Kompresní punčochy

Kompresní punčochy

Trpíte-li obtížemi těžkých nohou nebo se u vás dokonce začínají objevovat už první křečové žíly, zajisté hledáte způsob, jak těmto potížím účinně předcházet a kompresní punčochy mohou představovat jedno z velmi účinných a přitom jednoduchých řešení.

Existuje několik kritérií, podle nichž se lze orientovat při výběru této zdravotní pomůcky. Její pořízení je závislé nejenom na druhu vašich zdravotních obtíží, ale také na intenzitě vaší pohybové aktivity.

Kompresní punčochy na křečové žíly

Pro začátek je třeba zjistit, jakou kompresní třídu punčoch potřebujete. Na trhu je dostupných v zásadě pět kategorií. Zatímco první zakoupíte i v běžných obchodech s obuví, ostatní je nutné shánět spíše přes specializované obchody se zdravotnickým vybavením nebo přes internet. Liší se také určením kompresní punčochy pro ženy nebo pro muže a také  provedením a to kompresní podkolenky nebo  nadkolenky.

 

...

 

Náš tip:
Uspět můžete i ve velkých lékárnách s širokým záběrem sortimentu. Kompresní punčochy obvykle patří ke zboží na objednávku. Tu můžete učinit buď skrz ochotnou lékárnici v kamenné prodejně nebo přes internet s vyzvednutím osobně na prodejně. Kromě výhodného nákupu získáte také neocenitelnou možnost konzultace nošení kompresních punčoch přímo s na slovo vzatou odbornicí.

kompresní punčochy pro ženy

Přehled kompresích tříd

A jak se tedy kompresní punčochy dělí? Pojďme se na to společně podívat trochu blíže.

Podpůrná komprese aneb preventivní opatření

Po těchto punčochách se nejvíce shání ženy v těhotenství nebo ty, které trpí pocitem těžkých nohou díky dlouhému stání v zaměstnání. V zásadě ještě nejde o zdravotnickou pomůcku. Příspěvek od zdravotních pojišťoven na ně nedostanete. Na druhou stranu jsou k dostání v každém lepším obchodě s obuví, a to s cenou okolo 150 Kč. Mohou být zdobeny krajkou nebo nabízeny v mnoha krásných barvách. Často tedy slouží jako prevence obtíží a módní doplněk v jednom.

Kompresní punčochy 1. třídy

I tady jde v zásadě o prevenci, i když už trochu vylepšenou. Seženete je ve formě podkolenek (cca 150 Kč) nebo samodržících punčoch (250 Kč). Dobře poslouží těhotným ženám, přidají úlevu od bolesti nohou způsobenou křečovými žilami a hodí se i jako prevence nebezpečných trombóz třeba po operaci. Zdravotní pojišťovna na ně nepřispívá.

Kompresní punčochy 2. třídy

Zdravotní pomůcka určená pro léčbu varixů. Recept můžete obdržet od obvodního i specializovaného lékaře. Poslouží jako léčba konzervativní i jako podpora po chirurgickém zákroku (odstranění či sklerotizaci). Je možné na ně získat příspěvek od Zdravotní Pojištovny a to ve výši až 400 Kč za lýtkové a 500 Kč za stehenní, a to za každých šest měsíců.

Kompresní punčochy 3. třídy

Tady už máme co dočinění se silnou kompresí, kterou vám mohou doporučit pouze na specializovaném pracovišti. Využívají se při léčbě:

  • těžkých stadiích chronické žilní nedostatečnosti
  • posttrombotického syndromu
  • po lymfatických drenážích
  • křečových žil
Příspěvek od zdravotní pojišťovny je stejný jako u punčoch II. třídy.

Kompresní punčochy 4. třídy

Tady už končí veškerá legrace. I kdybyste si tyto punčochy chtěli koupit sami a bez předpisu, nedostanete k tomu příležitost. Jejich velmi silnou kompresi vám může předepsat pouze odborný lékař. Pojišťovny je hradí vždy, na oplátku však obvykle vyžadují ještě posouzení revizním lékařem. Používají se zejména pro těžká stádia otoků nebo chronické žilní nedostatečnosti.

Měli byste vědět:
Teto typ punčoch bývá k sehnání jen velmi obtížně, vzhledem k jeho velmi řídkému použití. Předem si proto vytipovaná místa obvolejte a informujte se o dostupnosti. Ušetříte si tak zbytečnou cestu.

Kompresní punčochy jak fungují

A proč bychom měli vlastně kompresní neboli kompresivní punčochy nosit? Tyto šikovné pomůcky fungují na principu tlaku na žilní a lymfatický systém dolních končetin. Jinými slovy návrat žilní krve k srdci je maximálně usnadněn, takže nedochází k otokům, poškození okolních tkání nebo bolestivosti.

Tajemstvím léčby je důsledné odstupňování tlaku v různých zdravotních zónách. Ten je typicky nejvyšší v oblasti nártů a kotníků a směrem vzhůru se snižuje. Toho u běžných typů punčoch určených pro běžné nošení dosáhnout nelze.

Jak je nosit kompresní punčochy ?

Má-li se jejich efekt projevit, je důležité nosit je po co největší část aktivního dne. Jinými slovy, sundavat by se měly jenom na spaní.

Z hlediska hygieny nejde o velký problém. Díky speciálním materiálům stačí kompresní punčochy večer pouze přeprat ve vodě s dětským šamponem nebo jemným mýdlem a nechat volně uschnout. Do rána budou jako nové.

Větší potíže způsobuje obvykle počasí. Je velmi těžké přimět se k nošení teplých punčoch i v horkých letních dnech. Pro úspěch celé terapie jde však o proces absolutně nezbytný. Nepotěší ovšem fakt, že leckdy může jít o období přesahující svou délkou i dva roky.

Měli byste vědět:
Pokud vám byly kompresní punčochy předepsány jen jako prevence potíží například po operacích nebo jiných lékařských zákrocích, nemusíte se tak dlouhého období nošení obávat. Zde se obvykle tato doba počítá na týdny či maximálně měsíce.

Jak vybrat kompresní punčochy?

Kromě síly komprese je vždy nutné přihlížet i k velikosti vaší nohy. Zpravidla se měří obvod lýtka a kotníku a každý výrobce může mít svou tabulku velikostí. Před každým nákupem doporučujeme zbrusu nové měření.

Náš tip:
Pokud vaše naměřené údaje vyjdou přesně mezi dvě velikosti punčoch, volte vždycky tu větší. Menší velikost by vás mohla na noze nepříjemně tlačit a paradoxně tak vaše potíže ještě zhoršovat.

Kompresní punčochy podle značky

Poslední kritériem úspěšného výběru je samozřejmě zvolená značka punčoch. Poku nechcete spoléhat na doporučení od své lékárnice, projděte si spolu s námi tři značky nejoblíbenějších kompresních punčoch u nás. Co vám o sobě prozradí?

Kompresní punčochy Mediven

Pokud vám záleží především na vašem zdraví a nemáte žádné módní ambice, poohlédněte se po kompresních punčochách Mediven. Vynikají velmi jednoduchým provedením, a navíc jsou dostupné ve velmi široké paletě velikostí. A potěší vás i svou příznivou cenou.

Scholl kompresní punčochy

V tomto případě máme v ruce už o něco známější značku, známou především svou precizní technologií výroby. Jejich výhodou je speciální struktura a extra měkký a prodyšný materiál, který vám umožní nosit tyto punčochy pohodlně po celý den. Scholl kompresní punčochy zároveň nohy příjemně tvarují a opticky zeštíhlují.

Kompresní punčochy Maxis

Z trojice nabízených značek jde zdaleka o nejdražší variantu, která se vám však odmění svým jedinečným vzhledem. Kombinace vysoce kvalitních elastických materiálů a mikrovlákna zaručuje dokonalý dojem na pohled i na dotek. Oceníte také velmi příjemné a rychlé oblékání stejně jako elegantní lesk, díky němuž si tyto kompresní punčochy můžete obléct i do společnosti, aniž byste způsobila nepříjemné módní faux pas.

V těchto punčochách se díky použití mikrovlákna nezpotíte a užít si můžete i jedinečné samodržící provedení zakončené krajkou. I tyto punčochy navíc vaše lýtka žádoucím způsobem vytvarují a dodají jim elegantnější siluetu se vším všudy.

Než začnete nosit kompresní punčochy

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv značku pamatujte si, že dlouhodobější nošení kompresivních punčoch je vždy nutné konzultovat s vaším lékařem. Reakce vašeho organismu na tuto pomůcku totiž nemusí být takové, jak byste očekávali, a jen specialista může jejich první příznaky odhalit včas!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *