Motolice jaterní
Fasciolóza nebo také motolice jaterní. Jde o parazitární onemocnění, způsobené pravě motolicí jaterní (Fasciola hepatica). V Evropě se přirozeně objevuje velmi vzácně, můžeme si ho však nechtěně přinést prakticky z jakékoliv exotické dovolené.
Bohužel není vždy jednoduché onemocnění jaterní motolicí rozpoznat. Přinášíme seznam příznaků a potíží, jakými se může onemocnění motolicí projevovat. Konečná diagnostika však vždy musí zůstat v rukou lékaře.
Obsah článku
O motolici jaterní
Je to vlastně parazit z čeledi ploštěnců. Vyskytuje se po celém světě. Člověk je hostitelem motolice jaterní spíše náhodně, primárně totiž jde o parazita, který se vyskytuje hlavně u skotu, ovcí a koz. Ovšem často ho můžeme najít také u koní, prasat, oslů a i u několika dalších živočišných druhů.
A jak vlastně tenhle parazit vypadá? Svým vzhledem připomíná ze všeho nejvíce dýňové semeno o velikosti 0,4 až 1,0 do šířky a 2,0 až 5,0 cm do délky. Vajíčka dospělých parazitů jsou vylučována trusem jejich konečného hostitele (obvykle to bývá přežvýkavec, ale stát se jím může i člověk). Jestliže vajíčka po vyloučení z hostitelského organismu zakotví v příznivém prostředí, v tomto případě jde o vodu, přejdou velmi rychle do larválního stadia. Tomu se říká miracidium.
Po nějaké době pak larva vstoupí do těla vhodného mezihostitele, kterým je v Evropě převážně hlemýžď nebo bahnatka bahenní (v zahraničí však může jít i o mnohé další druhy plžů). Odtud pak přechází do hostitele konečného.
Ve formě larev, jež jsou v odborné terminologii známé jako cercariae, totiž motolice opouští tělo plže a usazuje se na vodních rostlinách. A aby tu nezůstala bez ochrany, obklopuje se obalem (vlastně okolo sebe tvoří jakousi cystu).A v této formě čeká na vhodného hostitele, který se vodních rostlin dotkne.
Ve chvíli, kdy k tomu dojde a hostitel larvu spolkne, dojde v jeho trávicím traktu k postupnému strávení obalu cysty. Larva poté propíchne střevní stěnu a vstoupí do jater spolu s krví. K přeměně na dospělou motolici dojde ve žlučovodech asi po 7 dnech.
Infekce motolicí jaterní a její zdroje
Člověk obvykle narazí na tohoto parazita tím, že vypije nepřevařenou vodu z potoků, jezer a dalších vodních zdrojů. Velmi nebezpečné je také oblíbené sání stébla trávy, utržené na louce. Nikdy totiž nevíte, zda k nim nejsou přichyceny larvální formy motolice. A stejně riziková je i konzumace neomyté zeleniny, pěstované nebo velmi vlhkých půdách nebo přihnojované výkaly zvířat, infikovaných tímto parazitem.
Motolice jaterní – příznaky
Bohužel symptomy, které by mohly poukázat na infekci tímto parazitem. Nejsou tak snadno rozeznatelné, jak bychom si nejspíš přáli. Bohužel mohou odpovídat celá řadě jiných onemocnění. Takže jak už jsme předeslali, nikdy se nepokoušejte o samostatnou diagnózu onemocnění motolicí jaterní. Vždy je nutné podstoupit některé testy. A jaké příznaky na sobě tedy lidé, postižení fasciolózou, pozorovali?
- zvětšená játra,
- poruchy trávení,
- chybějící chuť k jídlu,
- neustále se vracející horečka,
- kožní léze, nejčastěji se objevující ve formě kopřivky,
- nevolnost, přecházející až ve zvracení,
- žloutenka,
- zácpa a průjem, které se střídají,
- celková slabost,
- bolest svalů a kloubů.
Ne-ní-li fasciolóza léčena, pak se mohou parazité v těle nahromadit, dojde tak nejenom k poškození žlučovodů, ale i samotných jater. Nezřídka pak dochází i obávané cirhóze, jejíž léčba se někdy neobejde bez transplantace.
Jak vypadá pokročilá diagnostika
Infekce motolicí jaterní je definitivně prokazatelná jen díky vyšetření krve. To následně ukáže vysokou hladinu eozinofilů v krvi. Obvykle se však čeká i na pozitivní výsledek výtěru stolice nebo dvanácterníku, a to na přítomnost vajíček tohoto nebezpečného a u nás bohužel poměrně málo známého parazita. To už je ovšem komplikovanější
Test stolice totiž poskytne pozitivní výsledek až 12-14 týdnů po infekci, což je mnohem později, než se u vás pravděpodobně objeví první závažné příznaky, které vás donutí vyhledat lékařkou pomoc. Váš lékař vám proto velmi pravděpodobně také nařídí podstoupit ultrazvuk, počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci. To vše mu pomůže získat přesný obrázek o stavu vašich jater a žlučovodů. Motolice zde bývají jasně vidět a konečná diagnóza je tedy jasná.
Sérologické testy, které onemocnění motolicí potvrzují:
- nepřímá hemaglutinace,
- imunofluorescence,
- imunoelektroforéza,
- ELISA.
Léčba motolice jaterní
Jakmile je potvrzena správná diagnóza, pak nejde o nic těžkého. Zpravidla jsou podávána antiparazitika, a následně vám lékaři doporučí nějaký prostředek na rychlou a důkladnou regeneraci jater. Nic dalšího obvykle není třeba.
Léky se užívají téměř vždy doma. Jen ve výjimečných případech je pacient léčen v monitorovaném nemocničním prostředí. Důležitým prvkem, který vaši léčbu podpoří, jak také užívání přírodních bylinných přípravků, jako jsou: černý ořech, hřebíčkový olej, quinoa, ostropestřec mariánský. Pouze v pokročilých stádiích infekcí motolice se u pacientů postižených motolicí provádí endoskopie nebo dokonce menší chirurgický zákrok, nutný k odstranění parazitů.
Jen u velmi těžkých případů fasciolózy je někdy nutné kvůli druhotnému poškození přistoupit až k transplantaci jater. U nás však zpravidla k takovému rozsahu infekce nedojde.
Jak zabránit infekci motolicí jaterní
Chystáte se cestovat do oblastí, kde je tento parazit hojně rozšířen? Pak byste určitě měli věnovat pozornost několika preventivním opatřením. Není náhodou, že stejná doporučení používá například WHO při preventivních programech, které se zaměřují právě na snížení promořenosti populace v některých zemích motolic, ale i jinými parazity.
- Jezte pouze tepelně upravená jídla – a to zejména z jater zvířat, která mohou být nakažena právě motolicí (tedy žádné carpaccio),
- pijte vždy jen převařenou vodu,
- důkladné omyjte jakoukoliv konzumovanou zeleninu,
- vyhněte se pokrmům z tepelně neupravených rostlin, pěstovaných v mokřadech.
Abyste zabránili infekci fasciolózou, pak nikdy nepijte ani jinak nepoužívejte bez tepelné úpravy vodu, získávanou přímo z vodních nádrží – např. z rybníků nebo potoků, a ani na okamžik nevkládejte do úst vodní rostliny, nebo ty, u nichž je možnost výskytu larev motolice velmi vysoká. Opatrnosti je třeba dbát zejména na mokřadních lukách a obdobných prostorech. V případě kontaktu s takovými rostlinami nebo prostředím si vždy opravdu důkladně umyjte ruce.
Co si o motolici jaterní pamatovat
A co říci závěrem? Onemocnění motolicí jaterní je bezpochyby velmi závažné, ale není třeba panikařit. Základem je dobrá prevence, kterou však většina z nás provádí tak jako tak. A když už k onemocnění dojde, pak ho dokáže moderní medicína nejenom rychle diagnostikovat, ale také vyléčit. Určitě proto nedoporučujeme nejrůznější zaručeně přírodní prostředky k vyhnání parazitů z těla. V tom lepší případě by vám nijak nepomohly. V tom horším byste si jejich prostřednictvím mohli nepříjemně ublížit. Léčba fasciolózy není těžká a strach nebo stud rozhodně nejsou na místě.