Proč nesmí, darovat krev po tetování

Proč se nesmí darovat krev po tetování?

Darování krve je důležitý a nestranný akt lidské solidarity, který může zachránit životy. Přestože je tento akt nesmírně cenný, existují situace, kdy je nutné omezit nebo odložit možnost darování krve. Jednou z takových situací je období po tetování. Tetování je umělecký proces, který mnoho lidí podstupuje jako výraz sebevyjádření či estetickou úpravu těla. Avšak tetování v sobě nese určitá rizika a zdravotní aspekty, které vyžadují opatrnost.

Několik důvodů, proč je doporučováno počkat s darováním krve po tetování:

  1. Infekce: Během tetování se pokožka proniká jehlou, čímž vznikají mikrotrhliny. Tyto malé rány mohou poskytnout vstupní bránu pro infekce, jako jsou bakterie nebo viry. Je důležité nechat pokožku zhojit se a zahojit, aby se minimalizoval riziko infekce.
  2. Znečištění krve: Během tetování se používají inkousty a pigmenty, které mohou do krve přecházet přes otevřenou ránu. Ačkoli moderní tetovací inkousty jsou obvykle bezpečné, stále existuje riziko, že se do krevního oběhu dostanou nežádoucí látky. Tím, že se počká na úplné zahojení tetování, se minimalizuje riziko přenosu těchto látek.
  3. Ochrana zdraví dárce a příjemce: Darování krve je důležitý proces, který je zaměřen na ochranu zdraví dárce i příjemce krve. Některé infekce, jako je hepatitida nebo HIV, mohou být asymptomatické a nemusí se projevit okamžitě. Počkáním na zahojení tetování se zvyšuje pravděpodobnost, že případné infekce budou identifikovány v předběžných lékařských testech provedených před darováním krve.

Je důležité upozornit, že pravidla pro darování krve se mohou mírně lišit v závislosti na jurisdikci a politikách jednotlivých krevních center. Je nejlepší se obrátit na místní krevní banku nebo transfuzní službu, aby se získaly aktuální informace a pokyny týkající se darování krve po tetování.

Jak dlouho nemůžu darovat krev po tetování?

Doba čekání, než můžete darovat krev po tetování, se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je jurisdikce, politika krevních center a individuální lékařské posouzení. Obecně platí, že je doporučováno počkat minimálně  6 měsíců po tetování, než se daruje krev.

Důvodem této doby čekání je umožnit pokožce dostatečný čas na zhojení a minimalizovat riziko infekce. Navíc se tím také snižuje pravděpodobnost, že se do krve dostanou nežádoucí látky, které se mohou používat při tetování.

Je důležité si uvědomit, že tato doba čekání může být delší, pokud jste prodělali komplikace během tetování nebo pokud máte nějaké zdravotní problémy. Pokud máte zájem darovat krev po tetování, je nejlepší se obrátit na místní krevní banku nebo transfuzní službu, která vám poskytne přesné informace o požadované době čekání ve vaší oblasti.

Kdy můžu darovat plazmu po tetování?

Krevní plasmu lze darovat za 6 měsíců od aplikace tetování nebo piercingu. Platí zde stejné důvody jako u darování krve

 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *