Antibakteriální gel
Opravdu účinný antibakteriální gel, který si poradí i se zárodky koronaviru, by měl obsahovat alkohol. V lékárnách a drogeriích jde však o prakticky nedostupné zboží. Vyrobte si ho proto doma z běžně dostupných ingrediencí.
Nechceme dnes kopírovat z receptu WHO, který obsahuje aktuálně jen velmi těžce sehnatelné ingredience (zejména vysokoprocentní alkohol opravdu volně prodejný není). Místo toho sáhneme do mnohem přístupnějších šuplíčků.
Obsah článku
Dezinfekční a antibakteriální gel z vodky a éterických olejů
I když vám možná tato kombinace přijde zvláštní, na hygienu skutečně funguje. Stačí si pohlídat, že použijete opravdu kvalitní vodku a to v nejméně 60% koncentraci. Ty nejzákladnější ingredience na náš antibakteriální gel nejspíš bez potíží seženete doma. A s postupem času můžete konzistenci i další vlastnosti výrobku podle chuti vylepšovat.
Domácí antibakteriální gel – recept
Potřebovat budete.
- 1 lžička jedlé sody (3 gramy)
- ¼ šálku organického jablečného octa (62 ml)
- 2 šálky vody (500 ml)
A jaké éterické oleje použít? Doporučujeme zejména:
- levandulový, který se pyšní dezinfekčními, ale také zklidňujícím a hojivými účinky.
- olej ze stromu neem, který působí antiviroticky, antimikrobiálně a antimykoticky a zároveň odpuzuje parazity
- tea tree olej s podobnými účinky, jaké nabídne neem
Pokud se vám konzistence stále ještě zdá příliš tekutá, vsaďte na xanthanovou gumu. Bude vám stačit půlka lžičky, kterou nejdříve promícháte s glycerínem nebo gelem a poté postupujete podle návodu. Bývá k sehnání v prodejnách s domácí kosmetikou nebo v nejrůznějších hobby krámcích či na internetu
Xanthanovou gumu je třeba přidat do směsi vody a alkoholu, kterou jste zahřáli asi na 50°C. Vsypejte xanthan a pořádně zamíchejte. Po vychladnutí získá váš gel žádanou viskozitu a příjemnou konzistenci.Hotový antibakteriální gel lze použít nejenom k ošetření rukou po příchodu domů (či po kontaktu s potenciálně infikovanou osobu), ale také k ošetření drobných ranek, štípanců a hmyzích kousnutí. Pomůže vám s bolestí, otokem i hojením.
S dezinfekcí může pomoci močovina
Máte přístup k lékárenskému lihu? Používá se zejména na ošetření pupíku u novorozenců, takže je dost dobře možné, že vám doma nějaká zásoba zbyla. Připravte si tedy:
- 1 lžička jedlé sody (3 gramy)
- ¼ šálku organického jablečného octa (62 ml)
- 2 šálky vody (500 ml)
Svými dezinfekčními účinky je známá třeba močovina, prodávaná také pod názvem urea. Budete se nejspíš divit, ale dokáže dodat hydrataci pokožce, vysušené právě použitím alkoholu. A kolik jí do naší směsi přidat? Stačí jedna lžička, což je asi 5 gramů.