Guajacuran

Bolesti zad, emoční napětí, úzkost – na to všem vám může lékař předepsat Guajacuran nebo si pro něj jednoduše zajdete do lékárny. Je totiž bez receptu a ačkoli má na tělo relaxační účinky, není návykový.

Guajacuran má mezi lidmi pověst značně univerzálního léku. Nejčastěji se užívá na bolesti zad (byť indikován je primárně při zvýšeném napětí šíjových svalů), ale uplatní se i při menstruačních bolestech, bolestech hlavy, stresovém období, úzkosti, trémě a mnoha dalších diagnózách. Na doporučení lékaře ho mohou užívat i malé děti od 6. roku věku.

Guajacuran bolesti zad

Asi nejčastější diagnózou, pro kterou pacienti vyhledávají Guajacuran, je napětí šíjových svalů, s čímž si tento lék s myoerelaxačními účinky dokáže skvěle poradit.

Kromě bolesti zad se používá i při těchto diagnózách:

  • nervozita před menstruací
  • tréma
  • napětí
  • úzkost
  • bolesti hlavy
  • křeče
  • usnadnění vykašlávání

Účinnou látkou je Guaifenesinum v množství 200 mg na jednu tabletu. Přípravek nesmí být užíván při známé přecitlivělosti na guaifenesin nebo v případě, trpíte-li onemocněním  myasthenia gravis či myastenickém syndromu.

 

Guajacuran příbalový leták

Vzhledem k tomu, že je lék volně dostupný i v lékárnách za poměrně lidovou cenu (balení 30 tablet vyjde asi na 100 Kč), je vhodné věnovat pozornost možným interakcím léku Guajacuran s jinými užívanými medikamenty. Zejména jde o:

  • Léky proti nachlazení obsahující paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou.
  • Léky tlumící centrální nervový systém.
  • Léky uvolňující napětí kosterního svalstva.

 

Povolena není ani kombinace s alkoholem. Hrozí zde výpadky paměti a další nepříjemné vedlejší účinky.

Guajacuran vedlejší účinky

Právě těm bychom se rádi věnovali o něco podrobněji. Při standardně dodržovaném doporučeném dávkování obvykle nejde o nic závažného. Objevit se může hlavně nevolnost, zvracení a ospalost. Výjimkou není ani únava a lehké svalová slabost. Výjimečně se mohou objevit i kožní novotvary a ekzémy nebo změny v krevním obraze.

Guajacuran každopádně může nepříznivě ovlivnit vaši pozornost a motorickou koordinaci, proto ho nikdy nepoužívejte před řízením těžkých strojů, motorových vozidel, při práci ve výškách apod. Vyžadována je pravidelná kontrola u lékaře a to i v případě, že jste si lék vyzvedli v lékárně sami a bez receptu.

Varování: Vždy upozorněte lékaře nebo lékárníka že užíváte Guajacuran! Je nutné tomu přizpůsobit předepisovaný léky případně dočasně upravit jeho dávkování.


Guajacuran zkušenosti

Zkušenosti pacientů ukazují, že vliv na jejich motorické a koordinační schopnosti může být rozdílný, a proto může v některých případech lékař vykonávání výše zmíněných prací povolit. Musí však jít o doporučení písemné, pokud ho nedostanete (a budete se spoléhat jen na ústní přitakání), bude v případě potíží lékař zcela z obliga a za případnou škodu ponesete zodpovědnost vy. Při trvalých následcích na zdraví další zúčastněné osoby může jít i o částky milionové, tak pozor na to!

Guajacuran dávkování

Lék určený k perorálnímu podání. Užíváte-li Guajacuran nárazově kvůli zmírnění stavů úzkostí a stresu, vystačíte si s jednou tabletkou 25-30 minut před plánovanou akcí, kterou důkladně zapijte vodou.

Při dlouhodobém užívání činí frekvence 3x denně 1 tableta u dospělých a a 1-2 tablety denně u dětí. Výjimečně může lékař dávkování Guajacuranu zvýšit, počet tablet za den však nikdy nesmí překročit 12. Takto vysoké dávkování navíc nelze doporučit dlouhodobě. V případě, že se váš stav nezlepší, požádejte lékaře aby Guajacuran zkombinoval s jinými léky, odpovídajícími lépe vaší diagnóze.

Guajacuran diskuze

Na závěr jsme se podívali na to, jak lék  snáší skuteční pacienti. Tady jsou výňatky z internetových diskuzí:

„Pokud mě začnou bolet záda a šíje, sáhnu jako první po hřejivých náplastech. Ale není to dobré, pokud máte citlivou pleť – to po nich zůstávají velké červené fleky. A když nepomohou, nasadím okamžitě Guajacuran. Druhý den mám klid a navíc mám po celou dobu dobrou náladu.“

„Guajacuran je dobré řešení na dovolenou nebo tam, kde se k doktorovi hned nedostanete. Třeba na chatě ho mám u sebe pořád – nikdy nevím, kdy mě loupne v zádech při práci na zahrádce. Žádné negativní účinky nepozoruji, jen skleničku vína na terase si musím ten den odepřít. Na dlouhodobou léčbu to ale není.“

„Brala jsem lék před zkouškami. Normálně hrozně koktám, ale díky němu to bylo skoro v pohodě. A zkoušky jsem udělala na jedničku, takže za mě doporučuji.“

„Mě se po porodu blokuje krk a na rehabilitaci mi řekli, že Guajacuran jen v případě nouze, protože prý uvolní, co nemá je to pak ještě horší. Nezabírají mi ale ani masáže, takže si ho občas vezmu a ta úleva aspoň na pár hodin je neskutečná.“

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *