Helicid
Při potížích s žaludkem nebo pálení žáhy tradiční prostředky lidové medicíny často nezabírají. Efektivní úlevu od zažívacích potíží tak často přinesou jen ověřené prostředky z lékárny, mezi které patří i Helicid od společnosti Zentiva.
Účinná látka omeprazol se používá především jako protivředové léčivo (antiulceróza), snižující tvorbu agresivní žaludeční kyseliny. V nízké koncentraci ho lze užívat i bez doporučení lékaře, ale ne déle než 14 dní. Jeho výhodou je rychlý účinek, který nastupuje už během několika hodin od užití první dávky. maximálního účinku je pak dosaženo už po čtyřech dnech. Oproti běžně užívaným antacidům působí Helicid přímo na zdroj problémů a redukuje tvorbu žaludeční kyseliny, místo aby pouze snižoval její kyselost.
Na našem trhu je tento přípravek dostupný ve dvou koncentracích. Helicid 10 (10 mg účinné látky v jedné tobolce) je volně prodejný bez lékařské předpisu. Helicid 20 (20 mg účinné látky v jedné tobolce) vám může předepsat pouze váš lékař. Není volně prodejný, ani ho nelze legálně koupit on-line na internetu. Oproti Helicidu 10 je využíván i k léčbě žaludečních vředů, zánětu jícnu a dalších závažných trávicích obtížích.
Obsah článku
Kdy užívat Helicid
Jestliže trpíte příznaky refluxu (návrat již zkonzumované potravy zpět do jícnu) nebo pálení žáhy, jako je bolestivý pocit na hrudi stoupající často až do úst (pálení žáhy) nebo kyselý pocit v ústech (reflux), požádejte lékárníka o Helicid. První mírná úleva se dostaví již za několik hodin po užití, znatelné zlepšení příznaků však může přijít teprve po 2-3 dnech.
Pamatujte si, že výše popsané příznaky mohou pouze zakrývat přítomnost jiných onemocnění. Věnujte tedy během užívání přípravku zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu a okamžitě ho přerušte v případě, že se u vás objeví některý z těchto příznaků:
- Náhlá změna hmotnosti (ztráta váhy) během velmi krátké doby.
- Potíže s polykáním.
- Objevily se u vás bolesti břicha.
- Trpíte nechutí k jídlu.
- Zvracíte potravu nebo dokonce krev.
- Pozorujete černé zabarvení stolice (stolici s příměsí krve).
- Trpíte silným a trvalým průjmem – omeprazol může v některých případech zvýšit riziko nakažení infekčním průjmem.
- Trpěli jste v minulostí žaludečními vředy.
- Máte za sebou chirurgický zákrok na zažívacím traktu.
- Aktuálně se léčíte s příznaky nechutenství či pálení žáhy (během doby delší než 4 týdny).
- Potýkáte se se žloutenko či jinými závažnými problémy jater.
- Váš věk přesáhl 55 let a příznaky onemocnění se objevily nedávno, nebo se změnila jejich povaha.
Helicid příbalový leták
V příbalovém letáku byste měli věnovat pozornost především možným nežádoucím interakcím s jinými léky. těch může být celá řada. Projděte si proto pozorně následující seznam účinných látek, ke kterým jsme pro snazší orientaci přidali ještě diagnózy, při kterých bývají nejčastěji předepisovány. Věříme, že se tak rychleji zorientujete a snadno tak upozorníte svého lékaře či lékárníka na možný problém.
Účinná látka | Diagnóza |
Amoxicilin |
|
Atazanavir |
|
Cilostazol |
|
Klarithromycin |
|
Klopidogrel |
|
Rifampicin |
|
Saquinavir |
|
Tacrolimus |
|
Třezalka tečkovaná
(Hypericum perforatum) |
|
U antibiotik amoxicilin a klarithromycin zpozorněte zejména v případě, že vám byly předepsány kvůli léčbě vředů, za jejichž vznikem stojí působení bakterie Helicobacter pylori. V takovém případě neužívejte Helicid v žádné z jeho podob bez výslovného doporučení lékaře.
Helicid volně prodejný
Bez lékařského předpisu vám bude v lékárně vydán pouze Helicid 10 (10 mg účinné látky v jedné tobolce), ani ten byste však neměli bez konzultace s lékařem užívat déle než 14 dní. Pokud se během pěti dní vaše příznaky nezlepší nebo dokonce k dojde k jejich horšení, nečekejte na konec dvoutýdenní lhůty a vyhledejte odbornou pomoc okamžitě. Jestliže Helicid neúčinkoval do této hraniční doby, budou vaše potíže nejspíš zapříčiněny něčím zcela jiným.
Helicid 20 Zentiva
Lékař vám jako první pomoc může předepsat lék Helicid 20 (20 mg účinné látky v jedné tobolce), jehož účinky jsou oproti volně prodejné variantě zesíleny. Nebuďte proto překvapeni a dejte omeprazolu ještě jednu šanci:
Helicid 20 složení
Jak se užívá Helicid
Helicid 20 má podobu tvrdých želatinových tobolek světle hnědé a hnědožluté barvy, které uvnitř obsahují světlé pelety. Dávkování vždy určuje lékař. Tobolky však není možné dělit, ani konzumovat pouze jejich obsah. Obal kapslí se stará o to, aby se účinná látka dostala přesně do místa problémů. Tobolky tedy nelze drtit ani nijak narušovat. Musí se užít celé a zapít dostatečným množstvím tekutiny (nejlépe jednou sklenicí vody).
Helicid nežádoucí účinky
Stejně jako všechny účinné léky může mít Helicid na váš organismus celou řadu nežádoucích účinků. Vybrali jsme ty, které se objevují nejčastěji, aby si mohli udělat lepší představu o tom, co od své léčby očekávat.
- bolest hlavy
- bolest břicha
- nevolnost (nauzea)
- plynatost
- průjem
- zácpa
- zvracení
Helicid a alkohol
Užívání Helicidu s alkoholem nelze doporučit. Veškeré příznaky se mohou zhoršit a navíc hrozí větší riziko nevolnosti či zvracení.
Helicid v těhotenství
Prozatím nebyly prokázány žádné negativní účinky omeprazolu na plod nebo těhotenství. Pokud jste však těhotná, kojíte nebo mateřství plánujete, informujte o tom vždy svého lékaře.
Helicid recenze a zkušenosti
Ani důkladné čtení příbalového letáku či osobní konzultace v lékárně vám nemusí odpovědět na všechny otázky. Sesbírali jsme proto na závěr na internetu ještě názory a zkušenosti nejrůznějších uživatelů, které vám s výběrem toho správného léku pro váš organismus také mohou pomoci.
Máte i vy užitečné zkušenosti s užíváním léku Helicid? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem. Pomůžete tak i dalším návštěvníkům těchto stránek.