Dna příznaky nemoci

Dna příznaky

Toto onemocnění je u nás známé především jako choroba králů způsobená nestřídmým životem, kdy v jídelníčku převažuje maso a alkohol. Dna příznaky onemocnění, ale mohou postihnout i člověka žijícího střídmě, ve hře jsou totiž i genetické faktory.

Revmatických zánětlivých onemocnění kloubů existuje přes 200 druhů, dna je z nich však rozhodně nejznámější a také nejrozšířenější. Odborně se nazývá arthritis urea, ale známe ji také jako pakostnici, podagru nebo nemoc králů. Znali ji už staří Egypťané a velmi podrobně ji už před 2 400 lety popsal Hippokrates, nejde tedy o moderní civilizační chorobu, jak se často traduje.

Dnou trpěly také mnohé známé osobnosti od Charlese Darwina, Olivera Cromwella, Isaaca Newtona až po Ludvíka XIV. nebo Paracelsa. Tato „královna chorob“ děsila a dodnes děsí nemocné především deformacemi prstů a velkými bolestmi.

Čím je dna způsobena?

Zkráceně lze říci, že jde o poruchu metabolismu purinů, se kterými si tělo nedokáže dostatečně poradit. Puriny do svého organismu dostáváme především ze stravy, a při jejich špatném trávení vzniká velké množství kyseliny močové, která poté působí potíže především v kloubech. Kyselina močová – uráty, je obvykle tělem vylučována, jak již název napovídá, v moči. Ale při vysoké koncentraci ledviny všechny uráty z krve dostat nestačí a dochází k problémům.

Dna příznaky onemocnění

Dna příznaky  kyselina močová

Tělo je k této poruše náchylné spíše ve středním věku – od čtyřicátého roku nahoru a postihuje především muže, výjimečně i ženy v období klimakteria. Trápí je bolesti způsobené malými močovými krystalky (tofy), usazujícími se ve struktuře kloubu.

Dna příznaky

Záchvat dny se ohlašuje prudkou bolestí, začínající většinou v zadním kloubu na palce u nohy. Obvykle vzniká nad ránem, ale může k tomu dojít kdykoliv během dne. Postižený kloub oteče a nesnese na sobě jakýkoli dotek – i přikrytí lehkou přikrývkou působí pacientovi téměř nesnesitelná muka! Bolest rovněž omezuje pacienta v pohybu. Po 5-7 dnech záchvat sám pomalu ustoupí. Jestliže jsou podána nesteroidní antirevmatika, bude úleva prakticky okamžitá a pacient se brzy začne cítit dobře.

Dna choroba

Věděli jste, že: starořecký název podagra je přímo odvozen od prvních příznaků dny? Znamená totiž „past na jeleny“ a nohu zachvácenou dnou přirovnává ke končetině doslova chycené v pasti.

Nesprávná léčba však může bolestivost tohoto stavu prodloužit i na několik týdnů. Neléčený záchvat dny pak má tendenci se vracet, a to ve stále horší formě. Postupně bývá zasaženo i koleno, loket, zápěstí nebo prsty na rukou. Ve většině případů je najednou postižen jen jeden kloub, ale otéct jich může i několik najednou.

Záchvatu dny může předcházet hned několik typických příznaků. Patří mezi ně:

Dna příznaky onemocnění předcházející

  • nervozita
  • pocení
  • nutkání na močení
  • nechutenství
  • pocit nevolnosti až nutkání na zvracení
  • bolesti svalů
  • bolest palce u nohy

Dna příznaky onemocnění

V zásadě rozlišujeme dvě formy dny: akutní a chronickou

Akutní dna:

  • je pro ni typický náhlý vznik nad ránem nebo v noci
  • postihuje hlavně kloub na noze se všemi výše uvedenými příznaky
  • kloub je oteklý, lesklý a červený
  • přes den bolest ustupuje, aby se večer opět zhoršila

Chronická forma dny:

  • deformace kloubů na prstech rukou a nohou, ale také na zápěstí nebo na loktech
  • omezená pohyblivost kloubů
  • vznik tuhých nebolestivých podkožních uzlů – pokud vyhřeznou ven, vytéká z nich bílá kašovitá hmota
  • tyto uzly najdeme nejčastěji v okolí kloubů, v ušních chrupavkách, na noze nebo ve šlachách

 

Krystalky kyseliny močové se vlivem gravitace usazují především v dolní části těla. Mají ostré hrany, takže se zabodávají do kloubního vaziva a působí silné bolesti.

Dna příznaky onemocnění

Obě formy dny mohou doprovázet i další příznaky:

  • potíže s trávením (pálení žáhy, průjem, pálení v okolí konečníku)
  • bolesti svalů
  • bolesti nervů
  • bolesti halvy až migréna
  • změny na kůži (deformace nehtů, ekzém)
  • poruchy zraku

Diagnostika dna příznaky onemocnění se o ty to příznaky z velké části opírá. Z testů se zjišťuje především zvýšená hladina kyseliny močové v krvi (nemusí být přítomná vždy) a nález urátových krystalů v tekutině obklopující kloub.

 

Komu nejvíce hrozí dna příznaky onemocnění?

U mužů se tato nemoc objevuje okolo 40. roku věku, u žen pak okolo 50. roku věku, obvykle v souvislosti s klimakteriem. Mezi rizikové faktory patří především:

  • konzumace tučných jídel
  • pravidelné pití alkoholu
  • nedostatečný pitný režim
  • nedostatek pohybu
  • nadváha
  • vrozený defekt metabolismu purinů
  • zvýšená tvorba kyseliny močové (metabolické poruchy při její syntéze)
  • nedostatečné vylučování kyseliny močové ledvinami (porucha ledvin)
  • užívání některých léků (diuretika)

 

Tzv. sekundární onemocnění dvou mohou vyvolat i některé choroby, typické je to např. u leukémie.

K projevení příznaků dny může dojít náhle, obvykle při dietetické chybě. S dnou se tedy nejčastěji setkáváme:

  • v období zabijaček
  • ve chvíli, kdy je člověk hodně ve stresu

 

Dna léčba

Při akutním záchvatu předepíše lékař medikamenty určené k tlumení bolesti a zánětu. Nemocnému je doporučen klid na lůžku s uložením postižené končetiny do vyšší polohy (např. na polštář nebo na židli). Na postižený kloub je doporučeno přikládat studené obklady a dbát o dostatečný pitný režim, který podporuje rychlejší vylučování kyseliny močové z těla (allopurinol). První den je nutná velmi přísná dieta v podobě sucharů, keksů a ovoce, druhý den mohou přijít ke slovu i mléčné výrobky a cukry. Po odeznění ataku je třeba dále dodržovat přísnou dietu.

Dna dieta

Dodržování diety má hlavní podíl na dalším zdravotním stavu. Její porušování a konzumace nevhodných potravin může nejenom vést ke zhoršení stávajícího stavu, ale také ke vzniku dalších onemocnění např. cukrovky nebo vysokého tlaku.

Dna příznaky onemocnění

Nemoc dna zakázané potraviny

Zásadní je omezit konzumaci potravin obsahujících škodlivé puriny, ze kterých je syntetizována nežádoucí kyselina močová. Patří sem především vnitřnosti (ledvinky, plíce, slezina apod.), dále pak živočišné tuky v potravinách (zejména plísňové a tučné sýry), luštěniny, ostré koření, kakao a čokoláda. Zcela zapovězen je alkohol a samozřejmě také kouření.

Pozor si dejte také na: masové vývary, nakládaná masa, silné masové polévky a šťávy, zvěřina, ryby v oleji, sardinky a šproty. Milovníci sladkostí pak zapláčou i nad kynutým těstem, sladkostmi, cukrovinkami a všemi produkty z kakaa.

Dna co jíst

Při onemocnění dnou je doporučena konzumace mléčných výrobků (především nízkotučných jogurtů a sýrů, zakysaných mléčných výrobků) a vajec. Vhodná je také čerstvá zelenina (mrkev, celer, brambory, hlávkový salát, petržel) a čerstvé ovoce (zejména banány, avokádo, jablka, meruňky a hrušky). Zaměříme-li se na obiloviny, pak je povoleno konzumovat čerstvé tmavé i bílé pečivo, jáhly a tmavou rýži.

[sc_fs_faq html=“true“ headline=“h2″ img=““ question=“Co jíst při dně?“ img_alt=““ css_class=““] Při dodržování diety při dně je třeba mít na paměti několik věcí: Zaměřte se na konzumaci velkého množství ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Tyto potraviny mají nízký obsah purinů a jsou bohaté na vlákninu, která může pomoci předcházet záchvatům dny. Konzumace velkého množství bílkovin dnu nezpůsobuje. Můžete jíst potraviny bohaté na bílkoviny, pokud zároveň neobsahují vysoký obsah purinů. Pijte hodně tekutin, zejména vody. To pomáhá vyplavovat puriny z těla. [/sc_fs_faq]

Nezbytnou součástí stravovacího režimu je také dostatečný pitný režim, resp. alespoň tři litry tekutin každý den. Doporučena je zejména čistá voda, ovocné čaje a čerstvé neslazené džusy. Při úpravě jídel dáváme přednost vaření a dušení před pečením nebo dokonce smažením. Dva až tři dny v týdnu by se měly nést ve znamení odlehčeného zeleninového jídelníčku. Jídlo by mělo by přijímáno v malých dávkách, nejméně 4x denně.

V omezeném množství je možné konzumovat: drůbež, máslo, oleje, slabé pivo (10°) a lehké víno a kávu. Povoleny jsou i ryby, ale pouze ty sladkovodní, u mořských je obsah purinů několikanásobně větší.

Doporučuje se také pravidelný pohyb a zhubnutí přebytečných kilogramů – rozhodující je míra 80 cm v pase, pod kterou problémy způsobené dnou přestávají být tak závažné. Ze sportů bývá lékaři nejpozitivněji vnímáno plavání, jízda na kole a nenáročná turistika.

[sc_fs_faq html=“true“ headline=“h2″ img=““ question=“Co nejíst a nepít při dně?“ img_alt=““ css_class=““] Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem purinů. Patří mezi ně maso z orgánů, omáčky, sleď, ančovičky a pivo. Omezte příjem nasycených tuků. To znamená vyhýbat se tučným kusům masa a plnotučným mléčným výrobkům. Omezte příjem alkoholu. Alkohol může záchvaty dny vyvolat a také je prodloužit. Pokud pijete, dělejte to s mírou. [/sc_fs_faq]

Je třeba dbát i na pravidelný a dostatečný spánek. Pokud je to možné, vyhýbejte se nadměrnému psychickému stresu a fyzickému přetažení.

Zeleninu vždy vyzkoušejte

I když bychom vám rádi doporučili zdravý jídelníček plný zeleniny, je smutným faktem, že různé druhy působí na každého nemocného odlišně. Nejlepším způsobem, jak si sestavit správný jídelníček na míru, je postupné zařazování jednotlivých druhů zeleniny a pozorování svého zdravotního stavu. Některé z níže vyjmenovaných druhů totiž mohou příznaky dny naopak zhoršit. Jde zejména o:

  • květák
  • brokolice
  • červená řepa
  • hrášek
  • kukuřice
  • rajčata

TIP: jestliže máte rádi ocet a v jídelníčku vám bude chybět, vsaďte na japonský umeocet, který chutná velmi podobně a navíc má výrazné protizánětlivé účinky.

[sc_fs_multi_faq headline-0=“h2″ question-0=“Jak se rychle zbavit dny?“ answer-0=“Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože nejlepší způsob, jak se rychle zbavit dny, se u každého člověka liší. Existuje však několik obecných rad, které mohou pomoci: Pijte hodně tekutin, zejména vody. To pomáhá vyplavovat puriny z těla. Vyhýbejte se alkoholu. Alkohol může záchvaty dny vyvolat a také je prodloužit. Poraďte se se svým lékařem o lécích. Pokud máte časté nebo závažné záchvaty dny, může vám lékař předepsat léky, které jim zabrání. Dodržování diety při dně vám může pomoci vyhnout se záchvatům a udržet příznaky pod kontrolou. Poraďte se se svým lékařem, které potraviny jsou pro vás vhodné “ image-0=““ headline-1=“h2″ question-1=“Můžu při dně pivo?“ answer-1=“ Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože dieta při dně se u každého člověka liší v závislosti na jeho individuálních potřebách. Obecně se však doporučuje, aby se lidé s dnou vyhýbali nebo omezili příjem piva, protože má vysoký obsah purinů. Puriny jsou typem sloučeniny, která může vyvolat záchvat dny. Pokud se tedy snažíte dodržovat dietu při dně, možná byste se měli pivu vyhnout nebo ho pít s mírou “ image-1=““ count=“2″ html=“true“ css_class=““]

Dna léky

Jakmile na sobě začnete pozorovat první příznaky onemocnění dnou, měli byste ihned navštívit lékaře a užívat předepsanou léčbu. Při akutních problémech jsou předepisovány antirevmatika a analgetika. Je odebrána moč a krev, aby mohla být zjištěna koncentrace kyseliny močové a zahájen vhodný postup.

Je bohužel pravda, že dna se nedá úplně vyléčit, ale příznaky mohou být eliminovány na snesitelnou úroveň. Obvykle je podáván kolchicin získávaný z ocúnu jesenního a to v malých dávkách až do ústupu potíží. Podle potřeby může být také odsáta vytvořená tekutina v místě zánětu. Podle míry závažnosti mohou být předepsány i léky snižující tvorbu kyseliny močové nebo farmaka, podporující její vyloučení z těla. Užívání diuretik se naopak nedoporučuje, protože hladinu kyseliny močové v moči naopak ještě zvyšují.

 

Přírodní nemoc – přírodní léčba

Dna příznaky onemocnění jsou způsobeny přírodními faktory, takže právě v přírodě na ně můžeme hledat vhodný lék, nejlépe jako doplňkovou terapii k postupům doporučeným lékařem. Měli bychom začít celkovou detoxikací a regenerací organismu, k čemuž se skvěle hodí zeleninové a ovocné šťávy. Postižené místo zklidňujeme chladivými obklady nejlépe z vrbky úzkolisté, ale postačí i namočený kapesník.

Velmi vhodné jsou rovněž bylinné čaje obsahují kopřivu, tolici vojtěšku, přesličku rolní a březový list, které dokáží dobře proplachovat močové cesty a vyplavovat nahromaděnou močovou sůl. Čaj bychom měli pít 3x denně a to nikoli horký, ale raději mírně teplý až vlažný – úplné vychladnutí nedoporučujeme kvůli nepříliš dobré chuti.

Varování: tyto čaje se nesmí užívat zároveň s kolchicinem, je třeba počkat, až akutní záchvat dny odezní.

Dna a přírodní léčba

Účinné mohou být i lokální nebo celkové koupele k těla. K těm se dobře hodí odvar z listu kapradí, vratiče a mydlice lékařské. Po koupeli trvající přibližně 25-30 minut ale léčivou tekutinu z těla neosušujeme, ale zabalíme se do ručníku a alespoň hodinu v klidu relaxujeme. Dobrou volnou jsou také obklady na postižená místa, přikládané 3x denně po dobu jedné hodiny.

Přebytečnou kyselinu močovou podle babských rad dokáží odplavit také některé vnitřně užívané byliny. Patří sem především:

  • miřík celer
  • sadec nachový
  • citrónová šťáva

Každý den je třeba vypít tři sklenice vody se čtyřmi lžičkami citrónové šťávy nebo dvěma lžičkami sušené natě sadce či miříku (k dostání v obchůdcích s bylinkami nebo na internetu). Stejně účinné jsou prý i třešně. 250 gramů třešní v čerstvém nebo kompotovaném stavu každý den udrží hladinu kyseliny močové v krvi v rozumných mezích. A to samé platí i o jahodách a brusinkách.

Dobrou volbou je také podomácku vyrobená mast z vepřového sádla a dobromysli lékařské, kterou se postižená místa ošetřují v noci.

Z exotických surovin jdou největší ohlasy za vilcacorou (kočičím drápem) – liáně z amazonských pralesů, která pozitivně působí i na další nemoci.

Důsledky neléčené dny

Jestliže je onemocnění podchyceno na samém začátku, může mít nemocný před sebou mnoho let života téměř bez příznaků jen s minimálními omezeními. Jakmile však tato choroba přejde do chronické formy charakterizované tvorbou uzlíků (tufů), nedá se již jeho progrese prakticky zastavit. Nemocný trpí krutými bolestmi kloubů, jdoucími ruku v ruce se zhoršením pohybu, což často vede k užívání berlí. Dochází také ke zvýšené tvorbě močových kamenů a ledvinovým kolikám, které mohou nemocného ohrozit na životě.

Dna a hyperurikémie

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi někdy nemusí způsobovat žádné subjektivní potíže, takže lidé si onemocnění dnou nepřipouštějí a na rady lékaře o důležitosti dietetických opatření nedbají. To je ale velká chyba. I když nedochází k usazování močových krystalků v kloubech, je vysoká hladina kyseliny močové rizikovým faktorem při vzniku celé řady chorob v čele s kardiovaskulárními onemocněními a ischemickou chorobu.

Normální hladina kyseliny močové v moči:

– 140 – 340 µmol/l (ženy)
– 220 – 420 µmol/l (muži)

Pozorovali jste na sobě nebo na svých blízkých také nějaké příznaky dny? Jak vypadal váš první záchvat? Léčíte se s tímto onemocněním a máte zaručené tipy, jak snižovat hladinu kyseliny močové v krvi přírodními prostředky? Sestavili jste si jídelníček, a chcete se s ním pochlubit? Pak nám napište do diskuze do článkem a pomozte tak i dalším nemocným žít plnohodnotným život co nejméně doprovázený bolestmi.

Podobné příspěvky