Helicid

Při potížích s žaludkem nebo pálení žáhy tradiční prostředky lidové medicíny často nezabírají. Efektivní úlevu od zažívacích potíží tak často přinesou jen ověřené prostředky z lékárny, mezi které patří i Helicid od společnosti Zentiva.

Účinná látka omeprazol se používá především jako protivředové léčivo (antiulceróza), snižující tvorbu agresivní žaludeční kyseliny. V nízké koncentraci ho lze užívat i bez doporučení lékaře, ale ne déle než 14 dní. Jeho výhodou je rychlý účinek, který nastupuje už během několika hodin od užití první dávky. maximálního účinku je pak dosaženo už po čtyřech dnech. Oproti běžně užívaným antacidům působí Helicid přímo na zdroj problémů a redukuje tvorbu žaludeční kyseliny, místo aby pouze snižoval její kyselost.

Varování:
Nikdy neužívejte Helicid pro léčbu obtíží u dětí do 15 let. To může doporučit pouze lékař po důkladném předchozím vyšetření a vyloučení některých závažných onemocnění.

Na našem trhu je tento přípravek dostupný ve dvou koncentracích. Helicid 10 (10 mg účinné látky v jedné tobolce) je volně prodejný bez lékařské předpisu. Helicid 20 (20 mg účinné látky v jedné tobolce) vám může předepsat pouze váš lékař. Není volně prodejný, ani ho nelze legálně koupit on-line na internetu. Oproti Helicidu 10 je využíván i k léčbě žaludečních vředů, zánětu jícnu a dalších závažných trávicích obtížích.

Co je to omeprazol
Jde o tzv. inhibitor protonové pumpy, užívaný v lékařství jako účinný prostředek při poruchách trávení. Zejména je indikován při onemocnění žaludečními vředy, dyspepsii, gastrointestinálním a laryngofaryngeálním refluxu či Zollinger – Ellisonově syndromu.

Kdy užívat Helicid

Jestliže trpíte příznaky refluxu (návrat již zkonzumované potravy zpět do jícnu) nebo pálení žáhy, jako je bolestivý pocit na hrudi stoupající často až do úst (pálení žáhy) nebo kyselý pocit v ústech (reflux), požádejte lékárníka o Helicid. První mírná úleva se dostaví již za několik hodin po užití, znatelné zlepšení příznaků však může přijít teprve po 2-3 dnech.

Pamatujte si, že výše popsané příznaky mohou pouze zakrývat přítomnost jiných onemocnění. Věnujte tedy během užívání přípravku zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu a okamžitě ho přerušte v případě, že se u vás objeví některý z těchto příznaků:

 • Náhlá změna hmotnosti (ztráta váhy) během velmi krátké doby.
 • Potíže s polykáním.
 • Objevily se u vás bolesti břicha.
 • Trpíte nechutí k jídlu.
 • Zvracíte potravu nebo dokonce krev.
 • Pozorujete černé zabarvení stolice (stolici s příměsí krve).
 • Trpíte silným a trvalým průjmem – omeprazol může v některých případech zvýšit riziko nakažení infekčním průjmem.
S užíváním přípravku ani nezačínejte, pokud pro vás platí některý z následujících bodů:

 • Trpěli jste v minulostí žaludečními vředy.
 • Máte za sebou chirurgický zákrok na zažívacím traktu.
 • Aktuálně se léčíte s příznaky nechutenství či pálení žáhy (během doby delší než 4 týdny).
 • Potýkáte se se žloutenko či jinými závažnými problémy jater.
 • Váš věk přesáhl 55 let a příznaky onemocnění se objevily nedávno, nebo se změnila jejich povaha.

Helicid příbalový leták

V příbalovém letáku byste měli věnovat pozornost především možným nežádoucím interakcím s jinými léky. těch může být celá řada. Projděte si proto pozorně následující seznam účinných látek, ke kterým jsme pro snazší orientaci přidali ještě diagnózy, při kterých bývají nejčastěji předepisovány. Věříme, že se tak rychleji zorientujete a snadno tak upozorníte svého lékaře či lékárníka na možný problém.

Účinná látka Diagnóza
Amoxicilin
 • antibiotikum
Atazanavir
 • při infekci HIV
Cilostazol
 • intermitentní klaudikace – bolestivý stav vznikající při chůzi, během něhož dochází k nedokrvení svalů díky porušení průtoku krve v dolních končetinách
Klarithromycin
 • antibiotikum
Klopidogrel
 • předchází tvorbě trombů a krevních sraženin
Rifampicin
 • léčba tuberkulózy
Saquinavir
 • při infekci HIV
Tacrolimus
 • Při transplantaci orgánů
Třezalka tečkovaná

(Hypericum perforatum)

 • mírná deprese
 • doplňky stravy pro uklidnění
 • doplňky stravy pro imunitu
 • doplňky stravy pro čištění těla

 

U antibiotik amoxicilin a klarithromycin zpozorněte zejména v případě, že vám byly předepsány kvůli léčbě vředů, za jejichž vznikem stojí působení bakterie Helicobacter pylori. V takovém případě neužívejte Helicid v žádné z jeho podob bez výslovného doporučení lékaře.

Varování:
Kromě třezalky se při užívání Helicidu vyhněte i brusinkovému džusu z domácí lékárny. I ten může narušit vstřebávání a účinky omeprazolu.

Helicid volně prodejný

Bez lékařského předpisu vám bude v lékárně vydán pouze Helicid 10 (10 mg účinné látky v jedné tobolce), ani ten byste však neměli bez konzultace s lékařem užívat déle než 14 dní. Pokud se během pěti dní vaše příznaky nezlepší nebo dokonce k dojde k jejich horšení, nečekejte na konec dvoutýdenní lhůty a vyhledejte odbornou pomoc okamžitě. Jestliže Helicid neúčinkoval do této hraniční doby, budou vaše potíže nejspíš zapříčiněny něčím zcela jiným.

Helicid 20 Zentiva

Lékař vám jako první pomoc může předepsat lék Helicid 20 (20 mg účinné látky v jedné tobolce), jehož účinky jsou oproti volně prodejné variantě zesíleny. Nebuďte proto překvapeni a dejte omeprazolu ještě jednu šanci:

Varování:
Nikdy se nesnažte dosáhnout stejného efektu léčby pouhým zdvojnásobením užité dávky Helicidu 10. Silná koncentrace omeprazolu může mít na váš organismus nepříjemné vedlejší, kvůli nimž je nutný neustálý dozor lékaře.

Helicid 20 složení

Složení:
Účinná látka: omeprazolum 20 mg v 1 tobolce. Pomocnými látky: zrněný cukr (obsahuje nejvýše 92 % sacharosy, kukuřičný škrob a možno též škrobové hydrolyzáty a přísady barviv), laktosa, hypromelosa 2910/6, hyprolosa, natrium-lauryl-sulfát, dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného, disperze kopolymeru MA/EA 1:1 30%, triethyl-citrát, polysorbát 80, mastek, čištěná voda. Obal tobolek: černý oxid železitý (E 172), červený oxid železitý (E 172), žlutý oxid železitý (E 172), oxid titaničitý (E 171), želatina. Protože přípravek obsahuje sacharozu a vy trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se před užíváním léku s lékařem.

Jak se užívá Helicid

Helicid 20 má podobu tvrdých želatinových tobolek světle hnědé a hnědožluté barvy, které uvnitř obsahují světlé pelety. Dávkování vždy určuje lékař. Tobolky však není možné dělit, ani konzumovat pouze jejich obsah. Obal kapslí se stará o to, aby se účinná látka dostala přesně do místa problémů. Tobolky tedy nelze drtit ani nijak narušovat. Musí se užít celé a zapít dostatečným množstvím tekutiny (nejlépe jednou sklenicí vody).

Helicid nežádoucí účinky

Stejně jako všechny účinné léky může mít Helicid na váš organismus celou řadu nežádoucích účinků. Vybrali jsme ty, které se objevují nejčastěji, aby si mohli udělat lepší představu o tom, co od své léčby očekávat.

 • bolest hlavy
 • bolest břicha
 • nevolnost (nauzea)
 • plynatost
 • průjem
 • zácpa
 • zvracení
Obvykle není nutné kvůli těmto nepříjemným stavům přerušovat léčbu. Pokud se však vaše potíže zhorší nebo se vyskytnou jiné nečekané změny všeho zdravotního stavu, vyhledejte radu odborníka.

Helicid a alkohol

Užívání Helicidu s alkoholem nelze doporučit. Veškeré příznaky se mohou zhoršit a navíc hrozí větší riziko nevolnosti či zvracení.

Varování:
Helicid nemá negativní vliv na schopnost řízení aut, obsluhu strojů nebo práci ve výškách. Mezi méně častými vedlejšími účinky se však mohou objevovat závratě. Věnujte proto zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu.

Helicid v těhotenství

Prozatím nebyly prokázány žádné negativní účinky omeprazolu na plod nebo těhotenství. Pokud jste však těhotná, kojíte nebo mateřství plánujete, informujte o tom vždy svého lékaře.

Zkušenost na téma Helicid a těhotenství
„Užívám helicid20 už 10let v kuse. mám nějakou nefunkční záklopku v jícnu, nebo co. předepsal mi ho můj alergolog. užívala jsem ho s požehnáním lékaře i těhotná a kojící. žaludeční šťávy poleptají jícen a můžou způsobit i jeho rakovinu. Helicid snižuje tvorbu žaludečních šťáv.“

Helicid recenze a zkušenosti

Ani důkladné čtení příbalového letáku či osobní konzultace v lékárně vám nemusí odpovědět na všechny otázky. Sesbírali jsme proto na závěr na internetu ještě názory a zkušenosti nejrůznějších uživatelů, které vám s výběrem toho správného léku pro váš organismus také mohou pomoci.

Užívám Helicid 20 dlouhodobě s požehnáním lékaře,v lékárně je volně prodejný Helicid 10 a ten není téměř účinný. Je třeba ze stravy zcela vyloučit alkohol,kávu,smažená jídla, pomerančový džus a syrovou červenou papriku.
Helicid jsme dostali na zkoušku, protože má syn černý jazyk a to může prý způsobovat právě reflux jícnu. Helicid dáváme ráno a večer min. půl hodiny před jídlem. Je mu deset měsíců, ale máme přes deset kilo, takže se toho prý nemusíme bát.
Výborný na počínající záněty žaludeční sliznice, refluxy atd. Slabá koncentrace lepší by byla 20mg.
Pokud máte někdo problémy se žaludkem a bývá Vám špatně, rozhodně vykoušejte Helicid. Mě hodně pomohl. Obzvláště, když někdo trpí přehnanými kocovinami po použití i malého množství alkoholu, tak Helicid pomůže 🙂

Máte i vy užitečné zkušenosti s užíváním léku Helicid? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem. Pomůžete tak i dalším návštěvníkům těchto stránek.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *