Ledvinová kolika

Ledvinová kolika

Ledvinová kolika se projevuje charakteristickou bolestí, způsobenou blokováním odtoku moči z ledvin. Bývá velmi často způsobena tzv. ledvinovými kameny. Vyskytnout se může rovněž přetrvávající potřeba močení, nevolnost a zvracení.

Ledvinová kolika příznaky

Ledvinové koliky jsou obvykle tím prvním specifickým příznakem nebezpečných ledvinových kamenů.

Toto onemocnění se vyznačuje zpravidla až nesnesitelnou bolestí v bederní oblasti, jež velmi často vystřeluje do okolí. Jde o tak silnou bolest, že běžná analgetika nepomáhají. Ke kolice samotné poté dochází ve chvíli, kdy se tlak v horních močových cestách stále zvyšuje v důsledku nahromaděné moči. Jde zpravidla o stav způsobený retencí (ucpáním) močovodu a to prostřednictvím malých či velkých močových kamenů. Léčba je obvykle konzervativní, bohužel ledvinová kolika má tendenci se vracet.

Ledvinová kolika

Příčiny ledvinové koliky

Ledvinová kolika vzniká, když velké množství moči tlačí na ledviny.

Kvůli ledvinovým kamenům nemůže pacient močit, a to i přes naléhavý pocit plnosti. Prevencí je příjem velkého množství tekutin (hlavně neperlivé vody) a omezení příjmu soli.

Nefrolitiáza

Bývá obvykle spojována s kameny v močovém traktu, jež najdeme nejčastěji v ledvinové pánvičce, případně také v počáteční části močovodu. Kameny mohou být někdy tak velké, že mohou rychle vést k rozvoji akutního selhání ledvin.

Zvýšené riziko nefrolitiázy lze pozorovat u:

  • osob s nadváhou / obezitou,
  • osob, užívajících doplňky s vápníkem.
TIP:
Ledvinové kameny se automaticky nemusí pojit s výskytem ledvinové koliky!

Ledvinová kolika – diagnostika

Toto nemocnění není zpravidla díky velmi specifickým příznakům problém diagnostikovat. Pokud však panují pochybnosti, lze použít i další testy ve formě močových testů nebo indikátorů zánětu. U většiny pacientů s touto diagnózou je v moči přítomno značné množství erytrocytů (hematurie). A je-li ve hře i infekce močových cest, pak se v nich mohou objevit také bakterie a leukocyty. Krevní test je oproti tomu obvykle normální.

Další testy, které mohou pomoci s diagnostikou ledvinové koliky:

  • Abdominální ultrazvuk – zobrazí velké kameny v oblasti ledvin a močovodu a odhalí i kameny, které se nezobrazí pod rentgenem.
  • Rentgen břišní dutiny – umožňuje posoudit přítomnost a velikost kamenů a jejich umístění.
  • Ultrazvuk močových cest

Ledvinová kolika

Co dělat při ledvinové kolice

Jak se můžete vypořádat s ledvinovou kolikou sami? Doporučujeme prášky proti bolesti, mezi nejběžněji používané přípravky patří:

  • diastolické přípravky
  • analgetika
  • opioidní přípravky – pouze na předpis
Na bolavou stranu zad je vhodné aplikovat teplý obklad. Je také dobré chodit a pohybovat se, aby se kameny z močových cest zase uvolnily. Ovšem myslete na to, že vylučování ledvinových kamenů je velmi bolestivé a určitě proto doporučujeme včasnou návštěvu lékaře. To platí zejména pro těhotné ženy a pacientky s jednou ledvinou.

Ledvinová kolika v těhotenství

U žen s těhotenstvím se sahá především ke konzervativní léčbě, spočívající v chůzi a teplých obkladech. Ale mohou být předepsána i některá analgetika – samozřejmě taková, která nepoškozují plod.

Ledvinová kolika léčba

Pokud nelze bolest při ledvinové kolice zvládnout standardními způsoby, může být přistoupeno k odstranění ledvinových kamenů skrze katetr nebo nebo prostřednictvím provedením transkutánní renální fistuly.

Kdy přistupovat k odstranění ledvinových kamenů

Lékaři se obvykle k tomuto kroku uchyluj ve chvíli, kdy jednotlivé kusy dosáhnou průměru většího než šest milimetrů. Ovšem tento zákrok lze zvážit i při léčbě menších ledvinových kamenů, u nichž si pacient neustále stěžuje na nesnesitelné bolesti bolesti, a k nimž se navíc často přidružují opakující se infekce močových cest.

TIP:
Dříve se na operaci dostanou také obvykle lidé s s jednou ledvinou a samozřejmě také pacienti, u nichž je zvýšené riziko sepse nebo pyelonefrózy.

Jak se ledvinové kameny odstraňují

Způsob odstranění ledvinových kamenů je odvislý od mnoha faktorů – jde zejména i jejich velikosti, a dále pak i jejich tvaru a umístění. Přistoupit lze k:

  • Lithotripsyureteroskopie – kameny se odstraňují speciálním endoskopem. Tuto metodu lze použít k odstranění ledvinových kamenů ze spodního močovodu.
  • Mimotělní lithotripsie – jde vlastně o rozbíjením kamenů prostřednictvím speciálních rázových vln. Ty jsou samozřejmě generovány mimo tělo pacienta. Tyto vlny mohou mít elektromagnetický nebo také piezoelektrický původ.
  • Perkutánní lithotripsie – u tohoto způsobu se kameny se odstraňují z horní části močovodu pomocí endoskopu.
  • Chirurgické odstranění kamenů – tato metoda se provádí jen zřídka. Někdy může být při výjimečně těžkých případech ledvinové koliky odstraněna dokonce celá ledvina, případně může v rámci celé operace dojít k jejímu poškození. Chirurgické odstranění ledvinových kamenů se proto téměř neprovádí.
TIP:
Mimotělní lithotripsie se provádí v krátké celkové anestézii. Její použití není vhodné u těhotných žen, a také u osob, užívajících antikoagulanty a rovněž ty, kteří trpí poruchami srážlivosti krve.

Ledvinová koliky – prevence

Výskytu nánosů v močovém systému lze do velké míry předcházet. Nejdůležitější je rozhodně správná hydratace organismu (měli byste každý den vypít alespoň 2 litry tekutiny denně). Velmi důležité je také omezení příjmu soli v každodenní stravě. A ze svého jídelníčku bychom měli v maximální možné míře odstranit i produkty, které obsahují látky, z nichž se ledvinové kameny tvoří. Ve hře je zejména omezení živočišných bílkovin, purinových sloučenin a oxalátů. A doporučena je také vyšší fyzická aktivita.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *