Betadine mast

Drobná poranění a odřeny na nás číhají každý den. Zvláště dobře je znají především rodiče malých dětí. Betadine mast dokáže každou odřeninu či škrábanec účinně vydezinfikovat a zároveň podpoří žádoucí mokré hojení, díky němuž bude za pár dní kůže jako nová. Navíc neštípe ani nepálí.

Co je Betadine mast

Jódové tinktury a desinfekce s bezbolestnou aplikací zažívají v posledních letech boom. Jejich velkou nevýhodou je však jejich barevnost. V místě aplikace zanechávají skvrnu ne nepodobnou krvi a barvy rovněž oblečení, z něhož jdou navíc vyprat jen velmi obtížně nebo dokonce vůbec. Betadine mast patří k nové generaci desinfekčních prostředků, které se snadno aplikují, ale zároveň si zachovávají výhody šetrné a jednoduché aplikace

 

Betadine mast použití

Betadine mast je vhodná k ošetřování drobných poranění a popálenin. Ránu především desinfikuje a působí antisepticky,. Díky ní se v ráně nerozmnoží žádné viry, bakterie, plísně ani prvoci. Lze ji použití v těchto indikovaných případech:

  • popáleniny
  • tržné rány
  • řezné rány
  • odřeniny
  • vředová onemocnění kůže z nedostatečné výživy
  • kožní onemocnění pojená s infekcí

Přípravek je volně prodejný v lékárně, jeho cena se pohybuje mezi 60 až 80 korunami, ale předepsat ho může i ošetřující lékař, především dermatolog. Výše doplatku se může u jednotlivých diagnóz lišit.

Ve standardním režimu postačí ošetření mastí 1-2x denně. Hrozí-li v místě zranění vyšší pravděpodobnost infekce (častý kontakt s okolním prostředím) je třeba frekvenci mazání adekvátně navýšit, dokud se rána nezatáhne, tzv. minimálně po tři dny. Interval mezi jednotlivým nanášením masti musí činit alespoň 4 hodiny. Ránu je možné překrýt obvazem nebo jiným krycím materiálem v závislosti na povaze ošetřovaného zranění. Díky Betadine masti se krytí k ráně nepřilepí a dále ji nepoškozuje.

 

Betadine mast příbalový leták

Betadine mast mohou užívat děti i dospělí jakéhokoliv věku. Jen těhotným ženám do čtvrtého měsíce těhotenství nebo dětem do 6. měsíce věku by měl Betadine mast předepsat ošetřující lékař, a to pouze při závažné diagnóze.

Užívání masti nemá vliv na antikoncepci ani jinou doporučenou medikaci. Podle aktuální situace lze Betadine mast střídat s heřmánkovými koupelemi postiženého místa a to až do úplného zhojení. Mast nanášíme nejlépe na teplém místě a chvíli počkáme, než se alespoň částečně vstřebá. Tehdy působí nejlépe.

Existují však typy zranění, na které ošetření Betadine mastí nestačí. V takových případech ji vůbec neaplikujeme a ihned vyhledáme lékařskou pomoc. Doporučení platí v těchto případech:

  • velké popáleniny
  • hluboké tržné rány
  • rány infikované jedem nebo chemikáliemi

Betadine mast je možné použít i u pacientů v domácí péči na ošetření dekubitů a dalších defektů způsobených nedostatkem pohybu a polohování. Uplatní se také pří léčbě zhnisaných míst.

Varování: Betadine mast nenanášejte na prsní bradavky a jejich okolí, pokud zároveň kojíte. V lékárně vám doporučí mnohem vhodnější prostředky, např. Bepanthen. Nevhodný je také při onemocnění štítné žlázy, léčbě či vyšetření radioaktivním j´dem a pro těhotné ženy.

Betadine mast diskuze

Protože je Betadine známá spíše jako výrobce tekutého desinfekčního prostředku, zajímá se o Betadine mast na internetu množství lidí. Je stejně dobrá a účinná jako nepálivé desinfekční kapky? Není příliš drahá nebo s nepříjemnými vedlejšími účinky? Na to všechno se snaží odpovědět četné Betadine mast diskuze. Vybrali jsme ty nejzajímavější příspěvky, které možná pomohou i vám.

„Betadine mast je vynikající na zarostlý nehet, pokud už tedy nevyžaduje zásah chirurga. Používám náplasťovou metodu (odtažení kůže s problematických míst za pomoci náplasti – pozn. redakce), bolavé místo namažu Betadine mastí a za pár dní je klid. Jen je třeba problém řešit hned.“

„Koupila jsem si nové boty a jako blbka v nich okamžitě začala chodit. Sedřela jsem si paty a šlacha na levé noze mi natekla tak, že jsem skoro nemohla chodit. V lékárně mi poradili Betadine mast namazat na sterilní čtverec (prodali mi rovnou celé balení) a aplikovat 2x denně na postižené místo. Jde o to, aby místo hojení bylo neustále vlhké a dál nepraskalo, jinak by se tam mohla zanést infekce. Čtverce jsem přelepovala náplasti nebo překrývala silonkami. Za týden jsem měla pokoj a když se náhodou mastička dostala na oblečení, dala se bez problémů vyprat. Takže za mě velké plus.“

„Betadine mast nosím pořád s sebou. Mají ji v každé lékárně tak za 60 Kč a je to super na odřená kolena a další úrazy z dětského hřiště. Dezinfikuje, hojí a přitom neštípe. Škoda, že něco podobného nebylo i za mě, nemusel bych dodnes kysličník v lékárničce obcházet velkým obloukem.“

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *