Ochrana před sluncem: Vše, co potřebujete vědět

Opalovací krémy vs. minerální filtry Hádejte co. Slunce svítí po celý rok, a proto bychom měli věnovat ochraně před sluncem větší pozornost a zařadit péči o pleť a ochranu pokožky před sluncem do každodenní rutiny. Opravdu nejde o žádný marketingový trik – dobrá ochrana je důležitá pro zdraví naší pokožky, a tím vlastně i pro zdraví celkově.

A co všechno byste o této specifické oblasti kosmetické vědy měli vědět? Seznámíme vás s několika mýty a nabídneme produkty, které s o vaše zdraví i bezpečí zaručeně postarají.

Mýty o opalovacích krémech

Opalovací krémy se přirozeně postupně z pokožky odstraňují vodou i potem.

Nejprve pojďme odstranit některé mýty! Označení jako „voděodolný“ a „odolný proti potu“ je velmi zavádějící. Opalovací krémy se přirozeně postupně z pokožky odstraňují vodou i potem. Neexistuje zkrátka způsob, jak se tomu vyhnout, proto je třeba opalovací krém nanášet opakovaně v průběhu dne.

Ovšem samozřejmě je-li nějaký krém označení tímto přívlastkem, mělo by to znamenat, že vám na těle vydrží o něco déle, než je běžné. Obvykle se proto za podobné výrobky vyplatí připlatit. A jak takové krémy správně používat?

Důležité je zejména dostatečné množství

Někdy máme tendenci nanášet silnější opalovací krém (tedy kupříkladu s faktorem SPF 50) v menší vrstvě než jejich méně účinné protějšky. Tím ovšem děláme zásadní chybu. Doporučované množství je konstantní a to přibližně 2 mg krému na 2 cm kůže. Jde tedy o poměrně silnou vrstvu, u které vám nějakou dobu potrvá, než ji „rozmažte do žádoucí podoby.“

 

Měli byste vědět:
 Jestliže se kupříkladu mlékem namažete za dvě minuty, aniž byste s  museli při roztírání příliš snažit, pak jste ho pravděpodobně aplikovali až zoufale málo a s nějakou lepší ochranou tedy počítat nemůžete.

Vyzkoušejte favorita v kategorii – Daylong Face Sensitive SPF50+ fluid 50ml

Hledáte krém ,který vám dlouho vydrží a splní vaše nároky i ve všech dalších ohledech? Naším tipem je Daylong Face Sensitive SPF50+ fluid 50ml. Pyšní se ultra lehkou texturou, jež se prakticky okamžitě vstřebává a vaši pokožku chrání. Zároveň také brání tvorbě kožního mazu, nemusíte se tedy bát jeho aplikace ani na uhrovitou nebo jinak postiženou pokožku.

Je vhodný pro citlivou a smíšenou kůži a chrání vás proti UVB zářením vícenásobně. A jedním dechem samozřejmě i proti UVA. Hodí se i na obličej a opravdu snadno se aplikuje. Kromě toho také Daylong Face Sensitive SPF50+ fluid 50ml dlouho vydrží. Na jednu aplikaci je pak u dospělé soby počítáno asi 30 ml.

 

Měli byste vědět:
Jde samozřejmě o aplikaci na celé tělo, pokud se budete mazat jen mimo látku trička a kraťasů kupříkladu na výletě, pak vám samozřejmě Daylong Face Sensitive SPF50+ fluid 50ml vydrží mnohem déle. Na to se můžete spolehnout.

Jak dlouho vydrží krém ve vodě

A na jakou výdrž se můžete spoléhat? Obvykle se uvádí 40-80 minut, poté je nutné opalovací přípravky znovu aplikovat.

Docela jinou kapitolou je používání opalovacích přípravků během koupání. Nemají totiž takovou výdrž, jak si možná myslíte. Předem je třeba upozornit na to, že voda jako taková před UV paprsky vůbec nechrání a popálit se tedy můžete, i když za celý den z vody ani nevylezete.

I přesto je vhodné vsadit na voděodolné opalovací prostředky, jež mají přece jen tendenci vydržet o něco déle. A na jakou výdrž se můžete spoléhat? Obvykle se uvádí 40-80 minut, poté je nutné opalovací přípravky znovu aplikovat.

Slaná voda je pak na délku působení o něco horší. Většina laboratorních testů totiž probíhá při koupání ve sladké vodě, moře má však přece jenom trochu jiné parametry. Takže při koupání v moři je vhodné obnovovat vrstvu krému po každém osušení. Pro jistotu.

 

Měli byste vědět:
Přece jen jde o chemii, takže pokud se chystáte na koupání kupříkladu v nějaké přírodní památce, pak jejich použití zvažte. V zahraničí jsou dokonce v některých místech povinné i nejrůznější bio přípravky, které životní prostředí ani vodní ekosystém žádným způsobem neničí.

Tip na produkt: Daylong ultra SPF 25 200ml

Hledáte opravdu účinnou ochranu proti UVA a UVB záření, vhodnou pro normální, suchou a citlivou kůži? Daylong ultra SPF 25 200ml vyhoví potřebám celé rodiny, navíc nabízí i lipozomální sluneční ochranu a opravdu extrémní odolnost vůči potu i vodě.  A jako bonus vám na kůži zanechá opravdu příjemný pocit.

Ochranný faktor 25 je vhodný pro běžné použití, takže si ho s sebou klidně sbalte i na výlety. Přípravek Daylong ultra SPF 25 200ml je nutné nanášet asi půl hodiny předtím, než se vystavíte slunečním paprskům.

Co potřebujete vědět, abyste zůstali chráněni

Opalovací krémy, jinak chemické UV blokátory, absorbují sluneční paprsky UV záření, které se tak nedostane k buňkám pokožky, a místo toho se mění na teplo.

Je třeba dopředu říci, že jsme fanoušky zdravého opalování bez chemie, a to zejména minerální sluneční ochrany, tzv. minerální přírodní fotoprotekce. Pokračujte ve čtení a zjistěte proč.

V zásadě existují dva typy ochrany proti slunci: opalovací krémy na chemické bázi a minerální filtry pracující na principu povrchové clony proti UV záření, kdy jde o přírodní alternativu klasických opalovacích krémů.

Opalovací krémy, jinak chemické UV blokátory, absorbují sluneční paprsky UV záření, které se tak nedostane k buňkám pokožky, a místo toho se mění na teplo. Věc, kterou byste měli vědět je, že chemikálie obsažené v některých opalovacích krémech, jako je např. oxybenzon či retinylpalmitát, mohou ve skutečnosti zvýšit pravděpodobnost poškození vaší pokožky.

Oproti tomu minerální clony či minerální filtry, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, ve skutečnosti vytvářejí fyzický blok mezi sluncem a pokožkou, takže odráží škodlivé záření již na povrchu kůže a nedovolí, aby paprsky prostoupily do hlubších vrstev vaší pokožky.

Fakta, která je třeba vědět

Pokračujme s chemickými přísadami obsaženými v opalovacích krémech, kterým se ráda vyhýbám:

Oxybenzon: Vede k poruchám endokrinního systému a některé studie dokonce zjistily, že poškozuje buňky, což může vést ke vzniku rakoviny kůže.

Benzofenon: Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) může tato složka způsobit mutace v korálech narušením jejich DNA. Korálové útesy tvoří některé z nejrozmanitějších ekosystémů naší planety. Jsou nezbytné pro správné fungování mořského ekosystému, protože jsou zdrojem základních prvků pro mořský potravní řetězec a jsou domovem mnoha druhů. U lidí benzofenon snižuje funkci štítné žlázy.

Jaký je rozdíl mezi obyčejnými opalovacími krémy z drogerie a těmi z lékárny?

Pokud používáte filtry chemické, pak rozhodně není dobré aplikovat je až na poslední chvíli, potřebují totiž asi půl hodiny  k tomu, aby se na vaší pokožce aktivovaly.

Abychom si to shrnuli – ty nejlevnější krémy vám sice nabídnou leckdy i úctyhodný stupeň ochrany (klidně zmiňovanou padesátku), ovšem čistě chemickým způsobem. Jen málokdy jsou vhodné pro děti nebo pro citlivou pokožku. Oproti tomu opalovací přípravky s minerálními filtry, jež seženete v lékárnách. Žádnými odbornými nešvary netrpí. A navíc jsou k vaší pokožce šetrnější.

A je tu ještě jedno úskalí. Pokud používáte filtry chemické, pak rozhodně není dobré aplikovat je až na poslední chvíli, potřebují totiž asi půl hodiny  k tomu, aby se na vaší pokožce aktivovaly. Musíte se tedy namazat ideálně ještě před odjezdem na koupaliště apod., což může být pro někoho značně diskomfortní (krémy totiž kupříkladu zanechávají stopy na sedačkách v autě).

Tip na přípravek: Daylong kids SPF 30 200ml

Potřebujete perfektní ochranu pro nejmenší členy rodiny, která se k takovému úkolu postaví bez kompromisů? Osvědčeným favoritem v kategorii je Daylong kids SPF 30 200ml.  Velmi snadno se roztírá a ještě rychleji vstřebává, dětem tak nebude na pokožce vůbec vadit.

Chrání před UVA i UVB zářením, nabízí lipozomální sluneční ochranu a vyznačuje se velmi vysokou odolností proti potu a vodě. Můžete tedy nechat své děti dovádět ve vodě i v písku, zatímco je Daylong kids SPF 30 200ml účinně chrání.

Jaká je tedy ideální volba? Přírodní minerální filtry!

Oxid titaničitý i oxid zinečnatý jsou zodpovědné za bílý vzhled, který je s minerálním krémem spojen. Čím větší je molekula, tím silnější zanechá bílou vrstvu.

Pracují na fyzické úrovni: jemné částečky minerálů vytvoří na povrchu pokožky tenkou ochrannou vrstvu, která dokáže odrazit sluneční paprsky (UVA i UVB záření) stejně jako zrcadlo. Obsažené minerální částice nepronikají do pokožky, proto nezpůsobují podráždění ani u osob s velmi citlivou pletí, u alergiků či dětí. Přípravky navíc obsahují hodnotné, čistě přírodní oleje, které zároveň pečují o pleť. Účinkují okamžitě po nanesení.

Považuji je za skutečné štíty. Fungují jako zrcadla, která odráží UV záření místo toho, aby je absorbovala. Neovlivňují ani endokrinní systém a ve srovnání s chemickými krémy na opalování minimalizují negativní účinky na zdraví.

Oxid titaničitý i oxid zinečnatý jsou zodpovědné za bílý vzhled, který je s minerálním krémem spojen. Čím větší je molekula, tím silnější zanechá bílou vrstvu. To rozhodně není příjemný efekt, ale výhodou je, že vidíte, kde přesně byl krém aplikován!

 

Měli byste vědět:
Obě složky nabízejí ochranu před sluncem, ale oxid titaničitý může být při vdechování karcinogenní, proto se vyvarujte aerosolových produktů vyrobených z oxidu titaničitého
.

Jak opalovací přípravky správně nanášet

Jak jsme si už řekli, jejich množství je pevně dané – potřebujete dva mg krému na každé dva centimetry pokožky. Jde tedy o poměrně silnou vrstvu, kterou je třeba aplikovat. Ovšem dejte pozor i na to, jak krém nanášíte, musíte totiž věnovat pozornost celé řadě citlivých míst. Jde zejména o:

•         nos,

•         rty,

•         ušní boltce

•         a chodidla.

Důležité jsou také klíční kosti, hřbety rukou nebo třeba okraje plavek. Tady všude se můžete snadno popálit, aniž si toho včas všimnete. Lepší je proto mazat opravdu důkladně celé tělo, než něco vynechat. V tom vám právě skvěle pomůže již zmíněný oxid titaničitý a další přírodní minerální filtry, jež místa s naneseným krémem zbarví doběla a vám se tedy nestane, že se někde zapomenete namazat.

 

Měli byste vědět:
Jestliže nedodržíte množství krému, jež je pro vaši pokožku vhodné a použijte ho méně, pak se ochrana sníží, a to nepřímou úměrou. Takže například chcete-li šetřit a namažete se jen polovičním množstvím krému, pak se ochranný filtr sníží rovnou o dvě třetiny. A to se rozhodně nevyplatí riskovat.

Na co si ještě dát pozor?

Že je vhodné opalovací přípravky nanášet po každém delším pobytu ve vodě jsme si už řekli. Ovšem málokdo ví, že stejný efekt na jejich smývání má i pot. Takže pokud se místo vodních radovánek věnujete plážovému volejbalu, pak se rovněž nezapomínejte pravidelně mazat. Při hře se totiž spálíte ještě mnohem rychleji než při odpočinku, to jste už jistě někdy zažili.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *