Ketodieta

Ketodieta

Velmi zjednodušeně bychom ji mohli definovat jako výživový směr, upřednostňující příjem tuků a bílkovin na úkor sacharidů. Ovšem ketodieta toho v sobě skrývá mnohem víc, a rozhodně není vhodné se do ní pouštět bez důkladné předchozí přípravy.

Ketodieta – co to vlastně je?

Ketodieta ve zkratce: jde o nízko sacharidovou dietu, upřednostňující při konzumaci potraviny obsahující tuky. Dochází při ní ke snížení hladiny krevního cukru i produkovaného inzulinu. Metabolismus se tak místo sacharidů učí zpracovávat tuky.

 

Jinými slovy,  jde o nízko-sacharidovou dietu, jejíž kostru tvoří potraviny s vysokým obsahem tuků Principiálně je podobná Atkinsově nízko-sacharidové dietě, jež byla vynalezena k medicínským účelům a ordinována jako nezbytná součást léčby některých onemocnění, ovšem pod lékařským dozorem.

Ketodieta

Principem tohoto typu stravování je snížení příjmu sacharidů až k minimální hranici a jejich nahrazení tukem.  Jsou-li organismu odebrány sacharidy, podpoří tento proces vznik tzv. ketolátek,  jejichž prostřednictvím tělo získává energie přímo z tuků. Organismus si po několika dnech navykne užívat energii právě z ketolátek, a přestane mu chybět přísun sacharidů. Vedlejším, byť velmi žádaným efektem, je pak přirozená redukce tělesného tuku.

Věděli jste, že:
Ketodieta je používána k léčbě epilepsie? Omezení sacharidů v krvi totiž snižuje počet a intenzitu záchvatů.

Ketodieta má také na svědomí výrazný pokles hladiny krevního cukru, což vede ke snížení množství inzulinu, produkovaného štítnou žlázou. A právě tento proces, spolu se zvýšením počtu ketolátek v organismu, má podle některých studií příznivý vliv na léčbu celé řady chorob.

Věděli jste, že:
Tuky jsou u ketodiety upřednostňovány proto, že mají jen malý vliv na hladinu krevního cukru? Naopak vysoké hodnoty inzulínu umí zcela zablokovat přirozenou schopnost těla spalovat mastné kyseliny. A to je právě proces, který ketodieta aktivuje.

Ketodieta není jen jedna – rozlišujeme celkem čtyři druhy

Ovšem není ketodieta jako ketodieta. Jiná je vhodná pro osoby, snažící se zhubnout jen několik málo kilogramů, jinou potřebují kulturisté, jejichž hlavním cílem na především nabírání svalové hmoty.

Druh ketodiety Charakteristika Poměr živin
Standardní ketogenní dieta Nízko-sacharidová dieta, vyznačující se velmi nízkým obsahem sacharidů, středním obsahem bílkovin a vysokým obsahem tuků.
 • 75% tuků
 • 20% bílkovin
 • 5% sacharidů
Cílená ketogenní dieta Sacharidy jsou přijímány pouze při fyzické aktivitě jak zdroj energie.
 • Individuální, obvykle osobní stravovací plán.
Ketogenní dieta s vysokým obsahem bílkovin Téměř stejná jako standardní ketogenní dieta, obsahuje však více bílkovin.
 • 60% tuků
 • 35% bílkovin
 • 5% sacharidů
Cyklická ketogenní dieta Období, charakterizované větším příjmem sacharidů, se střídají s obdobím zcela bez nich.
 • Individuální, obvykle osobní stravovací plán, například Dukanova dieta.
Měli byste vědět:
Měli byste vědět: Minimální příjem sacharidů při ketodietě je nezbytný. Jde totiž o výživu, určenou přímo pro mozek, který si není schopen vše potřebné odebrat pouze z ketolátek. Ty jsou jednoduše příliš velké, aby prošly těmi nejjemnějšími mozkovými strukturami.
V tomto článku se budeme věnovat standardní ketogenní dietě – ketodietě. Jde o postup nejlépe popsaný a zdokumentovaný, proto doporučujeme se ho přidržet.

Zdravé hubnutí s ketogenní dietou

Vypadá to jak protimluv, ale opak je pravdou.  Díky vysokému příjmu tuků a bílkovin je organismus chráněn proti nežádoucímu úbytku svalů.  Ketodieta tedy umožňuje pokračovat dále ve všech doposud provozovaných aktivitách, minimalizuje riziko jo-jo efektu a přispívá k vytvoření zdravých stravovacích návyků, nutných k udržení žádoucí váhy i nadále. Nevyžaduje počítání kalorií ani přesně odvažované porce jídelníčku.

Měli byste vědět:
Při pečlivém dodržování ketodiety dochází rovněž ke snížení hladiny triglyceridů v krvi a navýšení hladiny HDL (alias „dobrého“) cholesterolu.

Největší úskalí ketodiety

Ale vraťme se ještě ke ketolátkám. K jejich vzniku, a tedy i rozkladu tuků, začíná docházet teprve po třech dnech sníženého příjmu sacharidů. Ketodieta je tedy nutriční nástroj vhodný k dosažení kalorického deficitu pouze v případě, že osobám, které uvedený stravovací rozpis udržují, nedělá problém jeho požadavkům vyhovět. I drobný hříšek totiž vrací žádanou ketózu o zmíněné tři dny nazpět.

Definice ketolátek, aneb o co jde:
Ketolátky definujeme jako tři sloučeniny, vznikající během odbourávání tuku – aceton, kyselina acetooctová a beta-hydroxymaslová. Právě aceton je zodpovědný za mírně páchnoucí dech, jež se během dodržování ketodiety často vyskytuje.

Ketodieta – pro koho je vhodná?

Cílené spalování tuků díky vzniku ketolátek rovněž není závislé na pohlaví – tzv. stejně efektivně hubnou s ketodietou ženy i muži.

 V zásadě lze říci, že na hubnutí za pomoci ketodiety může svou hmotnost redukovat každý.  Je doporučována zejména lidem, trpícím některým z tzv. civilizačních onemocní v čele diabetem a prediabetem. Odbourání nadbytečného tuku pomáhá upravovat stav organismu a mírní projevy onemocnění.

Kromě toho také dokáže v některých případech zlepšit citlivost organismu na inzulin, což může vést k následné úpravě léčby směrem ke snížení prostředků pro úpravu krevního cukru. Snížení tělesné hmotnosti má příznivý vliv také na většinu kardiovaskulárních onemocní, ale i akné a dalších nepříjemných kožních projevů.

Náš tip:
Než začnete dodržovat jakoukoli ketodietu, ujistěte se, že je vaše zdraví v pořádku. Jinými slovy, pokud proběhla vaše poslední preventivní prohlídka u obvodního lékaře před více než dvěma roky, objednejte se na ni a svůj záměr poté s lékařem zkonzultujte. Může doporučit některá další vyšetření (zejména z krve), jež mohou poukázat na možné problémy s játry nebo ledvinami, při nichž je ketodieta kontraindikována.

Ketodieta – pro koho se nehodí

Existuje ovšem několik skupin lidí, pro něž je ketodieta vhodná výhradně pod dohledem lékaře, nebo do konce vůbec. Zcela vyhnout by se jí měli:

 • těhotné a kojící ženy,
 • lidé, trpící onemocněním ledvin.
Pod zvýšeným lékařským dohledem by pak měli být pacienti, trpící:
 • kardiovaskulárním onemocněním,
 • problémy s játry,
 • oslabením imunitního systému,
 • migrénami (nedostatek sacharidů je může přechodně zhoršit),
 • lidé s velmi vysokou obezitou III. stupně, u nichž je třeba ke ztrátě hmotnosti přistupovat velmi pozvolna.

Ketodieta

Jak na jídelníček při domácí ketodietě

Chcete-lise pokusit o  ketostravování v domácích podmínkách , musíte se naučit, které potraviny jsou pro vás vhodné. Rafinované sacharidy, v podobě sladkých limonád a sladkostí, jsou samozřejmostí Ale co ty nerafinované, přítomné tam, kde bychom je nečekali? Bílé pečivo, těstoviny, rýže, ochucené jogurty ovoce… To všechno může úspěšně nastavený proces ketózy vrátit zase na začátek. Při přípravě jídel pro ketodietu proto pátrejte v těchto základních skupinách:
 • maso – všechny druhy (hovězí, vepřové, drůbež, zvěřina),
 • nízkosacharidové mléčné výrobky (smetana, tvaroh, jogurty, máslo, sýry,),
 • ryby,
 • vejce (slepičí, křepelčí, husí apod.),
 • ořechy (zejména mandle, arašídy, lískové, kešu, vlašské …),
 • ořechová másla (doporučujeme arašídové máslo, mandlové máslo, kešu máslo),
 • semínka (upřednostněte dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná , chia …),
 • rostlinné oleje ( zejména konopný, dýňový, avokádový, olivový, kokosový, lněný …),
 • nízkosacharidové druhy zeleniny (jistě si oblíbíte např. špenát, brokolici, listové saláty, avokádo rajčata, papriky, okurky, lilek, cuketu a další).

Povolen

y jsou také všechny druhy jednodruhového koření a bylinky. Přílohy volte zeleninové. Cokoli, co obsahuje škrob, je při ketodietě zcela nevhodné.

Zásady domácí ketodiety v několika jednoduchých bodech

Jen vyvážený jídelníček bez sacharidových hříšků však k úspěšnému hubnutí nestačí. Dodržujte proto i další zásady.

 • Při ketodietě nesmíte mít nikdy hlad. Důležitá je proto příprava nejméně pěti jídel denně. Samozřejmě jen s minimem škodlivých tuků, tedy zejména smažení. Budete si tedy muset začít připravovat svačiny do práce, naučit se snídat apod.
 • Stejně důležitý je i pitný režim, jinak při ketodietě hrozí zácpa, a s ní související zdravotní obtíže. Režim s dvěma a půl litry vody každý den by se pro vás měl stát samozřejmostí.

Jak dlouho lze držet ketodietu?

Standardní doporučení uvádějí mezi 1-4 týdny v případě mírného snížení váhy (do 5-8 kilogramů). Při větší obezitě je samozřejmě popsané stravovací návyk dodržovat déle.  Každý týden ketodiety by měl znamenat, při pečlivě dodržovaných postupech a návycích, úbytek přibližně o jeden kilogram Nezdá se to mnoho, jde ovšem o zdravé hubnutí, při němž vám kila hned tak nahoru nepůjdou. Z tohoto úhlu pohledu s ní souhlasí i odborní lékaři a dietologové.

Komerční ketodiety? Pátrejte po prověřené společnosti

Dodržet všechny tyto zásady může být pro začátečníka velmi obtížné. A to zejména, zohledníme-li nutnost vyváženého příjmu důležitých výživových látek v čele s vitamíny a minerály. Důležité jsou také reference spokojených uživatelů, odborná pomoc a podpora při dodržování diety, ale i další zdánlivé „drobnosti,“ jako například pestrá paleta příchutí nebo doplňků jídelníčku, které vám pomohou zahnat chuť na nezdravé pochutiny.

Na našem magazínu jsme jich už recenzovali několik, opravdu doporučit však můžeme dvě.

KETOFIT RECENZE

Dieta z české provenience, jejíž úvodní období trvá zpravidla tři týdny. Po této době je do jídelníčku možné kromě doporučených jídel zařazovat i další nízkosacharidové povolené potraviny.

KETOMIX RECENZE

Vyvážená a chutná dieta, rovněž původem z ČR, a tedy přizpůsobená specifickým českým chutím a zvyklostem. Nabízí velké množství příchutí a další benefity.

Podobné příspěvky