Ječné zrno v oku
Ječné zrno je velmi nepříjemné onemocnění. Malý výrůstek na okraji víčka může působit velkou bolest a leckdy si vyžádá i několik dní v klidu na lůžku, aby se předešlo vážným komplikacím. Co je vlastně ječné zrno a jak vzniká?
Ječné zrno – odborně zvané hordeolum, je ve skutečnosti akutní zápal mazové žlázky na horním nebo spodním víčku. Tuto žlázku známe také pod názvem Zeissova a vždy ústí do folikulu některé řasy. Tyto žlázky mají v našem oku velmi důležitou úlohu – produkují maz a dopravují ho k řasám, které tak chrání před lámavostí. Pokud se však maz někde v těle žlázky zadrhne, vznikne bolestivá a nateklá boulička, která se velmi snadno zanítí. A právě tomuto jevu říkáme ječné zrno. I když jde o onemocnění bakteriální, přenos z člověka na člověka není infekční.
Obsah článku
Ječné zrno v oku
Vzniklý útvar je podlouhlý a kulatý. Svým tvarem připomíná mladé zrnko ječmene a odtud také pochází jeho název. V nahromaděném mazu se velmi rychle začnou množit bakterie (obvykle stafylokoky) a nesprávná léčba ječného zrna může pro nemocného znamenat celou řadu problémů.
Ječné zrno co to je
Tím, že ke vzniku zánětu dochází u některé řas na očním víčku, může se ječné zrno objevit jak na okraji oka, tak i na očním víčku. Na léčbu však jeho umístění nemá žádný vliv.
Ječné zrno jak vzniká
K uspání mazových žlázek může dojít z mnoha důvodů. Nejčastěji jsou však na vině přítomné nečistoty a špatně zvolený make-up, obvykle mastný a ucpávající póry. Svůj podíl na tom může mít vysoká vrstva pudru nebo používání peelingu v přílišné blízkosti očí. Průnik bakterií k očnímu víčku jim často sami ulehčujeme. Stačí, pokud se obličeje dotýkáme znečištěnýma rukama nebo špatně ošetřujeme kontaktní čočky.
Jak přišlo ječné zrno ke svému názvu?
Název onemocnění pochází z vizuální podobnosti mez velikostí a tvarem abscesu se zrnkem ječmene. Není jisté, kdo a kdy tento název použil jako první. Nicméně s onemocněním se podle dostupných indicií setkávali už staří Egypťané, kteří ho léčili přikládáním léčivých obkladů z medu a ječné mouky.
Obojí mohlo být účinné, protože med je sám o sobě antibakteriální a ječná mouka pomáhala přesně lokalizovat jeho působení. Nehrozilo tak zavlečení nečistot do oka apod.
Ječně zrno jak se projevuje
Mezi základní příznaky tohoto stavu patří:
- bolest očního víčka nebo celého oka
- pocit tlaku
- začervenání kůže v okolí víčka
- rozmazané vidění
- opuchnutí víčka
- zakulacený útvar na horním nebo spodním víčku
Pokud nic neuděláte necháte svému onemocnění volný průběh, jednoduše bude absces stále růst a růst, až nakonec praskne, hnis se uvolní a pokožka v okolí se samovolně zhojí, což však může trvat i několik týdnů.
Jak lze potvrdit diagnózu ječného zrna?
Se svým problémem se rozhodně nemusíte bát navštívit lékaře. Tomu obvykle stačí jediný pohled a okamžitě má jasno. Jen v některých případech může použít i podrobnější vyšetření zahrnující reverzi víčka, kdy se opatrně podívá na jeho spodní stranu. Žádné další zobrazovací metody (krevní testy odběry apod.) nejsou potřeba.
Ječné zrno léčba
Základem léčby ječného zrna je vypuštění hnisu ze vzniklého útvaru. V mnoha případech dojde k protržení ječného zrna samovolně, jindy je třeba přistoupit k jednoduchému lékařskému zákroku. Sami však ječné zrno nikdy nevymačkáváme, vše bychom mohli ještě zhoršit!
Jakmile se hnis uvolní, začne se místo samovolně hojit. Lékař může podle závažnosti stavu předepsat antibiotickou mast nebo doporučit bylinkové obklady. Hojení ječného zrna však vždy pečlivě sledujeme. Ne ve všech případech se totiž vstřebá zcela a bez následků. Někdy může dojít do tzv. chronické formy, kdy se zbytky mazu a hnisu na víčku zapouzdří a utvoří tak malý tvrdý hrbolek.
Ten pacientovi obvykle nijak nevadí, jeho nežádoucí efekt je spíše estetického rázu. Pakliže ale brání běžné funkci oka případně způsobuje další těžkosti, je zcela jistě na místě jeho chirurgické odstranění.
Kdy navštívit bezpodmínečně lékaře?
Ačkoliv ječné zrno není nijak závažným onemocněním, čas od času se může zvrhnout v mnohem horší problém. Navíc není problém si ho splést se zánětem slzných žlázek. Ten je často (ale ne vždy) doprovázen zvýšenou teplotou a reálně hrozí, že infekce může postoupit hlouběji do oka, což způsobí zánět a otok celého víčka (horního i spodního).
Takže pokud se nepříjemné otoky začnou šířit do dalšího okolí nebo se ječné zrno nebude lepšit ani po týdnu, určitě se svým problémem neváhejte vyhledat specialistu.
Ječné zrno léčba podle prababiček
Ječné zrno je způsobeno zanesením nečistot do oka. Potýkaly se s ním už naše babičky a prababičky, a právě od nich pochází celá řada účinných receptů, díky nimž si s ječným zrnem poradíme sami doma bez návštěvy lékaře.
Rady pro ječné zrno ve stádium zrodu
Jestliže se na vašem oku ještě žádný kulovitý útvar nevytvořil, ale vy zcela jasně pociťujete první příznaky ve formě pocitu cizího tělesa a pálení víčka, můžete včasným zásahem plného vývoje tohoto onemocnění zcela předejít. Stačí si místo potírat některou z těchto věcí:
- čerstvé droždí
- ocet (nanést na prst a opatrně potřít, aby se nedostal do oka)
- mateřské mléko
Babské rady pro akutní ječné zrno
I tady bývá pomoc jednoduchá. Především je nutné nechat ječné zrno prasknout. Tomu velmi dobře pomohou teplé obklady nebo nahřívání za pomoci infralampy. Samotné hojení vám pak pomohou urychlit některé bylinky.
Heřmánkový odvar: vrchovatou lžíci heřmánku povaříme ve 200 ml vody. Necháme 15 minut odstát, přecedíme a 3x denně přikládáme obklad asi na dobu čtvrt hodiny. Každý den uvaříme odvar nový.
Odvar ze světlíku lékařského: světlík lékařský má na oči doslova zázračné účinky. Ne v každé lékárně je ale k sehnání, proto bychom se jím měli zásobit dopředu nebo si ho v létě sami nasbírat. Polévkovou lžíci zalijeme ¼ litru horké vody, 20 minut necháme odstát a přecezený odvar používáme na obklady. 3x denně 15 minut postačí, 3 šálky čaje bychom měli rovněž vypít. Tak to doporučovaly lidové babky kořenářky.
Odvar z aloe: slouží dobře i jako prevence. Čerstvé listy aloe vyluhujeme v převařené vlažné vodě. Na 5 gramů listů použijeme 1,5 dl vody a necháme alespoň 6 hodin odstát. Obklady přikládáme 3-5x denně.
Měsíčkový čaj: měsíček lékařský je známý svými protizánětlivými účinky. Při léčbě ječného zrna popíjíme 2x denně šálek, ve kterém lžičku sušených květů necháme 10 minut vylouhovat v horké vodě.
Inhalace bylinkové páry: pomoci nám mohou i inhalace. Mají antibakteriální účinky a působí přímo na sliznice. Uvolňují maz i hnis a pomáhají je vypuzovat pryč. Takovou inhalaci si připravíme snadno. V menším hrnci převaříme vodu a do ní pak vhodíme hrst tymiánu nebo heřmánku. Inhalujeme pod horkým ručník alespoň 15 minut 2x denně.
Ječné zrno babské rady pro prevenci
Jestliže je ječné zrno vaším častým společníkem, určitě se vám bude hodit několik rad pro prevenci. Zánět mazové žlázky způsobuje špína a časté mechanické dráždění oka. Dbát byste proto měli především na následující faktory:
- oči nikdy neumývejte mýdlem, používejte pouze speciální přípravky z drogerie nebo lékárny
- pečlivě vybírejte i svůj šampón, měl by být určený pro citlivou pokožku
- často vyměňujte ručníky i povlečení na svém polštáři
- snažte se nemnout oční víčka prsty
- pakliže máte velmi mastnou pokožku, umývejte víčka každý den kosmetickými tampony, abyste z nich všechen maz bezpečně odstranili
Prevence ječné zrna v podobě stravy bohaté na vitamín B
Vitamíny skupiny B se nacházejí především v živočišných produktech. Jde zejména o vitamin B12. Kromě masa a vnitřností jsou jeho hojným zdrojem také banány, brambory, ořechy a cereálie.
Jednotlivé vitamíny B se ve svých účincích na tělo liší, právě proto se obvykle podávají ve více druzích najednou (třeba známý B-komplex).
Jak se vyznat v druzích vitamínu B
- Vitamin B1 zlepšuje transport kyslíku v buňkách (přispívá tedy ke správné fyzické kondici).
- Vitamin B2 se stará o správnou koncentraci a kvalitu spánku, rovněž napomáhá odstraňovat toxiny z těla.
- Vitamin B3 působí na hladinu růstového hormonu, což je zvláště důležité pro děti.
- Také zajišťuje správný metabolismus cukrů, zdravý vzhled kůže a správné fungování nervového systému. S bojem proti ječnému zrnu vám tedy může nejlépe pomoci právě on.
- Vitamin B5 zajišťuje tvorbu melatoninu, neurotransmiterů, L-glukosaminu. Má tedy vliv zejména na kvalitu spánku, paměť a koncentraci.
- Vitamin B6 uvolňuje nervové napětí, zvyšuje odolnost vůči stresu a zajišťuje zdravý a hluboký spánek.
- Vitamin B7 je zodpovědný za normální metabolismus, ovšem pozitivní vliv má i na vlasy a pokožku, kterou pomáhá zbavovat nečistot. Další vitamín B, který při boji s ječným zrnem maximálně využijete.
- Vitamin B9 podporuje zažívací systém a zajišťuje tvorbu serotoninu. Jeho doplňování je důležité zejména v prvním trimestru těhotenství.
- Vitamin B12 se podílí na tvorbě červených krvinek pečuje o kardiovaskulární systém a naše duševní zdraví.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu B?
Ječné zrno nemusí být jediným příznakem. Pozorovat na sobě můžete také problémy s koncentrací a pamětí. Z tohoto důvodu je velmi důležité konzumovat správně vyváženou a rozmanitou stravu, bohatou nejen na ovoce a zeleninu, ale také na ořechy a obilné výrobky.
Ječné zrno na víčku – tipy na závěr
Ječné zrno může postihnout kohokoliv a jednou za život se s ním setká skoro každý. Problém nastává ve chvíli, kdy se tento stav opakuje několikrát ročně i přes důsledné dodržování prevence. V takovém případě bude nejspíš problém jinde – ve vaší imunitě. Každá přechozená viróza, ale i nedostatek spánku či málo vydatná strava s minimem živin může mít na vašem stavu svůj díl.
A roli hraje i velká námaha očí. Tou nejčastěji trpí lidé, kteří mají předepsané brýle na krátkozrakost, ale nenosí je (kdo by se obtěžoval kvůli jedné dioptrii) nebo pracovníci v administrativě a programátoři, kteří oči často unavují hleděním do monitoru počítače. Oko je poté suché, mazové žlázky jsou nuceny k intenzivnější činnosti a na problém je zaděláno.
Co děláte špatně?
U vlivu make-upu na vznik ječného zrna jme už mluvili. Problém bývá jak v jeho výběru (nevhodný make-up určený pro jiný typ pleti, než máte vy), ale také v jeho důkladném odstranění. Velmi účinné jsou v tomto směru populární micelární vody. Po jejich použití je však vždy třeba obličej omýt ještě studenou vodou.
Prevence je nejlepším lékem
Upravte svůj životní styl, nechte si u lékaře změřit svůj nitrooční tlak, nasaďte vitamíny skupiny B a zvlhčujte suché oči přípravky z lékárny. Zároveň se vyhýbejte prašnému prostředí a každé onemocnění poctivě vyležte. Vydržíte-li, máte velkou šanci, že vás ječné zrno do několika měsíců úplně opustí a nikdy více už se neukáže. A to přece stojí za trochu námahy, ne?
Aktualizováno 17. 8. 2019