Žlučníková dieta
Jestliže trpíte problémy se žlučníkem, pak může být žlučníková dieta účinným mezistupněm, který může oddálit operaci, nebo jí dokonce i přímo předejít. Jejím nezbytným základem je především snadno stravitelná strava.
Díky tomu bude mít váš žlučník šanci se pořádně zregenerovat a vy přestanete pociťovat mnohé nepříjemné příznaky a symptomy. Navíc můžete předejít i výskytu onemocnění, které s poruchami žlučníku přímo souvisejí. Takže jakou dietu je vhodné dodržovat, jestliže trpíte problémy se žlučníkem?
Obsah článku
Jak vypadá strava, používaná při onemocnění žlučníku
Pamatujte si, že žlučníková dieta je vždy založena na stravě se sníženým obsahem tuku, jehož nadměrná přítomnost leckdy záchvaty žlučníkové koliky přímo vyvolává. Je ovšem nutné omezit i vlákninu, a to kvůli usnadnění trávení. Jde nám především o to snížit sekreční aktivitu žlučníku, což pomáhá zmírnit příznaky spojené s jeho dysfunkcí. Jde rovněž o vhodnou podporu farmakologické léčby.
V zásadě existují tři chorobné stavy, při nichž je vhodné tuto dietu nasadit:
- akutní cholecystitida,
- chronická cholecystitida a cholangitida,
- žlučové kameny.
Jak ji definují zdravotnické standardy
Pokud byste na žlučníkovou dietu narazili v nemocnici, řídily by se kuchařky při jejím připravování tímto: Snadná stravitelnost, snížený obsah tuku a samozřejmě i vlákniny, bílkoviny v množství asi 1 g / kg tělesné hmotnosti pacienta, omezení obsahu tuku na 40–50 gramů denně.
A proč právě tuk? Jde o nutné omezení, a to především kvůli jeho zhoršenému trávení. Problémem je samozřejmě rovněž jeho vstřebávání. Přednost by měl mít vždy tuk rostlinný
Vhodné a nevhodné tuky při žlučníkové dietě
Tuky, které lze přidávat do pokrmů v množství 20 – 30 g / den |
|
Tuky, které nejsou doporučeny vůbec |
|
Zbylé množství tuky pak obvykle snadno doplníme jeho obsahem v nejrůznějších potravinách nebo polotovarech.
Žlučníková dieta – bílkoviny
Jakákoliv dieta, tu žlučníkovou nevyjímaje, by vždy měla pokrývat energetické potřeby těla pro udržení správné a především zdravé tělesné hmotnosti.
Při sestavování této diety platí pravidlo, že tuky pokrývají energetickou náročnost až z 20 %. Další na řadě jsou bílkoviny, ty se na energetickém pokrytí potřeb našeho organismu podílejí z 12-18 %. Zbylé denní množství energie pak tedy zajišťují sacharidy.
Maso ryby a drůbež
Vhodné pro žlučníkovou dietu | Nevhodné pro žlučníkovou dietu |
|
|
Pamatujte na vitamíny
Snížené množství tuku vhodné pro stravování při žlučníkové dietě mimo jiné omezuje naše tělo i v zásobování vitaminů rozpustných v tucích. Je na to tedy třeba myslet, a to více navýšit jejich rostlinné zdroje. Podívejte se na jednotlivé vitamíny i to, kde se nejčastěji nacházejí.
Betakaroten: mrkev, dýně, petržel, kopr, rajčata, cuketa.
Dbejte také na větší zásobení těla vitamínem C. S tím vám může pomoci třeba již výše zmíněná petržel. Jedna lžíce nasekané čerstvé nati vám dodá dostatečné množství tohoto vitamínu na celý den. Doplňování prostřednictvím ovoce a zeleniny je trochu ošemetné, protože je doporučováno téměř výhradně v tepelně upraveném stavu. A ten způsobuje velmi vysoké ztráty vitaminu C.
Žlučníková dieta a pečivo
Strava při potížích se žlučníkem zapovídá celozrnné výrobky. To však neznamená, že se pečiva musíte vzdát úplně – naopak. Podívejte se na přehled vhodných a nevhodných potravin.
Vhodné pečivo | Nevhodné pečivo |
|
|
Co byste ještě měli vyloučit
Zejména všechny produkty, které jsou těžko stravitelné. Ty totiž zůstávají v našem žaludku po dlouhou dobu a zatěžují trávení. Patří sem zejména nadýmající a kořeněné potraviny, stejně jako celozrnné výrobky (velké množství vlákniny).
Snažte se omezit čerstvé výrobky z bílé mouky, vyvarujte se konzumace přebytečného cukru, tzn. sladkostí, čokolády a medu. Všechny dohromady totiž podporují tvorbu žlučových kamenů. Snažte se tak vždy jít pouze čerstvě připravená jídla.
Naopak se vyvarujte předpřipravených a dlouhodobě skladovaných jídel. A jaké jsou doporučené způsoby přípravy potravin?
- vaření,
vaření v páře,
dušení,
smažení bez tuku,
pečení ve fólii či pečícím papíře, anebo na roštu nebo v toustovači.
Jak na přípravu receptů
Základem, na kterém žlučníková dieta staví, jsou polévky. Ty se připravují zejména jako zeleninový vývar. Jak polévky, tak i a omáčky lze zahušťovat směsí mouky a mléka (obojí protřepejte ve sklenici, např. od tatarky). Povolený tuk by určitě neměl mít podobu jíšky. Pokud je to nutné, přidávejte ho do jídla až nakonec.
Ovoce by mělo být vždy nejlépe povařené nebo dušené, nejlépe pak drcené, konzumované v ideálním případě ve formě džusů a pyré.
Dbejte také na to, abyste si připravovali malé porce s přiměřenou teplotou Vyhněte se konzumaci studených pokrmů přímo z ledničky, ovšem neměli byste konzumovat ani horké. A pamatujte také na to, že byste se neměli přejídat. Doporučuje jíst 4-5 jídel denně, a to v předem stanovených časech.
Inspirujte se recepty, vhodnými pro žlučníkovou dietu
A co tedy vařit? Přinášíme vám několik receptů, které při tomto stylu stravování určitě uplatníte. Navíc se na nich naučíte některé zásady a pravidla, které je vhodné dodržovat u vašeho nového stylu vaření.
Žlučníková dieta – masové kuličky
Žlučníková specialita, inspirovaná Švédskem
Ingredience:
- 400 gramů kuřecího masa
1 rohlík
1 vejce
sůl a pepř
1 lžíce nasekané petrželky
2 mrkve
1 cibule
1 stroužek česneku
1 čajová lžička mleté papriky
- Na omáčku:
2 polévkové lžíce předem orestované cibule
3 sklenice vody
1 polévková lžíce kopru
1polévková lžíce mouky
sůl a pepř
Omyté a osušené maso pomelte v kuchyňském robotu, během mletí přidávejte také cibulí a česnek. Poté ke směsi přidejte předem namočený rohlík, oškrábanou a nastrouhanou mrkev (najemno), petržel, pepř a jedno malé vejce. Vše důkladně promíchejte, poté ještě dochuťte solí a pepřem.
Ve velkém hrnci dejte vařit vodu se solí. Mezitím z masa vytvořte malé kuličky a vařte je nebo spíše duste asi 20 minut (ještě lépe to jde v pařáčku). Než se kuličky uvaří, připravte omáčku. Do vody vhodně osmaženou cibuli a vařte asi pět minut. Přidejte kopr, a také sůl a pepř podle chuti. Povařte, podle potřeby pak zahoustněte moukou, ale jen tak, aby omáčka nebyla příliš hustá.
Nakonec hotovou omáčku nalijte na masové kuličky. Doporučujeme podávat s bramborami a skvěle chutnají i s mrkvovo-jablečným salátem nebo nakládanou okurkou.
Dietní špagety pro žlučníkovou dietu
Rychle připravený oběd pro celou rodinu.
Ingredience:
- 400 g špaget
400 g mletého masa (nejlépe z krůtího stehna)
1 velká mrkev
1/2 malého celeru
2 plechovky nakrájených rajčat
1 velká cibule
3 stroužky česneku
oregano
bazalka
3 lžíce olivového oleje
sůl a pepř
Nalijte olivový olej do hrnce, až se rozpálí přidejte k němu prolisovaný česnek a lehce ho opečte. Dávejte přitom pozor, aby vám při opékání nezhnědl, protože potom zhořkne. Přidejte cibuli nakrájenou na malé kostky, taktéž ji vhoďte do rozpáleného oleje. Jakmile zesklovatí, přidejte nahrubo nastrouhanou mrkev a celer a chvíli duste. Nakonec přihoďte i mleté maso. Podle potřeby dosolte a za občasného míchání pomalu duste. Když je zelenina měkká a maso také dobře udušené, přidejte ještě konzervovaná rajčata a po jedné lžíci oregana a bazalky. Dopepřete a poduste spolu ještě 5 minut.
Těstoviny uvařte těstoviny al dente a servírujte společně s omáčkou. Mohou být ozdobené trochou sýra a petrželkou.
Dietní tiramisu
Když chcete mlsat a přitom jíst dietně.
Ingredience:
- Na piškotový dort:
2 vejce
2 lžíce otrub
sladidlo
1 čajová lžička prášku do pečiva
1 polévková lžíce škrobu
- 400 g krémového sýra bez soli
3 lžíce sušeného mléka,
1 čajová lžička kávy
mandlová příchuť
4 žloutky
2 bílky
kávový nálev pro namáčení sušenek
kakao na pokropení
Nejdříve si připravte „piškotový dort.“ Bílky vyšlehejte do pěny s trochou soli, poté přidejte ostatní přísady a opatrně promíchejte. Vylijte na vymazaný pekáč a pečte asi 20 minut při 180 stupních. Po vychladnutí rozkrájejte piškot na menší kousky, část z nich použijete jako piškoty.
Pro přípravu sýrové náplně vymíchejte žloutky se sladidlem dokud z nich nezískáte homogenní a hlavně nadýchanou hmotu. Přidejte do směsi i krémový sýr, aroma ( stačí jen několik kapek), kávu, sušené mléko a znovu vše společně promíchejte.
Na dno pohárů navrstvěte kousky upečeného piškotu, přelijte sýrovou náplní a zbylé kousky piškotu pokropte kávou a ozdobte s nimi poháry. Nechte vychladit a servírujte.
Dietní perníčky
Tento recept můžete použít i na přípravu vánočního cukroví.
Ingredience:
- 3 šálky celozrnné mouky
25 g kostky droždí
3 vejce
1 polévkové lžíce skořice
2 polévkové lžíce kakaa
250 ml teplého mléka
1/2 šálku teplé vody
1 polévková lžíce perníkového koření
sladidlo
1 čajová lžička oleje
Důkladně promíchejte dvě čajové lžičky mouky, přidejte k nim droždí a mléko a malou špetku soli. Potom přikryjte utěrkou a nechte kynout, doku těsto nezdvojnásobí svůj objem.
Potom prosijte tři sklenice mouky, přidejte na ní sladidlo, tři vejce, vodu a předepsané množství koření, dobře promíchejte. Znovu přikryjte utěrkou a nechte kynout na teplém místě – objem těsta se také zdvojnásobí.
Pak těsto lehce posypeme moukou a na válu z něj vykrájíme malé perníčky. Pečeme asi 30 minut na 180 stupňů
Rýžové mléko a voda pro doplnění nezbytných minerálů
Jak jsme si už poukázali, omezený jídelníček může znamenat i to, že svému tělu nedokážete dodat dostatečné množství některých důležitých látek. Pokud jde o vitamíny v čele s vitamíny skupiny B a E, nenasycené mastné kyseliny nebo vlákninu, pak se pro tento účel skvěle hodí rýžová voda, případně i mléko.
Rýžovou vodu získáte z vaření rýže – tedy pokud ji předtím neosolíte. Byla by rozhodně škoda ji vylévat do odpadu. Naopak. Nechte ji vychladnout a vypijte, případně použijte všude tam, kde chcete zjemnit chuť pokrmů, do smoothie apod.
Rýži zalijte vodou a nechte přes noc odpočívat. Poté ji v téže tekutině rozmixujte a přeceďte. Vzniklá tekutina se opravdu značně podobá mléku a můžete ji využít všude tam, kde byste použili klasický živočišný výrobek.
Závěrem
Žlučníková dieta není složitá a jak jsme vám dokázali výše, lze při ní připravit i velmi chutné recepty. Bylo by tedy škoda se jí vzdávat. Váš zdravotní stav může značně zlepšit a leckdy je i podmínkou plného uzdravení. Naštěstí nebývá doživotní.