Co dělat, když se hlásí únava a ztráta energie?

Co dělat, když se hlásí únava a ztráta energie?

Být unavení po celý den rozhodně není normální. Pokud se cítíte vyšťavení sotva pár chvil poté, co vstanete z postele, a do dalšího spánku přežijete jen s největšími obtížemi, pokud vás únava ovlivňuje i během obyčejných každodenních rozhodnutí nebo vám dokonce překáží v osobním životě, rozhodně je na čase začít s ní něco dělat.

Ale nebojte se, nejste v tom sami. Podle vědeckých studií trpí vážnou únavou přibližně 10% světové populace a každý pátý člověk čas od času pocítí výraznější zasahování „obyčejné“ únavy do svého každodenního života.

Jaké jsou příznaky vážné únavy?

Ale nenechte se mýlit. Únava a ztráta energie se na vás nepodepíše jen pouhým zíváním či usínáním při práci. Pokud ji nebudete řešit, mohou se na ni nabalit mnohé další příznaky, jež bychom na první pohled tomuto problému rozhodně nepřipisovali. A jaké to jsou?

  • bolestivost svalů a lymfatických uzlin
  • ztráta chuti k jídlu, ztráta zájmu o jídlo a vyhledávání rychlých náhražek, zejména energy drinků
  • potíže se soustředěním
  • potíže s nafouklým břichem
  • trávicí problémy
  • závrať
  • pomalé reakce na podněty
  • problém s organizováním myšlenek a hledání správných slov
  • potravinové alergie
  • halucinace
  • apatie (často vnímaná jako nedostatek motivace či nerozhodnost)
  • náladovost

Jak vidíte, únava ovlivňuje celkové zdraví člověka, ale platí to i naopak. Bojovat proti ní totiž můžeme pečlivým plněním všech biologických potřeb. Kromě dostatku spánku je to také vyvážená strava a správné dýchání, dodávající organismu tolik potřebný kyslík atd.

Co dělat, když se hlásí únava a ztráta energie?

Jak zatočit s únavou? Začněte krůček po krůčku

Změna každodenního režimu je náročná, přesto právě díky ní se budete moci brzy těšit z dostatku energie i chuti k nejrůznějším činnostem. Někdy stačí k pozitivní změně málo, jindy musíte začít doslova od podlahy. Musí však jít o změny postupné a trvající dostatečně dlouhou dobu. Každý návyk potřebuje ke své fixaci alespoň 21 dní a začínat s více změnami najednou se může negativně odrazit na vaší motivaci. Vyberte si tedy z našich doporučení 3-4 kroky a vyzkoušejte, jak se na vašem zdraví a vitalitě podepíší. Postupně pak zařazujte další. Vybírejte podle citu i podle toho, v jakých oblastech máte podle vás největší dluhy vůči zdravému životnímu stylu.

Bojujeme proti únavě díky správnému jídelníčku

Chceme-li, aby nám jídlo dodávalo dostatek energie, musíme pochopit, jak ji naše tělo získává – tzn. kdy dokáže jednotlivé složky potravy zužitkovat nejefektivněji. Zlaté pravidlo pro dostatek energie říká: „Sacharidy v dopoledních hodinách, bílkoviny a zdravé tuky zase odpoledne a večer.“ Jak už určitě tušíte, jde hlavně o zdravé snídaně. Kafe zkrátka nestačí, snažte se navyknout si na zdravé pečivo, mléčné výrobky či ovoce a zeleninu. A rozhodně nevynechávejte dopolední svačinu!

Náš tip:
Kofein jako takový může skutečně dodat vašemu tělu během dne více energie, ale pouze v případě, že si dopřejte maximálně 2-3 šálky kávy denně. Vyšší konzumace kofeinu má negativní vliv na kvalitu spánku, což vás následně o množství energie naopak připraví.

Na dostatku energie v organismu se podíl také hladina cukru v krvi. Jakmile klesne, podepíše se tento stav nežádoucím způsobem na naší vitalitě právě v podobě únavy. Řešením jsou menší porce jídla každé 3-4 hodiny. Dávejte si však pozor na rychle přístupné sacharidy v podobě jednoduchých cukrů. Ty sice tělu rychle energii dodají, ale vzápětí bude energetický pokles ještě výraznější. A to je opravdu rychlá zkratka k únavě.

V této souvislosti nelze nezmínit vlákninu, jež zpomaluje vstřebávání sacharidů ze stravy, a tím vám pomůže udržet si potřebnou energii po delší dobu. A pak jsou tu samozřejmě antioxidanty, které si můžeme představit jako vždy připravené energetické drinky. Stačí si dopřát porci ovoce či zeleniny plné antioxidantů a pak se vrhnout do práce. A jak takové potraviny poznáte, jsou pro ni charakteristické výrazné barvy, zejména červená a fialová. Ideálem je tedy bobulovité ovoce, ale také mrkev nebo třeba červená řepa.

Co dělat, když se hlásí únava a ztráta energie?

Náš tip:
Rádi byste zařadili do jídelníčku více zdravých potravin, ale vaše chutě vás zrazují? Postavte si je do ledničky nebo do spíže tak, aby na nich váš pohled ulpěl jako první. Je prokázáno, že po potravině, kterou si lidé mohli prohlížet déle, sáhli 5-7x častěji než po té, která byla schovaná mimo jejich první oční kontakt.

Posledním důležitým faktorem dostatku energie ve zdravém jídelníčku jsou vhodné tekutiny. Ideálem je voda nebo slabý čaj a to v množství 10 sklenic denně, vypitých během celého dne. Nárazový pitný režim (dohánění pití ve večerních hodinách (způsobuje dehydrataci organismu). A tím i zvýšenou únavu) a ovlivňuje i kvalitu spánku.

Jak na lepší spánek? Šikovné tipy pomohou

Ano, to je prvek, s nímž i únavu nejčastěji spojujeme – spánek. Nestačí však „odespat“ jen předepsaných 6-8 hodin. Kvalita spánku je stejně důležitá, jako délka jeho trvání. Naučte se tedy dodržovat spánkovou pětici – po začátek. Pozitivní efekt by se měl projevit už za několik dní.

5 tipů pro lepší a kvalitnější spánek

  • Snažte se usínat a vstávat každý den ve stejnou dobu a to i o víkendu.
  • Teplotu v ložnici udržujte spíše v dolním rozmezí 18 ° C – 20 ° C.
  • Nejezte nic těžkého dvě hodiny před spaním a nepijte velké množství vody.
  • Dodržujte pravidlo 15-ti minut – které říká, že pokud během tohoto času neusnete, vstaňte a chvíli se věnujte jiné uklidňující činnosti. Povolena je například četba oblíbené knihy, poslech hudby či meditace.
  • Před spánkem si dopřejte uvolňují relaxační prvek, třeba v podobě horké koupele nebo bylinkového čaje (ideální je máta, meduňka nebo levandule).

Nikdy se nepokoušejte navodit si spánek uměle a pomoci léků, ty bývají návykové a kvalitu spánku stejně nezvýší – pouze jeho délku. Vsadit však můžete na volně prodejné doplňky stravy, obsahující ty správné složky. Meduňka, kozlík lékařský nebo mučenka jsou sázkou na jistotu. A neměla by chybět ani aminokyselina L-tryptofan, jež přispívá ke snížení stresu i lepšímu spánku. Naše tělo si ji bohužel nedokáže vytvořit, takže jsme závislí na jejím přijímání z potravy. Přírodní doplněk stravy Dreamly obsahuje všechny tyto složky, a navíc je doplňuje pro lepší synergii ještě šafránem setým, jež při dlouhodobém užívání přispívá k lepší relaxaci a pozitivní náladě po probuzení.

Co dělat, když se hlásí únava a ztráta energie?

20 minut denně dokáže zázraky

Teď se od spánku přesuneme na opačný protipól spektra – tělesnou aktivitu. Při únavě docela jistě nechcete o něčem podobném slyšet, faktem však zůstává, že rozumná míra tělesného pohybu napomáhá celé tělo zásobit krví, čímž vám dodá najednou mnohem více energie, jež se vás bude držet ještě dlouho.

Dvacet minut denně stačí a jak je vyplníte, je jen a jen na vás. Může o rychlou procházku, běh, plavání, aerobic nebo třeba tanec. Postupně můžete čas přidávat, ale pro začátek dvacet minut bohatě postačí. Důležité je dělat co, co vás baví a při čem zapomenete na všechny negativní myšlenky a stres, jež mají na vaší únavě také lví podíl.

Další tipy proti únavě a ztrátě energie

Máte dojem, že na vás žádná výše vedená doporučení nezabírají? Pak stojí za to zamyslet se ještě nad několika faktory.

Jsem muž a je mi více než 30 let

Je docela dobře možné, že za ztrátou energie a chuti do koníčků může být docela jiný faktor – nedostatek testosteronu. Pokles tohoto pohlavního hormonu je vzhledem k přibývajícímu věku přirozený, to však neznamená, že se s ním musíte smířit. Existuje řada přírodních postupů, jak tělo opět donutit produkovat více testosteronu.

Vsadit můžete opět na přírodní doplňky stravy. Dobrým tipem je např. Maxulen, který dokáže za pomoci patentované unikátní složky Testofen®, uvolnit vázaný testosteron v mužském těle, a následně pak napomoci vašemu organismu v jeho další tvorbě. Recenze na Maxulen vám o této problematice poví více. Najdete v ní spoustu užitečných informací i slevu na první nákup.

Trpím chudokrevností nebo je zkrátka možné, že díky své stravě nemám dostatek železa

Je také možné, že máte v těle živin dost, ale ty nestíhají dostávat do všech koutů vašeho těla tak, jak by bylo třeba. Zkuste zvýšit přísun železa, ať už z přirozených zdrojů nebo doplňků stravy a spolu s ním také množství hořčíku a vitamínu B, nezbytného pro jeho efektivní vstřebávání. Na chudokrevnost jsou náchylné také ženy během menstruace, vyplatí se tedy pouvažovat o užívání železa alespoň během tohoto období.

Zatočte se s vašimi zlozvyky

Je prokázáno, že lidé zvyklí denně vykouřit alespoň 2-3 cigarety jsou k únavě náchylnější. Může za to nikotin, ovlivňující kvalitu vašeho spánku. A stejně může působit i alkohol, takže dokud se zásoby vaší energie neobnoví, pokuste se těmto zlozvykům co nejvíce vyhýbat. A půjde-li to, nevracejte se k nim pokud možno vůbec.

Nadváha nebo podváha, i to je problém

Přebytek tukových zásob, ale i jejich nedostatek může mít na vaši únavu větší vliv, než jsme ochotní si připustit. Jde sice o dlouhodobé opatření, jež však může do budoucna vaší vitalitě významně pomoci. To už je však téma na docela jiný článek. Jako základní první pomoc by vám však měly výše uvedené tipy bohatě postačit. Přejeme vám tedy, abyste se své chronické únavy zbavili co nejrychleji a jednou provždy! Držíme vám palce.

Podobné příspěvky