanáctihodinový rozestup. Teprve poté je možné alkohol v menší míře užít.
Zdroj:
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0203097&tab=prices
Aktualizováno 17. 8. 2019