Virus Zika příznaky
Příznaky

Virus Zika příznaky

I když v poslední době patří slovní spojení „virus Zika příznaky“ mezi nejhledanější internetové dotazy, historie tohoto onemocnění je mnohem starší. Díky velmi nenápadným ukazatelům, které provázejí akutně probíhající onemocnění, a hlavně díky tomu, že napadá a deformuje plod ještě v matčině těle, patří tento virový kmen k velmi zákeřným tropickým chorobám.

Poprvé byl virus Zika odhalen v roce 1947 u tlupy divokých opic v Ugandě. O pět let později byli odhaleni první lidští pacienti a virus Zika příznaky se museli rychle naučit i ti nejobyčejnější vesničtí felčaři. Zika patří do skupiny tzv.flavivirů, které jsou přenášeny komáry. Kromě Afriky se vyskytuje také v Americe, Asii a na pobřežích Tichého oceánu.

Virus Zika příznaky infekce

Jestliže jste ve dvou posledních týdnech navštívili tropické oblasti, ve kterých se onemocnění zikou vyskytuje, měli byste věnovat pozornost následujícím příznakům:

– Zvýšená teplota, která se několik hodin pohybuje nad hranicí 38,5°C.4

– Zánět spojivek, a to i velmi mírný.

– Vystouplá narudlá vyrážka, která se šíří od obličeje dále na tělo.

– Bolesti kloubů, které jsou doprovázeny opucháním rukou a nohou.

– Virus Zika příznaky se mohou také velmi podobat chřipce.

Je ale strašidelnou pravdou, že až v 80% případů probíhá infekce skrytě, tzn. bez příznaků. Můžete se tedy stát bacilonosičem, aniž byste to tušili.

Čím je Zika virus nebezpečný?

Pro dospělé lidi obvykle neznamená infekce zikou nic víc, než několik dní trvající nepohodlí. Pro plody v děloze ale tyto viry znamenají vážný problém. Mohou způsobovat poruchy růstu mozku (mikrocefalie) nebo další neurologické a autoimunitní komplikace. Podezření na Zika virus příznaky by proto neměla žádná žena nikdy podceňovat a nastávající matky by do postižených oblastí neměly vůbec cestovat.

Virus Zika příznaky – způsob přenosu

Mohou se Virus Zika příznaky objevit i u nás? První případy se už v Evropě vyskytly. Zatím šlo vždy o zavlečené onemocnění. Pacienti se nakazili v místě svého zahraničního pobytu, pravděpodobně od infikovaných komárů. Přenos je možný také během těhotenství a porodu a také při pohlavním styku. Tzv. sexuální turistika proto představuje pro zdraví Evropy naléhavý problém, který by neměl být přehlížen.

Similar Posts