Rizikové těhotenství – co dělat, když musíte jen ležet?
Těhotenství je prý nejkrásnějším obdobím života každé ženy. Co když u vás ale lékař diagnostikuje nějakou odchylku, zdravotní problém či riziko? V takovém případě vás pošle na tzv. rizikové těhotenství, dostanete pracovní neschopnost a budete muset odpočívat nebo mít dokonce přísný klidový režim na lůžku.
Pokud by se jednalo pouze o chvilkovou záležitost, jistě byste z toho měla i radost. Budete-li muset strávit na lůžku celý poslední trimestr nebo dokonce nadpoloviční většinu těhotenství, už tak nadšená nebudete. Jak se tedy na dlouhé týdny nebo měsíce zabavit, abyste se z neustálého ležení „nezbláznila“ a byla v psychické i fyzické pohodě?
Obsah článku
Zařizování a „papírování“
V první řadě se můžete pustit do zařizování nezbytností, které vás neminou – např. zavolat si do porodnice, kde chcete rodit a přihlásit se, případně vyplnit nebo alespoň telefonicky sdělit představu porodního plánu. Dále potom zavolat budoucímu pediatrovi a zatím ještě nenarozené miminko k němu přihlásit. Hodí se taky dopředu nachystat dokumenty jako oddací list nebo potvrzení otcovství v případě, že s partnerem nejste svoji.
Věci pro maminku
V posledních týdnech před porodem není na škodu vytvořit si seznam věcí, které budete potřebovat do porodnice. Takový seznam je buď zveřejněn na webových stránkách porodnic, případně v knihách o těhotenství nebo různě na internetu. Není také na špatné se informovat u vašich známých, kamarádek a rodinných příslušnic, co si braly do porodnice ony – není totiž nad osobní zkušenost a každá maminka ve vašem okolí vám jistě poradí nějakou svoji vychytávku.
Věci pro miminko
Začneme nejprve věcmi, které musí mít miminko již v porodnici – pleny, mast na zadeček, dudlík, nůžky na nehtíky, kartáček na vlasy a základní oblečení jako dupačky, bodyčka, ponožky, případně teplejší věci v podzimním a zimním období. Na těchto věcech se budoucí maminka tolik „nevyřádí“.
Prostor pro kreativitu nastává ve chvíli, kdy kupujete:
- kočárek,
- postýlku a její vybavení,
- přebalovací pultík,
- zavinovačky apod.
„Samostudium“
Zejména jedná-li se o vaše první těhotenství, budete mít potřebu nastudovat si vše ohledně jednotlivých týdnů a měsíců gravidity, porodu a budoucí manipulace s miminkem. A kdy jindy než teď, kdy na to máte spoustu času? Ideální je vybírat literaturu od lékařů – gynekologů a porodníků, případně porodních asistentek. V dnešní době sociálních sítí je také možností sledovat budoucí maminky a těhotenské profily na Instagramu, případně na YouTube.
Relaxace a odpočinek
Asi to slyšíte ze všech stran a ode všech vašich příbuzných a kamarádek s dětmi, ale nyní je ta chvíle, kterou si ještě můžete užít jen sama se sebou. Po porodu totiž budete už nejspíš navždy myslet především na svoje děťátko, jeho pohodlí a zájmy a vaše koníčky a všechen volný čas půjde minimálně na několik prvních měsíců či let do pozadí.
Máte-li před sebou několik týdnů či měsíců, kdy kvůli zdravotním těhotenským komplikacím musíte jen ležet a odpočívat, zkuste si je užít a vychutnat do sytosti.