Jak vám pomůže detoxikace organismu
Detoxikace

Jak vám pomůže detoxikace organismu

I když to tak na první pohled vypadá, detoxikace organismu není jen novodobým způsobem eliminace tolik zmiňovaných civilizačních chorob. Naopak, účinné postupy byly našim předkům známé už před několika tisíciletími.

I když jejich hlava netrpěla prozatím na migrény od práce s počítačem, nebojovali s obezitou způsobenou sedavým způsobem života, ani nemuseli své tělo zbavovat jedů z nekvalitní kosmetiky, přesto jim detoxikace přišla v mnoha směrech vhod. Používala se zejména pro omlazení organismu, prodloužení života, i pro ústup některých velmi úporných chorob.

Detoxikace organismu – o co vlastně jde?

Hovoříme-li o detoxikaci, máme na mysli účinné odstranění škodlivin, odumřelých buněk a tkání, ale i škodlivých látek ze všech částí našeho těla. V podstatě tím podporujeme přirozený proces, během něhož poškozené buňky odumírají a jsou nahrazovány novými – zdravými. Bohužel odpadní látky, vzniklé při tomto procesu, se v organismu dokáží nepříjemně hromadit, podporovány dalšími nepříznivými prvky z okolí, například chemií v jídle či kosmetických výrocích.

Jak vám pomůže detoxikace organismu

Odpadní látky zadržované ve zdravých tkáních mohou způsobit jejich poškození, přispívají ke vzniku některých nemocí, způsobují únavu atd. Mezi nejčastějšími onemocněními, na něž mají tyto nepříznivé okolnosti vliv, bývají obvykle zmiňovány:

 • vysoký krevní tlak,
 • rakovina,
 • obezita,
 • zácpa,
 • astma a alergie,
 • cukrovka, vysoký krevní tlak,
 • alergie,
 • srdečně-cévní nemoci.
Měli byste vědět:
Tyto nemoci bývají také často označovány jako civilizační. Velmi pravděpodobně jde o důsledek moderního životního stylu, který kombinuje nezdravé potraviny s nedostatečným pohybem, stresem a dalším faktory.

Potřebujete detoxikaci? Prozradí vás vaše pleť

Krásná pleť není výsledkem jen „pouhé“ každodenní starostlivé péče a nanášení nejrůznějších kosmetických a léčivých přípravků. Krása pleti začíná uvnitř. Do jejího zdraví se promítá všechno, od kvalitního a dostatečného spánku přes pravidelný pitný režim až po vyváženou stravu. Jestliže jí cokoliv chybí, začne působit zašedle, unaveně a celkově nezdravě. Často jde právě o první signál toho, že ve vnitřním prostředí vašeho těla není tak úplně všechno zcela v pořádku.

Detoxikace těla se provádí z mnoha důvodů

Detoxikace těla může být dosaženo celou řadou postupů a procesů. Mezi ty nejčastěji používané patří: ajurvédské masáže prováděné za pomoci přírodních bylinných éterických olejů, speciální diety, podporující vyplavování škodlivin z těla, teplé bylinné koupele se složkami sestavenými na míru podle tělesné konstituce, širodhara (lití bylinného oleje na čelo), užívání obvykle bylinných přípravků pro rychlejší odvod odpadních látek z tělesných tkání (může jít o pilulky, nápoje, prášek atd.), parní bylinná lázeň konzumace šetrných rostlinných projímadel, působících zejména na očistu střev, aplikace nosní čistícího oleje.

Detoxikaci těla může provádět opravdu kdokoliv. Velmi oblíbená je například jarní detoxikace, jejímž úkolem je „probudit“ organismus ze zimního spánku, znovu nastartovat pozitivní metabolické procesy, posílit imunitu zatíženou bojem s všudypřítomnými viry a vyloučit všechny toxické látky, jež se mohly v tkáních během nepříznivých měsíců nashromáždit.

Proces zbavování se možných škodlivých látek rovněž působí podpůrně i při celé řady nepříjemných onemocnění. Zpozornět by měli zejména lidé, trpící nemocemi chronickými, zejména pak:

 • chronická horečka s nespecifikovanou příčinou
 • zánět kloubů
 • revmatismus a dna
 • hemeroidy
 • gynekologické poruchy
 • cukrovka
 • močové a žlučníkové kameny
 • deprese
 • nemoci jater
 • kožní vyrážky, ekzémy a lupénka
 • chronické průjmy
 • nemoci srdce
 • roztroušená skleróza
 • nemocí kloubů a kostí včetně osteoporózy
 • anorexie
 • opakující se nosní, ušní, krční, a oční onemocnění
 • otoky končetin
 • únava
 • časté ataky nachlazení
 • astma
 • onemocnění nervového původu
 • sexuální poruchy
 • vyčerpání
 • nadváha
 • bolesti hlavy a migréna
 • nadýmání a další zažívací obtíže
 • nespavost
A nesmíme zapomenout ani na chvíli, kdy jsme sužování stresem, plynoucím z náročné práce, ale i psychických nebo nervových poruch. Velké množství škodlivých látek se často nalézá i u starších osob nebo osob, trpících častou nemocností. Může jít právě o látky stresového původu, ale i obyčejné odpadní produkty, nashromážděné z většího množství poškozených buněk.

Náš tip:
Velmi důležitá je také při všech snahách o regeneraci a omlazení organismu. Doručována bývá rovněž při hubnutí nebo snahu o něj. V takovém případě je třeba se zaměřit především na očistu střev, byť někdy bývá doporučována i detoxikace jater.

Jak vám pomůže detoxikace organismu

Domácí detoxikace a očista organismu

Detoxikační kúry, založené na pití ovocných a zeleninových šťáv našemu tělu opravdu prospívají. Nezaberou více než několik dní (maximálně týden) a jejich úkolem není rychle a „bez námahy“ shodit přebytečné kilogramy. Starají se především o očištění těla od nashromážděných toxinů a volných radikálů. Po zimě je tento proces více než potřebný. Je vcelku jedno, jakou detoxikační kúru si vyberete. Vždy se ale řiďte přesným postupem a nic si nepřidávejte ani neubírejte. Nepomůžete si, když budete tělo čistit místo doporučených tří dnů celý týden. A pokud je během detoxikace zakázaná například káva, berte to jako dogma. Nic víc, nic míň.

Jak vám pomůže detoxikace organismu

Detoxikace a pleť
Při detoxikaci se škodliviny dostávají z těla různými způsoby – řada z nich také skrz kůži. Aby se s touto zvýšenou zátěží vaše pleť bez problémů vypořádala, potřebuje hodně odpočinku a dostatek spánku. Zapomeňte na večírky s přáteli nebo hodinu v posilovně. Jinak si sice organismus pročistíte, ale svou pleť budete dávat do pořádku ještě několik dalších týdnů.

A když detoxikovat, tak všechno. I svůj mobil! Víte, kolik bakterií se na jeho displeji každý den usadí? Kolik nečistot a mastnoty? A uvědomujete si, že si tohle všechno při každém telefonování přikládáte přímo na obličej? Na to je i sebelepší očista organismu krátká. Pořiďte si desinfekční hadříky a alespoň dvakrát týdně s nimi mobil očistěte. A nejenom na jaře!

Jak vám pomůže detoxikace organismu

Detoxikace organismu recepty

Narazili jste už na tolik oblíbenou citrónovou, jablečnou nebo mléčnou dietu? Vypadá to, jako dobrý způsob shození přebytečných kil, ještě před tím, než na sebe poprvé obléknete plavky. Vaše pleť z nich ale nadšená nebude, i kdyby proti překážejícímu tuku skutečně fungovaly.

Základem každé dobré diety je vyvážená strava a u zdravé pleti to platí zrovna tak. Jen tak namátkou potřebuje pro svůj skvělý vzhled spoustu vitamínu B5 (ryby, cereálie, mléčné výrobky), vitamín C (ovoce, kapusta a další košťáloviny) nebo vitamín A (mrkev, listová zelenina apod). A takto bychom mohli ještě hodnou chvíli pokračovat. Už tušíte, proč nepatří ty jednostranně zaměřené diety mezi nejvhodnější?

Detoxikace jater

Existují samozřejmě i konkrétní detoxikační kúry, zaměřené na jednotlivé části našeho těla. Velmi oblíbená je například detoxikace jater. Pro játra jsou všeobecně vhodné hořké byliny, tedy například pelyněk, kopřiva, lékořice nebo hořec. Mezi velmi oblíbené kúry patří kopřivová. Není při ní třeba shánět žádné exotické složky a nezabere vám více, než 10 dní.

Denně budete potřebovat devět lžic mladých kopřivových listů. Ty ve třech dávkách rozmixujte s vlažnou vodou (cca 3 dl), směs přeceďte a tekutinu vypijte. Během této detoxikační kúry se zdržte tučných jídel, alkoholu a zvýšené námahy.

Detoxikace střev

K dalším oblíbeným kúrám patří jednoznačně ta pro zdravá a čistá střeva. Z bylinek můžeme sáhnout po celé řádě účinných prostředníků, například listy černého rybízu, černuchu, ořešák, celer a další. V našich podmínkách je velmi žádaný postup s použitím listů černého rybízu. Jde o velmi snadno dostupnou bylinku, jíž sušení na účinnosti nijak neubírá.

Budete potřebovat dvě lžíce čerstvého listí (nebo jednu lžící sušeného), které spaříte půl litrem vroucí vody a necháte louhovat 10 minut. Vzniklý nápoj popíjejte během dne, a to nejlépe ve třech dávkách. Opakujte po dobu jednoho týdne.

Jak vám pomůže detoxikace organismu

Na co si dát pozor po detoxikaci

Ale jednou ročně provedená detoxikace nemá pro vaše zdraví téměř žádný význam, pokud si posléze nebudete dávat větší pozor na to, co jak svému tělu dopřáváte. Třeba takové jaro. Jen co se venku trochu oteplí, začnou lidé odevšad vytahovat grily a zatápět ve venkovních udírnách. Grilování už není jen zábavou léta, spíše naopak. Kromě přirozeně slaného masa, vylepšeného různými druhy koření, se na těchto akcích ukrývají ještě nenápadná nebezpečí v podobě solených arašídů nebo chipsů. Nadbytek soli ale způsobuje, ze vaše pleť i tělo vypadá opuchle a celkově nezdravě. Posezení s přáteli si upírat nemusíte, ale dbejte přitom na dostatečný pitný režim. Ten pomůže část soli vyplavit z těla ven.

Ještě zákeřnější nebezpečí se skrývá ve zmrzlinách, nanucích, alkoholických koktejlech a limonádách. Ano, mluvíme o cukru. I ten umí třeba pleti pěkně zatopit. Ve velkém množství přispívá k ničení kolagenu a elastinu v pokožce. Ano, přesně těch látek, které se do své pleti snažíte dostat za pomoci drahých krémů. Takto postižená pleť působí povadle a tvoří se na ní hluboké vrásky. Občasný hříšek samozřejmě nevadí, ale nenechte se k němu svádět příliš často. A to samé platí i pro vaše další nešvary. Jde přece o vaše zdraví.

Similar Posts