Irigátor
Zdravotnické potřeby

Irigátor

Že tuto šikovnou pomůcku k aplikaci nejrůznějších roztoků neznáte? Irigátor napomáhá vyčistit všechny tělesné dutiny. Používá se tedy například pro výplachy pochvy, aplikaci klystýru, ale i jako náhrada zubní nitě.

Například na podomácku vyrobeném klystýru nenajdete bezpečnostní ventilek pro zastavení toku vody a aplikace vaginálního roztoku injekční stříkačkou nemusí zajistit jeho správné rozprostření po všech částech pochvy.

Irigátor se obvykle s cenou vejde do několika stokorun a dokáže nahradit nejrůznější domácká a mnohdy nespolehlivá řešení, jež trpí mnoha závažnými nedostatky. Pojďme si teď jednotlivé druhy irigátorů rozebrat podrobněji a podívat se, na co se který z nich hodí a jak je správně používat. Pod tímto jednoduchým názvem se totiž skrývá celá řada zdánlivě protichůdně vyhlížejících zařízení.

Irigátor na klystýr

Asi nejznámější irigátor vůbec. Obvykle má podobu průhledného plastového sáčku, opatřeného dlouhou gumovou hadicí a praktickým ventilkem. Používá se k zavádění vody nebo vyplachovacího roztoku do střev. Obvykle z hygienických důvodů (například před plánovanou operací) nebo jako pomůcka pro aplikaci nejrůznějších přípravků pro očistu střev z oblasti alternativní medicíny.

Měli byste vědět:
Podle lékařů není takovýto typ péče o naše zažívání vůbec potřeba. Pomoci může snad jen při větší zácpě. Častá aplikace klystýru (nejenom) za pomoci irigátoru může váš trávicí trakt vážně poškodit.

Irigátor

Jak používat irigátor pro výplach střev

K výplachu používáme převařenou vodu. Tu je třeba nechat vychladnout na teplotu těla (příliš studená nebo naopak teplá voda nám bude nepříjemná). Irigátor zavěsíme do výše hlavy, abychom docílili správného tlaku vody. Připravíme si olej (jakýkoliv rostlinný) a můžeme začít.

Postup krok za krokem:

  1. Nejdříve si klekneme, vystrčíme zadek nahoru a ramena opřeme o měkkou podložku. Trubičku vedoucí z irigátoru pomažeme olejem a začneme opatrně zavádět. Jestliže se dostaví dráždění svěrače, je třeba na chvíli se zasouváním přestat případně změnit směr.
  2. Jakmile je trubička zasunuta až do délky přibližně deseti centimetrů (začátečníkům doporučujeme udělat si na trubičce značku a k aplikaci použít zrcadlo), můžeme pustit proud vody za pomoci pojistného ventilku.
  3. Dýcháme pomalu, jsme maximálně uvolnění.
  4. Jestliže voda přestane proudit, bývá to tím, že se hadička jednoduše ucpala zbytky nestráveného jídla. Obvykle stačí hadičku mírně povytáhnout a znovu zasunout.
  5. Počkáme v uvolněné pozici, dokud se všechna voda nepřelije do střed. Poté podle potřeby navštívíme toaletu.
Věděli jste, že:
nejlepších výsledků dosáhnete v případě, že aplikujete irigátor bezprostředně poté, co jste navštívili toaleta po velké potřebě? Tekutina se tak dostane hlouběji a celý proces bude mnohem kratší. Není to však podmínkou.

Chceme-li, aby se voda dostala co nejhlouběji do střeva, lehneme si po aplikaci na levý bok a vyčkáme na účinek klystýru. Tento trik zaručí opravdu hluboký výplach, žádoucí například před nejrůznějšími lékařskými zákroky.

Měli byste vědět:
Po aplikaci klystýru se může nutkání na velkou potřebu dostavovat ještě dvě hodiny. Bývá rychlé a důrazné, proto se v této době nevzdalujeme od toalety.

Irigátor na klystýr – cena

Na portálu Heuréka lze nejjednodušší modely sehnat už okolo 160 Kč. Cena toho nejdražšího pak nepřekračuje 400 Kč.

Irigátor

Je třeba po aplikaci střevního klystýru užívat probiotika?
Jde-li o výjimečný případ, není třeba se bát. Bakterie nejsou nikdy ze střeva vypláchnuty všechny a do 24 hodin se opět pomnoží. Používáte-li klystýr častěji, poraďte se o tomto problému se svým lékařem.

Ústní irigátor

Ústní a zubní irigátor – cena Tyto irigátory alias zubní sprchy patří rozhodně k těm nejdražším. Srovnávací portál Heuréka nabízí ty nejlevnější za cenu okolo 2 000 Kč.

Aplikace irigátoru v dutině ústní má poněkud jiné parametry. Mnohem častěji je k dostání pod označením ústní sprcha. Ta díky proudu bohatě okysličené vody vyplavuje z našich úst zbytky potravy i zubní plak a dokáže se dostat i do mezizubních prostor. Často je tedy používána jako doplněk nebo dokonce náhrada mezizubního kartáčku a zubní nitě.

Zubní irigátor

Mezi další hojně používané názvy patří i zubní irigátor. Na trhu jsou k dostání klasické i bezdrátové modely, vhodné například na perfektní ústní hygienu během cestování. Jsou perfektní například pro zlepšení péče u chrup u nespolupracujících dětí případně starších osob, u nichž je už vládnutí kartáčkem limitováno jejich pohybovými schopnostmi.

Rosalgin irigátor

Jak aplikovat přípravek Rosalgin? Používání se není třeba bát. Stačí připravit roztok podle návodu, naplnit jím aplikátor, vsunout do pochvy ve vhodné poloze a stisknout PVC obal. Obvykle se se doporučují 1 – 2 vaginální výplachy denně, neurčí-li váš lékař jinak.

Potíže v intimní oblasti mohou být způsobeny celou řadou faktorů. Velmi často se objevují například po prodělané nemoci, porodu nebo menstruaci. Na vině může být jeden nebo více z těchto faktorů:

  • aplikace antibiotik,
  • používání parfémovaných hygienických potřeb,
  • hormonální změny,
  • těhotenství.

Proč používat Rosalgin irigátor?

Aplikátor ze standardního balení Rosalginu je velmi jednoduchý na použití, ovšem ne vždy dokáže zajistit opravdu kvalitní výplach pochvy včetně jejích nejvzdálenějších částí. Mnohem lepší je použití pohodlného irigátoru. Do něj stačí připravený roztok nalít, stisknout a máte hotovo. Na Heuréce se jeho cenové rozpětí pohybuje mezi 118 – 140 korunami.

Similar Posts