Zavodnění organismu
Nepříjemné zavodnění organismu je velmi častý problém. Může způsobovat zdravotní obtíže a přidává nám navíc nechtěně kilogramy. Prozradíme vám, jak vzniká a jak se jeho přítomnosti účinně bránit.
Jde o stav, při kterém se v našem těle hromadí molekuly vody. Zpravidla jde o tkáně, tělní dutiny nebo oběhový systém. Zavodnění organismu nejvíce ohrožuje těhotné ženy, osoby s nevyváženým jídelníčkem nebo sedavým zaměstnáním, a samozřejmě i seniory nebo osoby s poruchami oběhového systému.
Obsah článku
Příznaky zavodnění organismu
První příznaky zavodnění organismu bývají často velmi nenápadné. Drobné bolesti prstů, puchýře na patách z nesedících bot – ve stresu a shonu si jich zpravidla ani nevšimneme. O to více jsme pak překvapeni, když se jednoho rána probudíme a nemůžeme se pohnout bolestí, díky oteklým rukám a nohám.
Co způsobuje zavodnění organismu
Příčin tohoto stavu může být hned několik. Postupně si projdeme jednotlivé možné původce při zavodnění organismu a ukážeme si, jak změnit životní styl tak, aby k tomuto nepříjemnému stavu pokud možno vůbec nedocházelo!
Sůl jako hlavní viník
Mluví se o něm nejčastěji a nejčastěji má také zavodnění organismu na svědomí – přebytek soli. Možná si řeknete, že se vás to netýká, protože právě vy si přece jídla nepřisolujete. Bohužel jde často spíše o skrytý obsah soli v potravinách, jež běžně konzumujeme. A které z nich patří těm nejhorším hříšníkům?- Zeleninové šťávy z obchodu – možná to nevíte, ale sůl dokáže u zeleniny výrazně prohloubit chuť. V zeleninových šťávách ze supermarketu ji tedy najdeme až překvapivě často. Mnohem lepší je připravit si takovou vitamínovou bombu doma.
- Cereálie – vypadají jako rychlá snídaně či svačina, a přitom vás nezasytí o moc lépe, než obyčejný chleba se šunkou. Obsahují až příliš často velké množství cukru i soli pro zvýraznění chuti. Místo cereálií si dopřejte raději obyčejné ovesné vločky (nejlépe v jemné variantě), jež si můžete připravit na mnohem více způsobů než právě cereálie.
- Konzervovaná zelenina a polévky v plechovce na tom také nejsou co do obsahu soli právě nejlépe. Můžete-li, pak je ze svého jídelníčku co nejvíce vynechávejte, nebo je alespoň (u zeleniny) před tepelnou úpravou propláchněte co největším množstvím vody. I ona totiž může svou měrou přispívat k nepříjemnému přesolení, a tím i zavodnění organismu.
- Hotová jídla – oblíbené mrazené večeře jsou solí doslova přecpané. Doma je nemějte ani jako nutnou rychlovku, i bez nich se do našeho organismu dostává více soli, než je zdrávo.
- Omáčky na těstoviny, marinády, ochucovadla – tady je vysoký obsah soli jasný snad každému. A často stačí jedna malá lžička, kterou použijeme třeba na dochucení rýže. Na druhou stranu v jinak vyváženém jídelníčku se tento prohřešek čas od času snese.
Nedostatek důležitých minerálních látek
I tady může být při zavodnění organismu zakopaný pes. Chybí-li vám draslík, hořčík nebo vitamín B6, může se tělo proti tomuto nedostatku chránit právě zavodněním organismu.- Draslík a vitamín B6 patří mezi důležité elektrolyty, pomáhající udržovat rovnováhu v metabolismu příjmu a výdajů tekutin v těle. Zejména draslík si v těle snižujeme často sami, a to konzumací příliš solených jídel a pocením. Kromě zavodnění se projevuje také svalovými křečemi.
- Hořčík je zodpovědný právě za odvádění tekutin z organismu, a máme-li ho málo, dochází k přesnému opaku. Jestliže máte podezření na zavodnění organismu, dopřejte si každý den alespoň 200mg hořčíku.
Zavodnění po vysazení antikoncepce
Se zavodněním se ženy také často potýkají v určitých obdobích svého života. Zpravidla jde jen o krátkodobý problém, který se do několika měsíců upraví. Typický je tento stav při vysazení antikoncepce (nebo při jejím nasazení).
Zavodnění před menstruací
Stejné je to i se zavodněním organismu před menstruací. Jestliže vám působí obtíže, užívejte v této době čaj z kopřiv. Působí močopudně, dodá tělu cenné minerální látky, a v neposlední řadě působí také jako antioxidant.
Zavodnění těla v těhotenství
Nepříjemné otoky trápí i nastávající maminky. Souvisí s hormonální nerovnováhou v organismu, a také s absencí důležitých látek v jídelníčku. Jde zejména o výše zmiňovaný hořčík, draslík a vitamín B6. Mnozí lékaři proto doporučují užívání vitamínů pro těhotné už od prvních okamžiků potvrzeného těhotenství. A je-li vaším cílem i lepší prevence vývojových vad díky vlivu kyseliny listové, můžete s užíváním vitamínů začít už tři měsíce předem.
Zavodnění organismu co s tím
A jak se zavodnění organismu bránit? Stačí dodržovat čtyři jednoduché body a přestanete mít s vodou hromadící se ve vašem organismu problémy. A jaké to jsou?
- Upravte si svůj každodenní jídelníček jídelníček, zvažte hlavně konzumaci jídel, v nichž najdete množství cukru a umělá sladidla. Právě v těch bývá obsah dodatečně přidané soli nejvyšší.
- Snižte konzumaci soli jako takové – viz. body výše.
- Snažte se doplnit chybějící vitamíny a minerály, zejména hořčík, draslík a vitamín B6. Nebojte se sáhnout zpočátku po doplňcích stravy, abyste v organismu rychle navodili žádoucí prostředí.
- Dbejte na pravidelný pohyb a dodržujte vydatný pitný režim. I to paradoxně proti zavodnění organismu skvěle pomáhá.