Jak získat krásnou postavu a udržet kila dole

Po úspěšném období hubnutí si každý naplno vychutnává novou štíhlou postavu a život se mu doslova ze dne na den mění. No člověk zapomíná, že tímto ještě nad nadváhou nadobro nezvítězil. Vyhráno má totiž pouze tehdy, pokud si po hubnutí dokáže dlouhodobě udržet novou hmotnost. Návrat k nesprávným návykům je totiž vždy doprovázen tzv. jo-jo efektem – nárůstem hmotnosti, která je často vyšší než před hubnutím. Naopak, zdravá životospráva je trvalou zárukou udržení si stálé tělesné hmotnosti po celý život.

 

 

Jde se hubnout – kdo to bude mít těžší?

 

Lidé se rozhodnou změnit svou postavu nejen při velké, ale i menší nadváze. Kdo to bude mít náročnější? Ten, kdo se během hubnutí s sebou více potrápí? „Lidé s větší nadváhou vyžadují jiný přístup než ti, kteří mají pár kilo navíc. Například jejich tréninkový plán při cvičení v rámci našich redukčních programů nastavujeme citlivější. Intenzitu cvičení ovlivňuje nejen fyzická zdatnost klienta, ale i jeho celková tělesná hmotnost. U lidí s menší nadváhou, kde nejsou větší omezení, je trénink dynamičtější a intenzivnější. Výsledky se dostaví rychleji, což právě naopak u klientů s nadváhou tak není.

TIP: vybíráme nejlepší dietu na hubnutí

Změny v rámci redukčního období musí nastat samozřejmě i v jejich jídelníčku. U lidí s velkou nadváhou však na začátku nemusí být až tak velké a striktní. „Úsporu energie dosáhneme často i bez redukční diety tím, že hubnoucího nastavíme na racionální stravování. Hubnutí se rozběhne již při snížení energetického příjmu o 1 500 až 2 000 kJ denně. U lidí s menší nadváhou naopak musíme upravit jídelníček důsledněji. Na to aby zhubli, musí být stravovací program propracovaný do detailů a jeho dodržování musí být důsledné. Zhubnout 5 kilogramů z 58 kilogramů vyžaduje přísnější redukční režim jako když vážíte 80 kilo. Zde například stačí zredukovat objem přijaté stravy, správně rozložit příjem energie v průběhu dne, nepít slazené nápoje nebo alkohol a kila jsou pryč. Na zhubnutí dalších 5 kilogramů to však už nestačí. Další hubnutí vyžaduje redukční dietu a důsledně vypracován jídelníček. Klient má však výhodu, na změnu je připraven, prvním úspěchem je být pozitivní motivován, a proto i přísnější režim redukční diety zvládá bez problémů.

Jak si udržet dosaženou postavu?

Když člověk dosáhne svou vytouženou postavu, vynoří se otázka, zda je to už opravdu trvalý stav. Takzvaného jo-jo efektu se však nemusí obávat, pokud si během hubnutí osvojil nové stravovací návyky, naučil se kontrolovat pocit hladu, má vyvážený příjem a výdej energie, jídelníček si sestavuje z vhodných potravin, dodržuje pitný režim a vaří zdravě. Po hubnutí je důležité, aby si návyky zdravé životosprávy uchoval, dokud se nezautomatizují a nestanou se přirozenou součástí jeho života.

V jídelníčku by nemělo chybět žádné jídlo, ale vše je třeba konzumovat s mírou. Na každý den je vhodné si nastavit optimální dávky jídla a nepřejídat se. Člověka po skončení redukce hmotnosti neodrazuje od jakéhokoliv jídla. Počítáme totiž s jeho racionálním přístupem, že najde správnou míru. Nastavit si pravidelné dávky jídla musí každý individuálně. Někomu vyhovuje jíst třikrát, jiným pětkrát denně. Spíše je důležité, aby se člověk uhlídat a nezačal jíst až tehdy, když pocítí doslova vlčí hlad. Protože právě tento způsob konzumace jídla vede často k nárůstu hmotnosti. Jednou týdně by měl odvážit a zjistit, zda se hmotnost nemění. Tolerance změny hmotnosti v průběhu týdne je 1 až 2 kg. Pokud hmotnost překročí hranici tolerance směrem nahoru, musí se režim životosprávy zpřísnit. Případné prohřešky v životosprávě však netřeba brát tragicky. Důležité je, aby si chybu každý včas uvědomil a udělal nápravu.

 

Co jíst a co ne?

 

  • Základ jídelníčku by měla i během stabilizace hmotnosti tvořit zelenina a zeleninové pokrmy.
  • Neměly by chybět celozrnné pekařské výrobky, zakysané mléčné výrobky, čerstvé ovoce, vajíčka, ryby a kvalitní maso a masné výrobky.
  • Důležité je rovněž důsledně dodržovat pitný režim a pít neenergetické nápoje, vodu, stolní vody, minerálky, neslazené čaje. Džusy a šťávy z čerstvého ovoce je vhodné ředit vodou a jejich denní příjem by neměl být vyšší než 200 mililitrů. Slazené nealkoholické nápoje a nápoje, které mají označení light by neměli pít vůbec. Alkohol by měl být užíván jen výjimečně a vždy v malém množství.
  • Vyhýbat by mělo konzumaci masa a masných výrobků s vyšším obsahem tuku.
  • Z jídelníčku by měly vynechat paštiky, párky, měkké salámy a klobásy, konzervované masné výrobky, jitrnice, tlačenka, vnitřnosti a uzené výrobky.
  • Keksy, sušenky, bonbóny, zákusky, čokoládu, sušené ovoce, oříšky, pudinky, zmrzlinu, smetanové jogurty, slané pečivo ochutnat pouze občas.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *