Cervikobrachiální syndrom

Naše páteř patří k nejzatěžovanějším a zdravotně nejohroženějším místům na těle. Každý den jí dáváme pořádně zabrat a zvláště pak tu krční zároveň zapomínáme dostatečně uvolňovat a protahovat. Nepříjemná onemocnění, v jejichž čele stojí cervikobrachiální syndrom, pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Cervikobrachiální syndrom

Jde o tzv. kořenový syndrom charakterizovaný bolestí začínající v šíjí a vystřelující do horních končetin (jedné nebo obou). Na klinickém obrazu se zpravidla podílejí dva dominantní prvky:

Cervikobrachiální syndrom

Cervikobrachiální syndrom co je to

V prvním případě může jít o syndrom komprese krčních kořenů. Upozorní na něj bolesti vystřelující z krční páteře do ramene a ruky, řídce doprovázený i výskytem příslušných dermatů (inervace kůže). Bolest se zvyšuje při každém pohybu hlavou, ale také při kašli, kýchnutí nebo tlaku na temeno. Pohyblivost je omezena v oblasti hlavy a ramenního kloubu. Takto postižení lidé automaticky naklánějí hlavu ve směru bolesti (rameno je umístěno výše).

Cervikobrachiální syndrom ale může mít i podobu syndromu stlačené míchy, při kterém jde primárně o vyklenutí ploténky působící přímo na míchu. Vznikají pak poruchy hybnosti dolních končetin. Tyto případy jsou ale vzácné.

Měli byste vědět:
Cervikobrachiální syndrom je obvykle jednostranný a má tendenci se vracet i po úplném vyléčení.

Cervikobrachiální syndrom léčba

Existuje mnoho způsobů jak ulevit pacientovi s cervikobrachiálním syndromem. Jako akutní pomoc jsou obvykle předepisovány léky proti bolesti působící také rozvolnění svalů, např. Veral, Voltaren Rapid, Dorsiflex, Tralgit apod., případně je možné sáhnout i do domácí lékárničky po Ibalginu, Acylpyrinu, Nalgesinu apod. Ke slovu mohou přijít i lokální obstřiky. V případě potřeby je pacient odeslán i na snímkování Rtg.

Následují masáže a fyzioterapeutická léčba, ulevující napjatým svalům a navracející tkáňové struktury do běžné polohy. Během této léčby je doporučeno udržovat postižená místa v teple (lépe více tenkých vrstev pro omezení pocení). Žádoucí je rovněž doplnění některých vitamínů a minerálů pro rychlejší regeneraci postižené oblasti. Jde především o:

  • B-komplex
  • vitamín C
  • vápník
  • hořčík
  • zinek

 

Důležitá je také prevence. Ta spočívá ve správné poloze hlavy a krku během spánku a správném sezení při práci u počítače nebo jiných monotonních činnostech. Zejména je třeba se vyvarovat polohám s předsunutou hlavou nebo rameny (ramena v protrakcii), zakulacení zad v oblasti krční páteře (hyperkyfóza) a jednostrannému zatěžování rukou (např. práce pokladní). Škodlivý je také tzv. horní typ dýchání, při kterém nejsou vůbec využívány svaly bránice a břicha. Toto vše by měl pacient zjistit od vyškoleného rehabilitačního pracovníka nebo fyzioterapeuta. K těm by měl pacienta odeslat jeho praktický lékař, který správně určí diagnózu a doporučí nejvhodnější postup.

Cervikobrachiální syndrom cviky

Existují rovněž účinné cviky, které mohou pacienty s cervikobrachiálním syndromem zbavit bolesti až na několik hodin, dokud se stav zcela neupraví. Před samotným cvičením je nezbytné svaly rozehřát. Je možné je nahřívat např. fénem, který zatuhlé svaly uvolní a připraví na prováděné cviky. Další možností je tzv. ježatý míček válený po dobu alespoň pěti minut po pokožce.

Uvolnění blokád pod lebeční krajinou

Využíváme celé dlaně. Položíme je do záhlaví tak, aby palce směřovaly od uší k sobě a směrem k horním obratlům páteře. Svaly je třeba stisknout do hloubky a nasměrovat palce k páteři tak, až se vzájemně skoro dotknou (bude jim v tom bránit jen malý hrbolek nahromaděné kůže). Zpočátku může jít o velmi bolestivý proces, ale pokud vydržíte a celou proceduru zopakujete alespoň 3x byť s mírným přerušováním, bolest postupně povolí. Masáž by měla být prováděna 2x denně po dobu alespoň čtvrt hodiny.

Uvolňování páteře přímým způsobem

Cervikobrachiální syndrom cviky využívá i mírného tahu přirozeně zrelaxovaných svalů. Levou ruku si položte na čelo a mírně se předkloňte tak, aby se svaly na krku co nejvíce uvolnily. Poté položte pravou ruku na pravou stranu krku odspodu a pomalu odtahuje svalovinu od obratlů. Postupujte od horního obratle až po poslední krční výstupek, pak ruce prohoďte a pokračujte. Vydržte alespoň 15 minut 2x denně.

Cervikobrachiální syndrom

Uvolňování páteře podélným způsobem

Při tomto způsobu zmáčkněte ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem svalovinu krku tak, abyste co nejvíce zamezily pohybu obratlů. Provádějte mírné předklony a úklony, ale nikoli záklon hlavy! Toto cvičení si vždy nechte na závěr a aplikujte ho 2x denně po dobu 15 minut.

Toto je základní první pomoc při cervikobrachiálním syndromu. Další cviky budou záviset na tom, co vám doporučí rehabilitační pracovník nebo fyzioterapeut. Tyto odborníky vždy seznamte s tím, jak jste už s krkem cvičili a nechte si případně upravit svůj postup. Tyto cviky kombinujte s těmi doporučenými nebo je naopak ze svého repertoáru zcela vyřaďte v závislosti na tom, co vám odborník doporučí jako nejlepší.

Později se k nim můžete vrátit. Jsou totiž účinnou prevencí proti návratu cervikobrachiálního syndromu, který lze u většiny pacientů dříve nebo později očekávat.

Věděli jste, že: vaše pojišťovna vám obvykle uhradí pouze deset sezení za pololetí nebo dokonce rok? Snažte se proto času stráveného s lékaři a rehabilitačními pracovníky využít co nejlépe. Zaměřte se především na účinné provádění cviků doma a nebojte se požádat o kontrolu jejich správného provádění. Jestliže potíže výrazně neustupují ani po delším pravidelném cvičení, navštivte lékaře znovu. Může totiž jít i o příznak rakovinného bujení v těle, vyžadující neodkladnou léčbu.

Podobné příspěvky