Potničky u dospělých

Potničky u dospělých

Potničky u dospělých se mohou objevit po celém těle, případně jen na břiše, obličeji, pažích nebo zádech. A jen zřídkakdy se objevují samy. Mohou být doprovázeny dalšími příznaky – například svěděním nebo otokem.

Potničky jsou nehezkým druhem změny v pokožce, měnící její původní vzhled a strukturu. Za velmi nepříznivých okolností mohou pokrýt celé tělo, ovšem častěji „osévají“ jen jeho vybrané části. Často je doprovází svědění.

Kdy se potničky objevují

Za potničky může vysoká teplota v okolí organismu nebo uvnitř něj.

Jejich spouštěčem je vždy vysoká teplota. Může jít buď o tělesnou horečku nebo o situaci, při níž je organismus postiženého vystaven vysokým venkovním teplotám. A i když máme potničky spojeny zejména s dětským věkem, často se objevují i u dospělých.

U dětí při jejich přítomnosti nejčastěji uvažujeme o nějakých virových onemocněních, u dospělých může být jejich nečekaný výskyt někdy spíše počátkem mnohem závažnějších nemocí. V naprosté většině případů jde však o pouhou reakci na přehřátí trupu nebo končetin.

Potničky u dospělých

Jak při ošetření potniček postupuje lékař

Leckdy se určení správného typu vyrážky dostane až k odborníkovi.

Někdy není na první pohled patrné, o jakou vyrážku se jedná. Popis potniček je totiž docela neurčitý – zpravidla jde o malé puchýřky, naplněné čirou tekutinou. Ty se však vyskytují i u mnoha dalších nemocí. Proto obvykle následuje v ordinaci lékaře odběr krve na protilátky, kultury a výtěry nebo přímo odborné histopatologické vyšetření malého fragmentu kůže. Někdy je dostupné rovněž méně invazivní pomocí dermatoskopu.

...

 

TIP:
Potničky hodně lidí zaměňuje s lupénkou alias psoriázou. Ovšem v případě psoriázy jsou charakteristické papuly na pokožce ve většině případů pokryty stříbřitými šupinami a mají tendenci se shlukovat do větších ložisek.

Potničky určitě nejsou infekční, takže se jejich výsevu není třeba bát. Nemůžete nikoho nakazit, takže vám nijak neomezují přístup na veřejně přístupná místa.

Jak poznat potničky

U potniček je důležitá zvýšená hygiena.

Objevují se nejdříve jako zarudlá místa na kůži, později se z nich vyvíjejí malé pupínky naplněné čirou tekutinou. Mohou se u vás objevit například po dlouhé jízdě autem nebo po delším pobytu v horkém prostředí.

Puchýřky po několika dnech praskají, načež se samy hojí. V tomto období je důležitá zvýšená hygiena. Čisté potničky se zahojí bez jizev. Ale pokud se do nich dostane infekce, není už jejich hojení tak jednoduché a často po osobě zanechává nevzhledné stopy.

TIP:
Pokožka se po zahojení potniček může začít odlupovat. Jde o zcela přirozený jev a není třeba se jím znepokojovat. Doporučujeme pouze dobré promazání pokožky, aby se zabránilo jejímu přesušení.

Potničky u dospělých léčba

Obvykle si s potničkami velmi dobře poradí domácí prostředky, které vysuší kůži. Sáhnout můžete i po přípravcích z lékárny. A jaké jsou ty nejlepší? I v tom vám poradíme!

Potničky u dospělých

Co pomáhá na potničky u dospělých

Ve hře je zejména pestrá paleta bylin. Jmenovat můžeme například heřmánek, lípu, černý čaj, listí vlašského ořešáku nebo dubovou kůru.

Pokud byste rádi vsadil na prostředky z lékárny, pak se určitě zastavte pro Jarischův roztok. Bude vás stát několik desetikorun a doma ho uplatníte i na ošetření mnohých dalších kožních obtíží. A jak ho používat? Na pleť ho stačí nanést třeba za pomoci vatového tamponku a nechat zaschnout.

S léčbou je ovšem nutné začít včas. A to nejlépe ihned poté, co se potničky objeví. Nejpozději však do 24 hodin. Pokud k ní přistoupíte později, bude léčba potniček delší a obtížnější.

Na hojení vám mohou pomoci i studené a teplé obklady. Pokud je střídáte, dobře tím pokožku prokrvíte a ta se následně bude lépe regenerovat. Je to stejné, jako u léčby jakéhokoliv jiného zranění.

TIP:
Stejný postup použijte i při ošetřování akné,ekzémů apod. Na to všechno se totiž Jarischův roztok skvěle hodí.

Pokud byste raději vsadili na bylinky, připravte si k ruce heřmánek, černý čaj, lípu nebo listy ořešáku. Vyberte i jednu bylinku a z ní připravte odvar. Nechte ho vychladnout a postižená místa potírejte až do doby, kdy pupínky potniček naplněné čirou tekutinou prasknou. A jakmile se to stane u všech, zaměřte se už jen na doléčení kůže za pomoci promašťujících prostředků. Volte však ty, které se rychle vstřebávají a nezanechávají na pokožce mastný film. Například vazelína je pro tento účel zcela nevhodná.

TIP:
Pomoci může také odvar z dubové kůry a to zejména na místech, která ráda zůstávají ve vlhku – tedy zejména třísla. Na nich se potničky všeobecně hojí nejobtížněji. Stejnou funkci má také řepík lékařský.

Babské rady na potničky

A co nám ještě může pomoci? Třeba kukuřičný škrob nebo soda. Podle babských rad také pomáhají vysušovat pokožku. A jak je aplikovat? Postižené místo omyjte studenou vodou a dobře osušte. Poté potničky u dospělých jemně zasypte kukuřičným škrobem nebo jedlou sodou. Pokožka se vysuší a potničky se začnou rychleji hojit. Nikdy však ze sody či škrobu nevytvářejte souvislou vrstvu. Ta by hojení naopak bránila. Nejvhodnější je opravdu jen lehké poprášení.

Podle potřeby opakujte tento postup několikrát denně a to až do doby, kdy se pokožka začne hojit. Základem je ovšem s léčbou potniček začít včas. Nečekejte, až popraskají samy a pomozte jim. Potničky u dospělých tak zmizí ještě dříve, než vám vůbec stihnou způsobit problémy. A to za trochu té námahy s mazání a bylinnými odvary rozhodně stojí. A pokud bude výsev opravdu silný, vsaďte na již zmíněný Jarischův roztok.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *