Spála u dětí

Spála

Spála patří k nejčastějším infekčním onemocněním u nás. Při včasné léčbě antibiotiky bývá její průběh bez komplikací, přesto hraje včasné rozpoznání této nemoci stále nezastupitelnou roli v její úspěšné léčbě. Zanedbaná spála může vést i k potížím se srdcem nebo dalším závažným onemocněním.

Původcem onemocnění spály (latinsky známé jako scarlatina) je  bakterie Streptococcus pyogenes ze skupiny A (vzácně též C a G), označovaný také jako beta hemolytický streptokok skupiny A. Tyto bakterie produkují dráždivé toxiny, na které lidské tělo reaguje celou řadou příznaků. Nejčastěji bývají postiženy děti mezi 3. až 10. rokem života, ale nemoc se nevyhýbá ani dospělým a může být dokonce chycena opakovaně! Jedno onemocnění tedy nevytváří trvalou imunitu po zbytek života, jako např. v případě neštovic. V České republice ročně onemocní spálou asi 3 000 lidí.

Spála příznaky

Úplně nejjednodušeji lze spálu popsat jako kombinaci angíny a vyrážky. Nástup onemocnění bývá náhlý.

První příznaky spály:

  • vysoká teplota
  • bolest v krku
  • bolesti břicha a zvracení u malých dětí

Příznaky spály nastupující po několika hodinách:

  • zarudnutí v obličeji vynechávající oblast úst (známé jako Filatovův příznak)
  • bělavé pupínky v okolí nehtů a ušních boltců (Šrámkův příznak)
  • bílý povlak jazyka, který směrem od špičky rychle ustupuje a zůstává červený

Příznaky spály v pokročilé fázi:

  • s ústupem teploty začíná vyrážka blednout a ztrácet se
  • po dvou až třech týdnech se může začít kůže na rukou a prstech cárovitě odlupovat, někdy můžeme tento příznak pozorovat i na ploskách nohou, dlaních a hýždích – tato kůže může a nemusí svědit

Spála bez horečky

Mírně probíhající spála může mít jen charakter zánětu mandlí s mírnou nebo dokonce žádnou vyrážkou. Správná diagnóza musí být stanovena výtěrem krku (kultivace streptokoků) nebo odběrem krve, kde jsou zjišťovány příslušné druhy toxinů. Horečka ani další příznaky se vůbec nemusí objevit! S déletrvající bolestí v krku spojenou s obtížným polykáním byste proto rozhodně měli navštívit lékaře!

Mezi málo časté příznaky spály patří také přetrvávající bolest kloubů, a to zejména u menších dětí. Spálu pak potvrdí mikrobiologické kultivace výtěru z krku.

Laboratorní nálezy mohou mít dvojí charakter. Krevní obraz obvykle vykazuje zvýšený celkový počet bílých krvinek (leukocytózu) spolu se zvýšeným nebo dokonce vysokým CRP.

TIP: Tápete-li v této problematice, přečtěte si náš článek CRP v krvi a její hodnoty.

Spála u dospělých

Mírný průběh spály můžeme pozorovat zejména u dospělých, kteří se nakazili při ošetřování dětí. U osob se zhoršenou funkcí imunitního systému ale mívá spála mnohem horší průběh. Kultivační vyšetření ze stěru krku pak prokáže přítomnost streptokoka na sliznicích. To ovšem může trvat až několik dní, protože získaný materiál musí lékař odeslat do specializované laboratoře. Dobrým pomocníkem může být tzv. Streptest, který může prokázat přítomnost streptokoka přímo v ordinaci. Bohužel stále ještě nepatří mezi běžně používané prostředky, přesto se na něj svého ošetřujícího lékaře zkuste zeptat.

Rozhodně si nezkoušejte spálu diagnostikovat sami na základě vysokých hodnot protilátek proti streptokokovým antigenům v krvi (streptolyzin O), které si přečtete na výsledcích z laboratoře. Kromě jejich hodnot je také při posuzování brána v potaz i dynamika, což laik dokáže zhodnotit jen těžko.

Mezi základní příznaky spály u dospělých patří:

  • řezavá bolest v krku při polykání
  • prudký nástup horečky
  • slabost, bolesti hlavy a zvracení vyvolané intoxikací
  • srdeční tachykardie
  • bílé povlaky na mandlích, hrtanu a měkkém patře
  • červený jazyk se zbytnělými papilami
  • vyrážka na obličeji během 1. a 2. dne nákazy, která se později šíří na končetiny zejména do podkolenní a loketní jamky

Spála vyrážka obrázek

Navzdory zažitému přesvědčení nemusí mít spálová vyrážka pouze podobu zarudlých a zbytnělých míst. Projevit se může také jako bezbarvá krupička nebo „jen“ pocit suché a hrubé kůže. Erytrogenní toxiny, rozvíjejí reakci přecitlivělosti a způsobující rozšíření drobných cév, totiž nepůsobí na každého člověka stejně. Jakékoli kožní změny proto vždy konzultujte se svým lékařem, ať už je provází horečka či ne.

Spála v těhotenství

Během těhotenství není onemocnění spálou nebezpečné. Streptococcus pyogenes ze skupiny A patří mezi bakterie, se kterými se gynekologové setkávají poměrně často. Řádné přeléčení antibiotiky neohrožuje matku ani plod, a to ani na počátku těhotenství. Pokud je žena těhotná a v jejím okolí se spála vyskytla, měla by se svěřit svému gynekologovi. Důležité je nezanedbat stěr prováděný ve 36. týdnu, který na případné problémy dostatečně včas upozorní.

Jak se šíří spála

Spála je velmi infekční onemocnění šířící se kapénkovou nákazou. Už běžný kontakt např. s hračkami nemocného dítěte může znamenat nakažení další osoby. Obvyklou vstupní branou infekce je nosohltan, k nákaze tedy může dojít i alimentární cestou (kontakt s infikovanými potravinami z domácnosti nemocného). Výjimečně může streptokok vstoupit do organismus i skrz porušený kožní kryt – obvykle se tak děje u popálenin. V takovém případě hovoříme o tzv. ranné spále s velmi krátkou inkubační dobou.

Inkubační doba spály

Pohybovali jste se vy nebo vaše dítě v kolektivu ohroženém spálou a zajímá vás, jestli jste onemocněli? Řiďte se inkubační dobou:

  • u ranné spály může k propuknutí nemoci dojít i za méně než 12 hodin
  • běžně se spála projeví ve druhém nebo třetím dni po nákaze, ale v krajním případě i za šest dní

Je infekční neléčená spála?

Ano. Zdrojem nákazy může být také tzv. nosič streptokoka (osoba bez příznaků a obtíží), u které bakterie přežívá v nosohltanu a může se bez problémů šířit do okolí. Neléčená spála pak může vést k poškození srdečního svalu a chlopní, potíži s klouby nebo dokonce k poruchám nervové soustavy. Léčbu spály proto rozhodně není radno podceňovat.

Spála jak dlouho?

Na tuto otázku se maminky ptají lékaře nejčastěji. Po správném zaléčení by měl streptokok ze sliznic zmizet do tří dnů, vždy je však nutné prodělat až do konce celou desetidenní léčbu spočívající v podávání penicilinu (v případě alergie i jiných antibiotik). Dítě by mělo doma zůstat ještě minimálně dva týdny, poté si je lékař pozve na kontrolu a po důkladném vyšetření zhodnotí, zda už je dítě neinfekční a bezpečné pro kolektiv. Zkontrolován by měl být vizuálně i krk a poslechově srdce. Nesmí chybět ani sedimentace a vyšetření moči na přítomnost krve, jež může prokázat poškození ledvin.

U 5-10% pacientů může pozitivní kultivační nález streptokoka přetrvávat i po delší dobu. Jedná se zpravidla o přechodný stav, který nevyžaduje přeléčení antibiotiky. Taková osoba by se ale měla pro jistotu vyhnout kontaktu s malými dětmi a staršími nebo oslabenými jedinci.

Komplikovaná spála může být léčena i dva měsíce. Velmi vzácně se mohou vyskytnout i některé komplikace způsobné působením streptokoků na organismus. Patří sem zejména:

  • revmatická horečka (postihující srdce a klouby)
  • glomeluronefritida (nehnisavý zánět ledvin)
  • chorea minor, dříve známá jako tanec svatého Víta (postižení mozku s neovladatelnými pohyby a psychickou labilitou)

Vznik těchto problémů není přesně znám, ve hře je zejména chybná odpověď autoimunitních mechanismů nebo dědičné dispozice.

Věděli jste, že: dítě postižené spálou by se po jejím vyléčení mělo ještě alespoň měsíc zdržet cvičení a sportovních aktivit všeobecně?

Jak pomoci při léčbě spály domácími prostředky?

Především snižujeme teplotu volně dostupnými prostředky Paracetamolem nebo Ibuprofenem, které je možné v případě vysoké neustupující horečky střídat po čtyřech hodinách. Chladivé obklady a zábaly se spíše nedoporučují, ale záleží na doporučení lékaře. V prvních dnech je důležitý zejména pitný režim (voda, heřmánkový čaj apod.). Nemocného do jídla nenutíme. Proti bolesti při polykání bojujeme kašovitou stravou nejlépe chladnější teploty (přesnídávky, jogurty atd.). Povoleny jsou i nanuky a další mražené potraviny.

Na bolesti v krku dobře zabírá tzv. suchý zábal (šátek kolem krku). Větší děti a dospělí mohou provádět i výplachy krku, kloktat teplou slanou vodu apod.

Zároveň se doma vyhněte používání všech dráždivých látek od kouření až po agresivní čistící prostředky. Chcete-li používat desinfekci, použijte tu bez zápachu z lékárny. Tam vám ochotně a rádi poradí. Bakterie bez problému přežívá i na oblečení a lůžkovinách. Každý den proto všechno oblečení a lůžkoviny vyperte alespoň na 60°C a často větrejte, aby došlo k výměně infekčního vzduchu.

Spolu s antibiotiky podávejte i probiotika a to nejméně 2x denně jako ochranu střevní mikroflóry. Nesmí se ale podávat současně (antibiotika by je zničila), ale nejméně se dvouhodinovým odstupem. Po ukončení léčby pokračujte v dobírání probiotik ještě nejméně týden. Dbejte také na přísun vitamínů, a to zejména skupin B a C.

TIP: Jestliže lidé ve vašem blízkém okolí onemocněli spálou a vy také pociťujete např. nepříjemné škrábání v krku, určitě není důvod hned spěchat k lékaři pro antibiotika nebo dokonce sahat do starých zásob! Nesprávně užívaná antibiotika oslabují vaši střevní mikroflóru a imunitní systém všeobecně, takže nakonec spálu dostanete také, i když jste původně začínali jen s virózou. Vždy počkejte na výsledky kultivace u lékaře.

S čím je možné zaměnit spálu?

Spále se velmi podobají některé virózy doprovázené změnami na kůži.

Zarděnky a spalničky

Ekzém se rozšiřuje od obličeje směrem dolů. Proti těmto nemocem jsou však dnešní děti očkované a propuknutí je u nich jen málo pravděpodobné.

Toxoalergický ekzantém

Je podobný kopřivce a vzniká alergickou reakcí organismu nejčastěji na potraviny. Obvykle se objevuje na hýždích, stehnech a předloktích, tedy nikoli na obličeji.

Virový ekzantém

Vyrážka se může objevit i při běžných virózách. Chybí zde ale angína, i když v krku může pobolívat. Správnou odpověď může dodat jedině laboratorní vyšetření (nízké CRP a negativní kultivace).

Pátá nemoc

V krku bývá potvrzen Hemofilus. Antibiotika se nasazují pouze v závažných případech.

Jak se chránit před spálou?

Streptokokové infekce patří k velmi nakažlivým a neexistuje 100% návod, který by vás před nimi ochránil. Abyste dali nákaze alespoň co nejmenší šanci, dodržujte tato opatření:

  • řádně si myjte ruce
  • vždy mějte vlastní sklenici s pitím a vlastní příbor
  • kašlete se zakrytými úst
  • nepřecházejte banální infekty, které by vás vrátily do kolektivu s podlomenou imunitou.

Jestliže máte doma nemocné dítě, nepoužívejte stejné nádobí, kartáček, příbory ani další předměty. Dětem vyčleňte zvláštní předměty, a ty po dobu infekce udržujte oddělené od ostatních. Při jejich mytí pak používejte buď myčku nebo skutečně horkou vodu.

Při ošetřování je vhodné zakrýt si ústa a nos rouškou, která zabrání přenosu infekce při kýchání a smrkání zejména v prvních dnech. Menším dětem se dá toto opatření snadno vysvětlit, a kojenci závislí na tváři matky obvykle spálou neonemocní. Nezapomínejte roušku několikrát denně měnit a prát!

Podobné příspěvky