Xyzal

Oblíbený lék proti alergiím Xyzal, patří mezi účinná a selektivní antihistaminika, dostupná jak ve volném prodeji, tak na lékařský předpis. Na jaké potíže je vhodný, a co byste o jeho užívání měli vědět, vám přiblížíme v tomto článku.

Xyzal

Jde o Levocetirizin (R) enantiomer cetirizinu s mohutným antialergickým účinkem, který však není doprovázen výrazným útlumem, jako je tomu u srovnatelných léčiv. Nejčastěji se používá k léčbě sezónní i celoroční alergické rýmy, a s ní souvisejícími projevy včetně alergického zánětu spojivek, kopřivky nebo svědění.

Mohou ho užívat dospělí i děti od šesti let. A při konzultaci s lékařem je možné i využít jeho pozitivních účinků i v období těhotenství a kojení.

xyzal

Xyzal tablety použití

Nejlépe lze účinky Xyzalu a jeho účinné látky Levocetirizinu enantiomeru cetirizinu přirovnat k mnohem známějšímu cetirizinu. Ve srovnání s ním se však může pochlubit dvojnásobnou afinitou k lidským receptorům, v poloviční dávce pak působí téměř identicky. A to jak na projevy onemocnění dýchacích cest (rýma), tak i při kožních projevech.

Xyzal objednejte zde a vyzvedněte ve vaší lékárně

Malé balení Xyzalu (7 a 14 tablet) lze zakoupit běžně v lékárně, pokud trpíte některým z výše uvedených projevů onemocnění. Bez lékařského předpisu však není doporučena delší než týdenní léčebná kúra. Nicméně pokud se příznaky nezlepší ani po třech dnech od zahájení terapie, je vhodné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Upozornění:
Vždy informujte svého lékaře či lékárníka o všech lécích, které v současné době berete. Některé z nich by totiž mohly s Xyzalem nepříjemně interagovat.

Xyzal příbalový leták

Kompletní informace jsou dostupné v příbalovém letáku. Největší pozornost je třeba věnovat kontraindikacím, při nichž není jeho užívání doporučeno. A které jsou ty nejzávažnější?

 • Alergie nebo přecitlivělost na levocetirizin-dihychlorid či jiné antihistaminikum.
 • Závažné poškození jater či ledvin.
 • Poškození míchy.
 • Potíže s vyprazdňováním močového měchýře.

Xyzal vedlejší účinky

Stejně jako jiné léky (nejenom) na alergii může mít i Xyzal nepříjemné vedlejší účinky. Vybrali jsme ty nejzávažnější a seřadili je podle intenzity výskytu.

Častý výskyt – u 1% – 10% pacientů

 • sucho v ústech,
 • únava,
 • malátnost
 • bolest hlavy
Méně častý výskyt – u 0,1% – 1% pacientů
 • vyčerpání
 • bolest břicha
 • mravenčení
 • závratě
 • bolest či obtíže při močení
 • svědění
 • vyrážka
 • otoky
 • přibírání na váze
 • bolest svalů
 • nervozita
 • nespavost
 • hepatitida
 • změna chuti k jídlu
 • změna jaterních funkcí
Kompletní výčet nežádoucích účinů naleznete v příbalovém letáku léčiva Xyzal. Ten je k dostání v každém originálním balení i volně ke stažení na internetu.

Měli byste vědět:
Léky s účinnou látkou levocetirizinem obvykle neovlivňují pozornost. Nicméně neplatí to vždy na 100%, takže nesedejte za volant auta a neprovádějte obsluhu strojů předtím, než si účinky léku dostatečně ověříte.

Věnujte pozornost i možným potížím s dýcháním či otoky tváře a dýchacích cest. Může jít o příznaky přecitlivělosti, zřídka vedoucí i ke smrtelnému kolapsu nebo šoku. Lék okamžitě přestaňte užívat a poraďte se se svým lékařem. A totéž platí i při závažné míře výskytu některého z výše uvedených vedlejších účinků. S odborníkem se poraďte také v případě, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů (Xyzal obsahuje laktózu).

Pomocné látky ve složení:
mikrokrystalická celulosa, monohydrát laktosy, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, hypromelosa (E464), oxid titaničitý (E171) a makrogol 400.

Xyzal dávkování

Dospělí i děti od šesti let užívají jednu tabletu Xyzalu denně. Nutné je zapití dostatečným množstvím vody, naopak vazba na konzumaci jídla není nutná. V případě, že vám přípravek předepsal lékař, může být určeno dávkování individuálně.

Varování:
Pokud jste omylem užili větší množství, než obvykle, poraďte se s lékařem. Nemělo by však jít o nic závažného, očekávat můžete především zvýšenou únavu a ospalost, u dětí pak neklid a rozrušení. Vynechanou dávku naopak nikdy nezdvojujte nebo nenahrazujte. Pokračujte v užívání léku podle předepsaného schématu.

Xyzal 90 tablet cena

Užíváte-li tento lék na doporučení lékaře, vždy ho požádejte o předepsání co možná největšího balení. Bývá cenově nejvýhodnější a obvykle ho částečně nebo plně uhradí vaše zdravotní pojišťovna.

Maximální doplatek pro pacienta se pohybuje okolo 150 Kč – ne více. Dbejte na to, aby vám lékař na recept nenapsal formulaci „hradí nemocný.“ V takovém případě byste museli uhradit plnou cenu. Ta by neměla přesáhnout 500 Kč.

Srovnejte ceny Xyzalu na Heureka.cz a vyzvedněte na ve vaší lékarně

Náš tip:
Lék Xyzal můžete nahradit některou z bezdoplatkových generických variant levocetirizinu. Jde například o Analergin Neo, Levocetirizin Actavis, Zenaro nebo Cezeru).

Xyzal sirup pro děti

Xyzal sirup pro děti

Pro děti od dvou let věku, trpící projevy alergické rýmy či vyrážky, je možné předepsat lék ve formě sirupu. Má velmi příjemnou chuť a snadno se dávkuje díky přiložené odměrce v podobě dávkovací stříkačky. Dávka je stanovena obvykle podle hmotnosti dítěte:

 • Děti ve věku 2-6 let užívají obvykle 2,5 ml sirupu 2x denně.
 • Děti nad 6 let a dospělí pak 10 ml roztoku 1x za den.
Varování:
Zatímco tablety v načatém balení lze při standardních podmínkách uchovávat neomezeně až do data expirace, u sirupu je doporučená doba použití po otevření pouze 3 měsíce. Doporučujeme proto poznačit si datum otevření přímo na obal.

Před podáním je lék třeba nejdříve naředit, a to nejlépe ve sklenici s vodou. Po každém použití nezapomeňte stříkačku opláchnout vodou, jinak hroz její zatuhnutí.

Složení přípravku Xyzal pro děti:
levocetirizin dihydrochloridum , trihydrát octanu sodného, kyselina octová 98%, methylparaben (E218), propylparaben (E216), glycerol 85%, maltitol (E965), sodná sůl sacharinu.Ovocné aroma: triacetin (E1518), benzaldehyd, silice oplodí sladkého pomeranče, vanilin, ethyl-butyrát, koncentrovaná silice oplodí sladkého pomeranče, isoamyl-acetát, allyl-hexanoát, undekalakton gama, citral, geraniol, citronelová silice, tokoferol alfa (E307), čištěná voda.

Xyzal v těhotenství

Potlačovat symptomy alergické rýmy a dalších potíží je možné i v těhotenství. V graviditě je dokonce doporučeno užívat léky na alergickou rýmu i astma zároveň. Zhoršené dýchání během těhotenství totiž může vést k nedostatku kyslíku u dítěte a následným potížím při vývoji.

Podle některých lékařů jsou tablety dokonce bezpečnější než antihistaminika podávaná ve spreji přímo na nosní sliznici.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Užíváte Xyzal nebo si vystačíte s generiky? A jak jste spokojeni s jeho cenou? Dejte nám vědět do diskuze.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *