Čínská medicína podle nemocí

Čínská medicína podle nemocí

Koncept tradiční čínské medicíny je starší než 3 000 let a v poslední době si získal oblibu v mnoha zemích včetně České republiky. Čínská medicína podle nemocí konkrétní stav pacienta obvykle neurčuje, spíše se zaměřuje na komplexní fungování organismus za pomoci techniky známé jako pět okruhů.

Tradiční čínská medicína podle nemocí projevujících se poškozením nebo atypickými příznaky na konkrétních odrazových bodech dokáže určit i skryté nebo netypické onemocnění jednotlivých orgánových okruhů. Každá změna ve funkci části některého z okruhů se okamžitě projeví na stavu jeho odrazového bodu.

Čínská medicína podle nemocí

Čínská medicína podle nemocí jednotlivých orgánových okruhů

  1. okruh zahrnuje žaludek, slezinu a slinivku břišní. Jeho odrazovým bodem jsou rty.
  2. okruh propojuje srdce a tenké střevo. Stav lze poznat na barvě tváře.
  3. okruh tvoří ledviny a močový měchýř, jeho stav prozradí vlasy.
  4. okruh pracuje s játry a žlučníkem. Odrazovým orgánem jsou nehty.
  5. okruh zahrnuje plíce a tlusté střevo. Zdravotní stav prozradí ochlupení.

Jakým způsobem prozradí odrazové body náš zdravotní stav?

Rty jsou dlouhodobě suché, bledé nebo rozpraskané. Mohou i krvácet nebo být nadměrně červené, což se zvláště u žen dá rozeznat jen těžko.

Nemoci srdce a střeva prozradí rumělkové až nachové tváře.

Vypadávání vlasů nebo jejich poškození, křehkost nebo roztřepené konečky odkazuje na onemocnění ledvin a močového měchýře. Prvním příznakem je ztráta lesku a vitality.

Zdravé nehty jsou lehce růžově zabarvené s bílým měsíčkem na koncích. Varovným znamením je odlišné zabarvení, rýhy a lámavost.

Nadbytek nebo naopak ztráta ochlupení, případně jeho růst na neobvyklých místech ukazuje na onemocnění plic a tlustého střeva.

Čínská medicína podle nemocí smyslových orgánů

Na konkrétní problémy organismu mohou ukazovat i poruchy funkčnosti smyslových orgánů spojené s některými emocemi. Rozdělení se opět řídí jednotlivým orgánovými okruhy.

Ústa ukazují na nemoci sleziny, žaludku a slinivky břišní. Mezi typické projevy patří sucho v ústech nebo naopak přílišná tvorba slin spojená s neobvyklou ustaraností.

Jazyk náleží k srdci a tenkému střevu. Prozradit ho může barva (světlý/tmavý), neobvyklý povlak a náhlé projevy radosti.

Uši mohou prozradit onemocnění močového měchýře a ledvin ve 3. okruhu. Varovným signálem je náhlé oslabení sluchu spojené s neodůvodněným strachem a obavami.

Oči patří k okruhu jater a žlučníku. Varovných příznaků je celá řada: suché oči, zarudlost, štípání v očích, rozmazané vidění, skvrnky v zorném poli, šeroslepost ale také šedý nebo zelený zákal, kombinovaný s výbuchy zlosti a negativními emocemi.

K okruhu plic a tlustého střeva přísluší nos. Zpozorněte při oslabení čichu, které se pojí s depresí nebo melancholií.

Měli byste vědět: Emoce, které prožíváme, ale mohou onemocnění jednotlivých okruhů i zapříčinit. Například dlouhotrvající smutek například po smrti někoho blízkého se po několika týdnech promítne do stavu plic a tlustého střeva.

 

Čínská medicína podle nemocí namíchá bylinky

Většina problémů se v čínské medicíně řeší za pomoci bylinných směsí. Jeden nebo dva druhy bylin se používají jen velmi výjimečně, mnohem obvyklejší jsou směsi z deseti nebo i dvaceti druhů rostlin a dalších přísad. Medikamenty musí vždy namíchat praktik, který dokáže zvolit vhodný poměr mezi tzv. studenými a teplými složkami. Každou denní dávku naváží do samostatného pytlíčku, který si pacient doma vysype do horké vody a odvar popíjí v doporučených intervalech 3-5x denně.

Moderní podoba čínské medicíny umí pracovat i s granuláty a extrakty, které se mnohem snadněji a komfortněji užívají. Nejednoho pacienta totiž v počátcích velmi nepříjemná chuť bylinných odvarů, kterou farmaceutické zpracování významně potlačuje.

 

Podobné příspěvky