Ostruhy na patě a jejich léčba

Objeví se zničeho nic, ale dokáží pořádně potrápit. Ostruhy na patě jsou velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, jehož léčba je zdlouhavá. Proto je lepší vzniku ostruh předcházet. Co ale dělat, když se přece jenom vyskytnou?

Ostruhy na patě, odborně ostruhy patní kosti, patří k velmi častým onemocněním zapříčiněným přetěžováním úponů a vazů na chodidlech. Jak vypadají ostruhy na patě a jejich léčba si ukážeme dále.

Jak vznikají ostruhy na patě?

V zásadě můžeme rozlišit tři hlavní příčiny:

  • špatné obutí – volná bota, sešlapaná, z nekvalitních materiálů
  • mechanické přetížení – jednostranná zátěž při sportu
  • vadné postavení nohy – například tzv. šmajdání
Ostruhy na patě a jejich léčbaOstruha tedy není primární příčinou bolesti, tou je přetížení některých částí nohy, na něž organismus reagoval právě vytvořením patní ostruhy. Diagnostikování patní ostruhy je vždy stejné. Pata je bolestivá v plosce nebo na svém vnitřním okraji. Otok ani zarudnutí obvykle není patrné a hlezenní kloub se pohybuje volně a bez obtíží. Pacient je lékařem odeslán i na RTG vyšetření, které je nezbytné k vyloučení jiných příčin bolesti paty

Ostruhy na patě – příznaky

Nemocný obvykle pozná toto onemocnění poměrně snadno. Doprovází ho bolest na patě, jež se nejvíce projevuje na počátku zátěže – tzv. po vstanutí z lůžka nebo dlouhém sezení. Bolest se také často hlásí večer, v pozdějších fázích i ve chvíli, kdy je pacient zcela v klidu.

Léčba může být prováděna mnoha způsoby. Dnes je upřednostňována léčba konzervativní, k operaci je přistupováno až ve velmi závažných případech, kdy ostruhy na patě prakticky znemožňují běžný pohyb a plnohodnotný život.

Jak dlouho trvá léčba?

Délka léčby patní ostruhy je velmi individuální a závisí na použitém postupu. Nejnovější postup doporučuje ošetření paty tzv. rázovou vlnou, po které potíže často ustoupí do několika dní.

Fyzikální terapie, např. ultrazvuk, magnetoterapie nebo diadynamik se počítá spíše v řádech týdnů. Obvykle je doporučování deset sezení, uskutečněných během 4-5 týdnů, jinými slovy čekají vás dvě sezení za týden. Léčbu je nutné nepřerušovat, jinak nemůže být zaručena její účinnost.

Jestliže fyzikální léčba nepomůže, je obvykle přistoupeno k aplikování obstřiků s obsahem analgetik nebo kortikoidů do bolestivých úponů na noze. Celá procedura bývá často doplněna o radioterapii – protizánětlivé ozáření Cesiem, jenž je pro organismus zcela bezpečné. Zde je již léčba počítána na měsíce s potupným vymizením příznaků a úpravou zdravotního stavu. Nenechte se ovšem mýlit, pokud se po několika týdnech bolestí zbavíte docela. V léčbě je bezpodmínečně nutné vytrvat, jinak hrozí brzká recidiva patní ostruhy.

Veškerou léčbu je třeba vhodně podpořit odlehčením nohy. Nezbytné je zakoupení měkké podpatěnky (molitanové, silikonové nebo gumové). Velmi často také pomůže změna výšky podpatku, který rozloží váhu těla odlišně a může tak zatěžovaným úponům značně ulevit.

Je nutná operace?
K operaci se přistupuje jen velmi zřídka a po vyčerpání všech dalších možností. Lékař v takovém případě přetne problematické patní úpony a následuje pozvolná rehabilitace a zatěžování nohy.

Rázová vlna při léčbě patní ostruhy

Možná jste zaregistrovali spíše pod anglickým názvem Shockwave. Jde o moderní a efektivní způsob, jak se vypořádat s bolestí, související právě s patní ostruhou.

Jde o druh fyzikální terapie v podobě akustické vlny s velmi krátkou dobou nárůstu a maximálně intenzivním vyvíjeným tlakem. Ale nemusíte se bát, není to tak nepříjemné, jak to na první pohled vypadá. S vhodně zvolenými parametry léčby je tato terapie účinná při léčbě chorobných procesů nejenom v povrchových částech těla, ale také v hlubších tělesných tkáních.

Náš tip:
Rázovou vlnu lze použít při těchto diagnózách: bolesti ramene, bolesti paty (plantární fasciitida nebo patní ostruhy), bolest Achillovy šlachy, bolesti kyčlí, syndrom předního tibiálního svalu, tzv. skokanské koleno a tenisový loket (alias epicondylitis).

Působení rázové vlny:

  • analgetické a protizánětlivé
  • relaxační – důvodem je účinné snížení svalového napětí
  • zlepšení mikrocirkulace v tělesných tkáních
  • regenerační (podporuje obnovu tkání a napomáhá správnému fungování imunity)
  • zvýšení hustoty a zlepšení kvality pojivové tkáně (zvýšení produkce kolagenu)
Rázová vlna se používá také v estetické medicíně. V závislosti na použitém typu aplikátoru a příslušném programu lze dosáhnout nejrůznějších účinků. Mezi ty nejzajímavější rozhodně patří redukce celulitidy, vyhlazení jizev a nepravidelností kůže, vyhlazení strií, zpevnění kůže, zarovnání nepravidelností tkání po liposukci a snížení tukové vrstvy.

Léčba patní ostruhy rázovou vlnou – frekvence a trvání léčby

Ve většině případů trvá terapeutické sezení asi 10 minut a je nutné ho opakovat 3-4x s jednotýdenní přestávkou mezi jednotlivými aplikacemi. Metoda je neinvazivní a nemá žádné vedlejší účinky. Jednotlivé procedury se provádějí bez anestezie a bez podávání jakýchkoliv farmakologických látek.

Kontraindikace použití rázové vlny

Shockwave alias rázová vlna je odborníky považována za velmi bezpečnou metodu terapie. Kontraindikace však přesto existují:

  • těhotenství
  • akutní infekce v těle
  • kardiostimulátor

Jaké jsou babské rady na patní ostruhu?

Přetížením nohou trpěly díky náročné práci již předchozí generace, proto je známá celá řada tzv. babských rad určených k odstranění nebo alespoň zmírnění problémů. Jestliže podchytíte onemocnění včas, můžete ho dokonce sami zcela vyléčit, jinak je možné těmito metodami doplnit i klasickou konzervativní léčbu, aniž by to na ni mělo negativní vliv.

  • Zahřátý zelný list, který pustí šťávu ponechte na noze přes noc (např. v ponožce). Opakujte po několik dní.
  • Obklad z kyšky aplikovaný 4-5 nocí po sobě může také významně pomoci.
  • Obklady z roztoku kostivalu lékařského je možné průběžně aplikovat po celý den (vyměníme je 3-4x denně). Bolestivost by měla do několika dnů ustoupit.

Jestliže žádná z těchto rad nezabere, je patní ostruha nejspíš příliš hluboká a návštěvě lékaře se nevyhnete.

Jak působí hekla lava na patní ostruhu?

Alternativním prostředkem pro léčbu patní ostruhy se může stát i homeopatie. Hekla lava 9C obsahuje homeopaticky naředěný lávový popel z Islandské sopky Hekla. Tento homeopatický lék ze sopečného popela má na nechtěné patní výrůstky léčivý efekt založený na principu „similibus similia curantur“, jinými slovy podobné léčí podobné.

Je patní ostruha duchovní příčina?

Alternativní medicína přikládá řadě onemocnění také duchovní příčinu. V případě patní ostruhy jde prý o nenaplněné touhy, plány a naděje, které zatěžují naši duši. Máte-li proto velké přání, které byste si chtěli splnit, začnete na tom pracovat. A kdo ví, možná se pak vaše potíže nečekaně upraví samy.

 

Aktualizováno 17. 8. 2019

Podobné příspěvky