Jak poznat poraněný meniskus

Jak poznat poraněný meniskus?

Úrazy kolene patří mezi nejčastější úrazy při sportu ale i v běžném životě a zároveň také mezi ty nejzávažnější. Na meniskus a jeho příznaky se v ordinacích lékařů ptají desítky lidí týdně a v letních měsících se tento počet ještě zvyšuje. Jak tedy meniskus a jeho příznaky spolehlivě rozeznat od obyčejného naražení nebo natažení svalů?

Meniskus je vazivový útvar ve tvaru půlměsíce, který uvnitř kolena slouží jako jakýsi polštář – některé pohyby usnadňuje, zatímco jiné tlumí, aby nedošlo k poškození kolenního kloubu například přílišným vytočením do strany. Typickými tazateli na meniskus a jeho příznaky jsou fotbalisté, běžci a starší lidé. Ale problémy s ním mohou mít i děti a dospívající.

Jak poznat poraněný meniskus a jeho příznaky?

Prvním varovným signálem je prudká bolest v koleni. Obvykle je doprovázena prasknutím, lupnutím či „vyskočením“ kolena. Nohu často nelze narovnat, otéká a uvnitř se tvoří výpotek. První pomoc ve formě bandážování, ledování a šetření nohy během chůze přináší úlevu a v běžném životě bývá koleno funkční zcela bez problémů. Zranění meniskusu se opět projeví až při nadměrné zátěži . Může jít o sport ale i nešikovné došlápnutí nebo podklouznutí. Koleno bolí na vnitřní straně a při chůzi je často slyšet lupání.

Diagnózu poškozený meniskus  musí potvrdit lékař. Obvykle je použit rentgen pro vyloučení jiného typu poranění a diagnóza je potvrzena vnějším pozorováním. V případě pochybností je použito CT a magnetická rezonance.

Poraněný meniskus léčba a její délka

Nemocnému je provedena artroskopie, při které se odstraní postižená část menisku. Následně je nutné nohu 4-6 týdnů šetřit (doporučeny jsou i cviky na mírnou rehabilitaci) a poté podstoupit ještě zhruba stejně dlouhou dobu trvající rehabilitaci. Funkčnost kolena bývá obvykle plně obnovena.

Zranění meniskusu není dědičný, ale při jeho vzniku mohou v některých případech hrát roli dědičné dispozice, takže pokud je váš otec fotbalista a má problémy s meniskusem existuje určitá pravděpodobnost, že i vy poznáte příznaky meniskusu.

Podobné příspěvky