CRP v krvi a její hodnoty

CRP v krvi a její hodnoty

Onemocnění způsobená bakteriemi často lze spolehlivě poznat pouze z výsledků testů krve. CRP v krvi a její hodnoty mohou ukázat na závažnost nemoci a nutnost léčby antibiotiky nebo naopak ukáží na virového vyvolavatele a doporučí jiný postup Základ CRP test si můžete udělat i v domácích podmínkách. Výsledky jsou známé do tří minut.

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, což je bílkovina vytvářená v játrech, která reagují na zánět probíhající v těle. Vysoké CRP ale nemusí odkazovat jen na činnost bakterií, vyvolat ho může i autoimunitní onemocnění, nádor, revmatická onemocnění nebo dokonce těhotenství! Proto je vždy nutné CRP v krvi a její hodnoty dát do souvislosti s pacientovým stavem a subjektivními obtížemi.

Jak se měří CRP

CRP v krvi a její hodnotyTesty CRP jsou rychlé a prakticky bezbolestné. Používá se při nich kapilární krev, takže pro správné provedení stačí běžné píchnutí do prstu. Krev reaguje s roztokem a změna barvy do tří minut ukáže výsledek.

Co byste měli vědět:
Všeobecně lze říci, že hodnoty CRP do 40 mg/l neukazují na bakteriální infekci a není tedy nutné nasazovat antibiotika. U dětí do šesti let je touto hranicí hodnota 25 mg/l. Onemocnění je tedy třeba zaléčit vhodnými antivirotiky. Ale nebuďte překvapeni, pokud vám někdy lékař předepíše antibiotika i při nízké hodnotě CRP. Ta se někdy používají na zmírnění nebo předcházení komplikací, které by mohly nastat.

Proč se měří CRP

Lékaře mohou zajímat hodnoty vašeho CRP ze tří důvodů:

  • Pro zjištění, zda nemáte v těle bakteriální infekci, proti které je nutné nasadit antibiotika. Jednoduchý CRP test dokáže předejít zbytečně nasazeným lékům a nesprávné léčbě jako takové.
  • Kvůli ověření, jestli vaše stávající léčba zabírá. V takovém případě by hodnoty CRP měly klesat.
  • Aby zjistil, jestli u vás znovu nepropuklo již vyléčené zánětlivé onemocnění nebo autoimunitní choroba.

CRP v krvi a její hodnoty

U různých onemocnění se hladiny CRP mohou lišit. Ukážeme si seznam těch nejčastějších a poradíme, jak se orientovat v lékařských zprávách i při domácím testu.

CRP v krvi a její hodnoty

Virové infekce a infekce horních cest dýchacích

Při probíhající chřipce typu A a B nebo při běžné rýmě se hodnoty CRP pohybují okolo 10 mg/l. Těžký průběh chřipky bez komplikací může tuto hodnotu vyslat až ke 25 mg/l. Obdobné hodnoty ukazuje i onemocnění infekční mononukleózou (CRP může zřídka vystoupit i k hodnotě 100 mg/l).

 

CRP v krvi a její hodnoty

Plicní infekce

Zápal plic způsobený bakteriemi ukazuje velmi vysokou hodnotu CRP v krvi – až 200 mg/l. Často jde o první varovný signál a po vhodně nasazené léčbě začíná CRP rychle klesat.

Zápal plic vyvolaný viry nebo chlamydiemi už tak průkazný není, hodnoty nemusí přesáhnout ani 25 mg/l. Pokud je vám tedy velmi špatně a domácí CRP test nic zvláštního neukáže, rozhodně se nenechte ukolébat falešnými nadějemi a ihned vyhledejte lékaře.

Infekce močových cest

Zvýšená hladina CRP se často vyskytuje i u žen ve druhé polovině těhotenství nebo u těch, které pravidelně užívají hormonální antikoncepci.

Tady závisí hodnoty CRP na tom, která část traktu je infikovaná. Jestliže jde o zánět močového měchýře, ukáže test obvykle hodnoty 30-50 mg/l. Při postižení ledvin se pak CRP šplhá mnohem výše, často až ke 100 mg/l (obvyklá hodnota u pyelonefritídy je 75 mg/l).

Měli byste vědět: Jestliže trpíte lupusem nebo revmatoidní artritidou, mohou být hodnoty CRP normální, i když v těle zánět probíhá. Zatím není jisté, proč k tomuto jevu dochází.

CRP v krvi a její hodnoty

Mají CRP testy nějaká rizika?

Vzhledem k metodě odběru krve jde o rutinní a velmi bezpečný postup, který může provádět sestra i lékař osobně. Jen zřídka dochází v místě vpichu k vytvoření bolestivé modřiny (v případě, že je propíchnuta žíla a její obsah se vylije do podkoží) nebo zanesení infekce. Lidé nesnášející pohled na krev nicméně mohou pociťovat malátnost, motání halvy nebo dokonce omdlít. Vždy proto svého lékaře varujte, že podobnými problémy trpíte.

 

Jak používat domácí test na CRP?

CRP v krvi a její hodnoty si můžete změřit i sami doma. Cena jednoho testu v lékárně se pohybuje okolo 200 až 300 Kč. Jde o dobrý ukazatel v případě, že nemáte možnost navštívit lékaře nebo o jeho diagnóze z nejrůznějších důvodů pochybujete.

Jeho použití není vůbec těžké. Nejdříve připravíte přiloženou zkumavku a odstraníte víčko. Poté omyjete a osušíte místo vpichu – obvykle prst, u malých dětí pak patičku. Místo dezinfikujete za pomoci speciálních přípravků nebo alkoholu a počkáte, až zaschne.

Přiložené lancetové pero zbavíte sterilního krytu a nastavíte hloubku vpichu (pro malé děti je přípustná max střední hodnota). Pak stačí pero přiložit k dezinfikovanému místo a stisknout knoflík až ke slyšitelnému cvaknutí. Místo vpichu masírujte,. Aby došlo k vytvoření kapky krve. Tu pak přiloženou mikropipetou odeberte a vytlačíte do připravené zkumavky s roztokem. Na závěr stačí nasát vzorek tekutiny do kapátka a kápnout na přiložený test podle návodu.

Domácí CRP testy jsou obvykle schopné určitě tři možné hodnoty CRP:

  • méně než 10 mg/l
  • 10 až 30 mg/l
  • více než 30 mg/l

Při naměření nejvyšší hodnoty jde téměř jistě o nějaký druh bakteriálního zánětu v těle. Doporučujeme proto bez odkladu navštívit lékaře.

 

 

Podobné příspěvky