Nedostatek hořčíku příznaky

Nedostatek hořčíku příznaky

Nedostatek hořčíku příznaky –  hypomagnezémie, je stav, kdy není v krvi dostatek hořčíku, což může být způsobeno nízkým příjmem hořčíku, chronickými průjmy, ztrátou s močí, zvracením, špatným vstřebáváním hořčíku ze střeva aj. Doporučený příjem hořčíku je u dospělých 310–420 mg/den.

Příznaky nedostatku hořčíku mohou být dlouho velmi mírné. Pokud se dostane hořčík pod určitou mez, dojde k projevení příznaků nedostatku hořčíku.

Hořčík je totiž velmi důležitý prvek, který se zapojuje do mnoha metabolických procesů, je signální molekulou aj.

Nedostatek hořčíku má tyto příznaky:

  •  Hořčík působí na nervový systém, proto se příznaky nedostatku hořčíku projeví jako bolesti hlavy, slabost, migrény, porucha koncentrace, vnitřní napětí, závratě, úzkosti, nervozita, deprese, únava, problémy se spánkem.
  •  Hořčík je nezbytný i pro kardiovaskulární systém nedostatek hořčíku se manifestuje bolestí na hrudi, poruchami srdečního rytmu, nejčastěji extrasystolami, zrychleným pulzem až fibrilacemi atd.
  • Bez dostatku hořčíku nepracují správně ani kosterní svaly, příznaky nedostatku hořčíku zahrnují bolesti svalů, jejich ztuhlost, křeče, a to hlavně v lýtku, mravenčení, svědění…
  •  Nedostatek hořčíku má i příznaky patřící do trávicího systému, je totiž zvýšené napětí svěračů, může být též vyšší spasmus svalů na krku a ztížené polykání, průjmy, křeče v břiše a nechutenství.

Měli byste vědět: Bolesti u srdce se mohou objevit kdykoli a to i bez předchozí fyzické námahy! Nepřehlédnutelný příznakem jsou také tzv. rybí ústa, jak pocit trnutí a stažení v této oblasti nazývají lidoví léčitelé. Nedostatek hořčíku může být zodpovědný také za silné menstruační bolesti a křeče.

Při chronickém nedostatku hořčíku se mohou příznaky týkat i zhoršené funkce imunitního systému, špatné funkci žláz s vnitřní sekrecí, tj. nadledvin, štítné žlázy.

Nedostatek hořčíku lze rychle kompenzovat

Pokud se stravujete zdravě a dbáte na dostatek celozrnných obilnin, luštěnin a nejrůznějších semen a ořechů ve svém jídelníčku, nebudou vás nejspíš příznaky nedostatku hořčíku trápit. V opačném případě se musíte rychle postarat o nápravu.

Doporučené denní dávky hořčíku podle věku:

  • děti ve věku 1-3 roky by měly denně přijmout 40-80 mg hořčíku
  • děti ve věku 4-6 let by měly denně přijmout 120 mg hořčíku
  • děti ve věku 7-10 let by měly denně přijmout 170 mg hořčíku
  • dávka pro dospělou ženu se pohybuje okolo 280-300 mg hořčíku
  • těhotné ženy by měly příjem hořčík uzvýšit na 320 mg (nedostatek hořčíku může být zodpovědný za závažné vývojové vady plodu)
  • dospělý muž by měl každý den sníst 270-400 mg hořčíku
Věděli jste, že: dostatečný příjem hořčíku dokáže omezit negativní dopady přemíry soli a vápníku ve stravě?

Při potížích je optimální zajistit dostatečnou dávku hořčíku zpočátku spíše z volně dostupných doplňků stravy, aby se fungování organismu dostalo co nejrychleji do správných kolejí. V případě, že je deficit hořčíku velký a příznaky nedostatku hořčíku výrazné, je nutné podat hořčík nitrožilně v podobě magnézium sulfátu.

Už během 7-10 dnů začnou zdravotní potíže ustupovat, přesto je třeba vytrvat ještě nejméně další 2 měsíce. Nutné je zároveň upravit svou stravu podle nejnovějších výživových doporučení. Hořčík se dobře vstřebává, pokud je v kombinaci s vitamínem B6.

Rozhodně se nesnažte svou léčbu urychlit a překračovat cíleně doporučenou denní dávku hořčíku. Tímto minerálem je totiž možné se i předávkovat. Mohli byste se potom potýkat s průjmy (síran hořečnatý se ve farmacii používá jako účinné projímadlo) nebo dokonce poruchou srdečního rytmu, které může vést až ke smrti. Rovněž se nezapomeňte poradit o užívání hořčíku se svým lékařem v případě, že trpíte chronickým onemocněním srdce nebo užíváte lék Digoxin.

Závěrem: pokud jsme zdraví, pokryje potřebu hořčíku potrava, větší množství je možno nalézt v ořeších, luštěninách, pivních kvasnicích, brokolici, špenátu, zelí, švestkách, grapefruitech, datlích, vejcích nebo si jeho nedostatek můžete kompenzovat zakoupením doplňku stravy nebo navštívit svého lékaře a nechat si předepsat Magnosolv.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *