Příušnice příznaky u dospělých
Příušnice jsou obvykle vnímány jako dětská nemoc, objevující se do 15. roku života. Ohniska epidemií v ČR a na východním Slovenku v loňském roce ale přesvědčivě ukazují, že onemocnět mohou i dospělí. A to i pokud jsou očkováni. A jak příušnice příznaky u dospělých poznat?
Obsah článku
Koho mohou postihnout příušnice?
Proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám se u nás očkují děti po dosažení 15. měsíce věku kombinovanou vakcínou MMR. Nejde ale o ochranu celoživotní, jak se lidé mylně domnívají a množství protilátek je často příliš nízké už v pubertálním věku, kdy se mohou příznaky příušnice poprvé objevit u dospělých. Dalším problémem je pronikání odlišných virových kmenů příušnic z východní Evropy, proti kterým standardní očkování nechrání v žádném věku.
Příušnice příznaky u dospělých tak můžeme pozorovat zhruba od 15. roku věku a později. Zajímavé je, že lidé starší 35 let, nikdy neočkování, obvykle příušnicemi netrpí. Nejrozšířenější hypotéza hovoří o nepoznaném prodělání spalniček v dětském věku a následné doživotní imunitě. Pokud jednou proděláte příušnice, už nikdy je nedostanete znovu.
Příušnice příznaky u dospělých v prvních dnech
Onemocnění příušnicemi začíná u dospělých nenápadně.
- Příznaky příušnice u dospělých
- horečka
- únava
- pocit napětí v oblasti příušních žláz (oboustranné i jednostranné)
2 . Příznaky příušnice u dospělých
- bolest při žvýkání
- obtíže při otevírání úst
- bolest ucha (způsobenou tlaky na zvukovod)
- sucho v ústech díky snížené tvorbě slin
- nepodceňujte tyto „Příznaky příušnice u dospělých“
Léčba příušnic
U dospělých může být průběh nemoci komplikovanější. Připojit se může například zánět mozku, slinivky břišní nebo varlat u mužů. Příušnice příznaky u dospělých se proto nevyplácí podceňovat.
Samotná léčba spočívá ve snižování teploty, podávání léků proti bolesti a klidném režimu s dostatkem tekutin. Bolestivost postižených míst zmírňují i vlažné obklady.
Příušnice a co byste o nich měli ještě vědět
Příušnice jsou vysoce nakažlivé – po kontaktu s nimi onemocní asi 80% lidí, kteří dosud proti nim nezískali imunitu. Ohniska příušnic se objevují zejména ve školách a školkách. A zpočátku není možné zjistit, že něco takového probíhá.
Pacient je totiž infekční už 1-2 dny předtím, než se objeví první příznaky v podobě otoku slinných žláz a poté ještě více než týden. Zatímco u nejmenších dětí je toto onemocnění obvykle mírné, u adolescentů a dospělých může být léčba mnohem komplikovanější. Často vyžaduje hospitalizaci pro středně těžké až těžké komplikace, jako je orchitida , meningitida a pankreatitida.
Jak časté jsou příušnice u dospělých?
Prakticky všichni neočkovaní lidé někdy onemocní příušnicemi – jedná se o běžné infekční onemocnění, ovšem 20–40% infikovaných je tzv. asymptomatických a řada z nich má také nespecifický průběh, takže pouze 30–40% nemocných dostane klasické příušnice.
Nespecifické příznaky příušnic u dospělých
Máte podezření, že jste příušnice prodělali, i když vám chyběly některé z charakteristických symptomů? Zkuste se podívat do tohoto seznamu, možná budete mít jasněji. Ovšem konečnou diagnózu může vynést pouze lékař po shlédnutí vašich krevních testů.
- bolest svalů
- nedostatek chuti k jídlu,
- malátnost,
- bolesti hlavy
- mírná horečka
- otok jedné nebo více slinných žláz nejčastěji v rohu čelisti)
- 30% dospělých mužů a chlapců v adolescentním věku může pociťovat bolest a otok varlat
Zdroj:
http://www.szu.cz/tema/prevence/kdy-jste-imunni-vuci-onemocneni-spalnickami-nerozumite