Jarní alergie
Příznaky

Jarní alergie

Alergie znepříjemňuje s nástupem jara život mnoha lidem. Co to vlastně alergie je, na co můžeme být v tomto období alergičtí a jak se bránit?

 

Co je alergie

Alergie je nepřiměřenou odpovědí imunitního systému na vnější podněty, které se v prostředí standardně vyskytují a imunitní systém na ně za běžných okolností nereaguje nijak. Reakce může být lokální nebo systémová.

Alergie se tak projevuje celou řadou symptomů. Typickými projevy jsou například zduření nosní sliznice či pálení očí a kašel. Tyto symptomy jsou méně závažné a jsou pouze lokální. V krajním případě ale může také dojít k rozvoji anafylaktického šoku, který už představuje život ohrožující stav.

Důvody, proč alergie vzniká, současná medicína zatím stále přesně nezná. Svou roli hraje řada faktorů, mezi nimi také i genetika.

 

Které alergie hrozí na jaře

Sezónní alergie je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. V jarním období, kdy nastává hlavní sezóna, dominují zejména pyly stromů. Typickým alergenem je především bříza. Objevit se může u citlivých jedinců například již zmiňované slzení očí nebo také rýma.

Prvotní příznaky alergií se mohou projevit již velmi brzy, a to dokonce na začátku února, kdy už se pyly ve vzduchu nacházejí. Pak není vyloučená záměna prvních symptomů alergie za běžné nachlazení.

Jak alergii řešit

Alergik by měl jednoznačně vyhledat lékaře. Jestliže se přecitlivělost na danou látku prokáže, lékař může na základě výsledků vyšetření předepsat pacientovi příslušné medikamenty. V současné době se nejčastěji původce alergie zjišťuje z krve.

S předstihem je nutné začít užívat léky na alergii, díky tomu nebude odpověď imunitního systému tak výrazná a příznaky se zmírní. Léčit toto onemocnění však ale stále není možné. Alergik by se tak hlavně měl snažit se alergenům pokud možno vyhýbat.

Neřešená alergie může vyústit v rozvoj astmatu, případně atopického ekzému. Ani prvotní příznaky proto rozhodně nepodceňujte a nesnažte se celou situaci hrdinně zvládat bez léků. Něco o přípravku na alergii xyzal.

Similar Posts